• BIST 10383.62
 • Altın 2406.276
 • Dolar 32.2918
 • Euro 35.0444
 • Manisa 42 °C
 • İzmir 39 °C
 • Yeni Yöntem ve Pusula Kurs Merkezi Yaz Kursu
 • Deniz Kurs Merkezlerinde Yaz Kursu
 • Proses Alanında Çalışmak Üzere Erkek Personel Aranıyor
 • ASDER THM Koro Konseri 13 Haziran’da
 • Mutfakta Çalışacak Bayan Personel Alınacaktır
 • Kaynaklı Konstrüksiyon Montajı İçin Personel Alımı
 • Şöför, Abkant ve Üretim Elemanı Aranıyor
 • Deniz Kurs Merkezlerinde Yaz Kursu
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • CNC Torna Dikişlem Operatörleri, Teknik Ressam ile Elektrikçi Oto Elektrikçiler Aranıyor
 • Beden İşçileri Alınacaktır
 • Tecrübeli Yönetici Adayları Arıyoruz
 • Güvenilir Kurban Ziyafet Güvencesiyle
 • Akhisar Enza Home Sevkiyat Personelleri Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

AKP Manisa İl Başkanı ‘Hızlı ve teşkilatını’ gören var mı ?

Ahmet Ünsal

AKP Manisa İl Başkanı ‘Hızlı ve teşkilatını’ gören var mı ?

 

Matematiği pek de iyi olmayan birisine sorsanız sanırım 25 Kasım 2019-Ocak 2021 Tarihleri arasında geçen süreyi size şıp diye söyleyiverir sanırım. Bende öyle düşünmüştüm. Şimdi bana ‘Bu tarih aralıklarıyla bizi neden meşgul ediyorsun’ dediğinizi duyar gibiyim.

   Akhisar Belediye Başkanlığı görevinde üç dönem bulunan sonrasında üç dönem çıtasına takıldığı içinde başkan adayı olamayan Salih Hızlı’dan söz ediyorum. Ak Parti tarihinde ilk kez partinin amiral kaptanlığını tepeden indirme bir kararla Salih Hızlı’yı Manisa AK Parti, yani (Adalet ve Kalkın Partisi) il başkanlığı görevine getirdi. İnanın göreve geldiği gün ‘Ha tamam il düzeyinde bir ilçenin belediye başkanlığı görevini yapmış olan birisinin iktidar partisi amiral gemi kaptanlığında çok icraatlar yapar diye düşünüyordum ancak aradan geçen 14 aylık süreçte bunun böyle olmadığını hem izlenimlerimle hem de somutsuz gelişmelerde bunu görme fırsatını buldum.’ İlde bu kadar değerler durur iken yerelde Akhisar ilçesinde üç dönemdir AKP’nin kalesini CHP’ye kaptıran bir Belediye Başkanı Hızlı’ya  taşıyamayacağı bir yükün altına neden attılar bilinmez. Mutlak birilerinin bir hesabı olmalı. Kötü giden süreçte bunun faturası hizmet bekleyen Manisalılar yerine birilerine de kesilmeli.

 Bence Salih Hızlı gibi değeri ödüllendirmek adı altında onu gelinen süreçte görünmez, bulunmaz, icraatsız kılmak, itibarsızlaştırmak doğru değil. Veya böylesi bir izlenimi vermekte akılcı olmasa gerek.

   Sadece İktidar partisi il başkanlığı makamını değil, bence bugüne kadar Türkiye’deki siyasetin ekseninde bulunan Manisa’daki partilerini etkisiz hale getirdiklerinin farkında bile değiller.

   Ak Parti Manisa teşkilatının geçmişe şöyle bir baktığımda ‘Hey gidi şaşalı ve şamatalı günler diyorum’

  Düşünün hükümetin üç ayağından birisi sizin ilinizden Milletvekili, hatta iki dönem TBMM Başkanı, Başbakan Yardımcısı, üstüne üstlük Hükümet sözcüsü gibi önder bir isim Bülent Arınç vardı. İşte onun için diyorum hey gidi günler hey.

   Bunun yanı sıra Manisa Ak Parti İl Başkanı Salih Hızlı’dan ve onun öncesindeki il başkanları da oldukça etkin bireylerdi.

   Kurucu il başkanlığı Mehmet Çerçi ile başlayan  Hayrullah Solmaz ile devam eden süreçte Dursun Ali Yıldız, Abdurrahim Arslan, seçildiğin günün hemen ertesi gününde Bülent Arınç ve ekibi tarafından giyotine konulan Ramiz Şiyak, Murat Baybatur, Çetin Güngör, Zülfikar Gürcan ve Berk Mersinli gibi isimler AK Partinin şaşalı dönemlerinde il başkanlığı görevlerinde bulundular.

   Her biri ülkenin gidişatı ve muhalefetin çıkışlarına karşı haftalık değerlendirme toplantılarında bulunurlardı. Gelin görün ki Berk Mersinli’nin sürpriz şekilde il başkanlığı görevinden istifaya zorlanmasıyla birlikte görevinden istifa ettirildi.

 14 ay önce yerine göreve getirilen Salih Hızlı, görevde bulunduğu süre içerisinde bir tek basın toplantısı bile yapmadı. Pardon yaptı da bizim mi haberimiz olmadı doğrusu. Yapmalıydı, yapmak zorunda idi. Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını en çok ekonomik olarak yerle bir olan Manisa’daki gidişat hakkında Manisalıları bilgilendirmek onlara siyaseten moral vermek onun görevi idi. Hadi O akıl edemedi barim onunla birlikte görevde bulunan başkan yardımcıları ve yönetim kurulunda görev bölümü yapan üyeleri yapabilirdi. Onlardan da ses seda çıkmadı bu süreçte.

   Oysa ki Muhalefet il başkanları hükümetin yanlış giden icraatları başta olmak üzere Manisa’ya neler yapılıp yapılmadığı konusunda gün aşırı demeçler verirken soyadı ‘Hızlı’ olan Ak Parti İl Başkanı Salih Hızlı’dan satır açıklama gelmeyen Ak Parti Teşkilatının varlığından nasıl söz edebilir ki.

  Manisa Adalet ve Kalkınma Partisinin parlamento da 5 milletvekili vardı bu beşliğe sürpriz şekilde İYİ Partiden istifa eden Tamer Akkal’da eklenmesiyle 6’ya yükseldi. Murat Baybatur, Uğur Aydemir, İsmail Bilen, Semra Kaplan Kıvırcık, Mehmet Ali Özkan. Buna birde MHP’nin grup başkan vekilini eklediğimizde ortaya mahşerin 7 atlısı veya süvarisi çıkıyor.

   Böylesine güçlü bir parlamenter ayağının bulunduğu iktidar partisinin Manisa il teşkilatının canlı ve hareketli, pırpır gibi görünmesi gerekir ken adeta ölüler evi gibi görünüyor olmasını da doğru bulmam mümkün değil. Bu durum Ak Partiye gönül vermiş olan partilileri de üzdüğünü biliyorum.

   Mazeret olarak Covid salgını dolayısıyla halkımızla buluşamıyoruz diyebilirler. Video dijital ortam niye var. Cumhur ittifakı ortağı MHP Manisa il teşkilatı muhalefetin her türlü eleştirilerine dört koldan tüm teşkilatları ile gerek sözlü gerekse yazılı olarak yanıt verdiği de unutulmamalı. En azında ülke gündemini yatından takip ediyorlar. Bu yeterli mi sizce hayatta değil….  

 

BAŞKANLIK ADAYLIĞINA SOYUNAN O İSİM PARTİNİN GELECEĞİNDEN UMUTSUZ

 

Kongreyi yapamıyoruz, aday olmak isteyenleri ise el altında itibarsızlaştırma, teşkilatlarla buluşmalarının önünün kesilmesini doğru olmasa gerek. Covid-19 salgınını nefes aldırdığı süreçte Manisa il kongresinde başkan adaylığını açıklayan Fırat Demirpolat verdiği demecinde ak partinin Manisa’da gelindi süreci acı söylemlerle dile getirmekten çekinmeyerek;

   “Diğer partilerin kapı kapı dolaşarak üye kazandırmaya çalıştığı bir dönemde, bizim partimizin bu rahatlığı bizi rahatsız etmiştir, partimiz de eski heyecan kalmamıştır. Parti gittikçe tabandan uzaklaştırılmıştır. Ak Partimiz bugün için garibanların partisi olmaktan çıkmıştır. Eski günlerine getirebilmek için başkan adaylığımı açıklıyorum ”diyor.

  Manisa teşkilatının bu durumundan rahatsız olanlar arasında parti il yönetici Gürkan Kızıltuğ’un bulunduğu biliyorum. Kimilerine göre Kızıltuğ, Berk Mersinli tarafından destekleniyor. Kimin tarafından desteklendiğinin ne önemi var önemli olan bu kötü sürece dur demek isteyen Başkan adayları Demirpolat ve Kızıltuğ gibilerin sayıların arttırılması varken öte yanda da adaylara karşı fevri davranmak yerine onları parti meclislerin dinlemek daha doğru olurdu.

  

MANİSA AK PARTİ TEŞKİLATINI BU ÜÇLÜ MÜ DİZAYN EDECEK ?

 

Cezaevinde bulunan HDP eş Genel Başkanı Demirtaş çıkışları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ikinci kez gözden çıkartılan Bülent Arınç, aktif siyasi sürecini yeniden askıya almasıyla birlikte Manisa’daki teşkilatın ağabeyliğine Baybatur hazırlandığını biliniyor. Ancak Baybatur bu süreçte bu yolculuğunda tek başına değil. Bu üçlünün birlikteliği Ankara’da sitede kat komşuluğu ile pekişti. Aşiretler ve muafazakarlar üzerinde etkili olduğu düşünülen İsmail Bilen, Yunusemre Belediye Başkanı eski Milletvekili Dr.Mehmet Çerçi ile birlikte kongre öncesinde Manisa teşkilatının yeni iskeletini oluşturmaya çalışıyor.

   Yerel seçimlerde kimler Belediye Başkan adayı gösterilecek.2023’de kimler milletvekili olacak bu isimleri de bu üçlü belirleyecek gibi.

   Neden mi derseniz Murat Baybabatur,Uğur Aydemir, İsmail Bilen, üç dönemi dolduruyor.

  Olası yerel seçimlerde Baybatur, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına göz kırpacak. Kendisinden boşalan Milletvekili koltuğuna ise yapılacak ilk kongrede İl Başkanlığı koltuğuna oturtmayı planladığı Salih Hızlı’yı parlamentoya taşımak. Ömer Faruk Çelik’in de milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı hayallerini unutmamak gerekir.

   Tamer Akkal ve partinin tek kadın milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık ile ilgili süreci ise hep birlikte izleyeceğiz.

  Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanlığı rüyası yarım kalan Hüseyin Tanrıverdi’nin bir hesabının olduğu da unutulmamalı!...  

Yerel seçimlere kadar gayet barışçıl, hoşgörü çerçevesinde yol alarak yıllardır beklenen İmar planın bitirilmesi yönünde taraftarların karşılıklı tavizleri gerçekten gözlerimi kamaştırıyor. Aman aman nazar değmesin tüm girişimler halkın başını sokacakları evleri olması yönünde olmasını temenni ediyorum.

  Bu hesapların içerisinde Cumhur ittifakı Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yok gibi duruyor.

   Siyasette sabahtan akşama süre o kadar da uzun değil göz açıp kapanana kadar geçip gidiyor birde bakmış sınız seçimler gelip çatmış. Erken olası seçimi göz önünde bulundurursak plan jet hızıyla güncellemekte gerekir. Bu yolculuk sürecinde kim kırılır, kim dökülür bilinmez ancak inanın bende büyük bir heyecanla bekliyorum.

  2021 yılının Tüm ülkemde yaşayan insanlarımız başta olmak üzere  Manisalılara da sağlık, huzur ve barış getirmesi temenni ediyorum.Saygılarımla  

 

Bu yazı toplam 3212 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 4
  Yazarın Diğer Yazıları
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.