• BIST 11064.85
 • Altın 2579.889
 • Dolar 33.0086
 • Euro 35.9773
 • Manisa 24 °C
 • İzmir 26 °C
 • Modern Oto Özel Tamir Bakım servisi hizmet veriyor
 • Közz Tavuk Izgarada Ustalar Aranıyor
 • Vasıflı, Vasıfsız Çalışma Arkadaşları Aranıyor
 • Almanca Kursu Açılıyor
 • Genel Muhasebe Personeli Aranıyor
 • Kiralık Daire
 • Elektrik Bakım Teknisyeni Aranıyor
 • Bay-Bayan Elemanlar Aranıyor
 • İSG-Çevre Sorumlusu Aranıyor
 • Panel Ebatlama ve Kalite Operatörü Aranıyor
 • Mobilya Üretim Hat Operatörü Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Bu seçimde Türkiye’nin gözü kulağı Manisa’da Olacak!..

Ahmet Ünsal

 

Bu seçimde Türkiye’nin gözü kulağı Manisa’da Olacak!..

Ahmet ÜNSAL Yazdı … 

31 Mart 2024 Yerel seçimlere doğru geri sayıma geçildiği şu günlerde geçmişte olduğu gibi şaşırtıcı sonuçlara gebe olacak gibi duruyor.
Neden böyle söylüyorum geçtiğimiz 2019 yerel seçimlerinde Cumhur ittifakının çok güçlü olduğu süreçte Cumhuriyet Halk Partisinin Belediye Başkan adayları Besim Dutlulu,Çetin Akın,Ahmet Öküzcüoğlu,Zeki Bilgin bulundukları Turgutlu,Alaşehir,Akhisar ve Saruhanlı ilçelerinde aldıkları ciddi oy farklarıyla Cumhur ittifakına soğuk duş etkisi yaratmıştı.
   Diyeceksiniz ki  o dönemde millet ittifakı vardı şimdi böyle bir ittifaktan yoksun seçime gidilecek peki aynı başarıyı gösterebilecekler mi sorusuna inanın bende yanıt arıyorum. Yalnız şunu söyleyebilirim 4 ilçede belediye başkanlarının siyasi ayırımı yapmadan hizmeti eşit şekilde götürdüğünü bizzat gidip gezdiğim ilçelerdeki vatandaşlar dillendirmekten çekinmiyor.
    Aslında Manisa’daki seçimi önemli ve heyecanlı kılan yönü TBMM grubu bulunan partilerin Genel Başkanları,Grup Başkanları ve Grup Başkan vekillerinin Manisalı olması.
   Bence Türkiye’deki Medyanın gözü kulağı Manisa’daki seçim çalışmaları ve 31 Mart gecesi sandıklardan çıkacak sonuçlarda olacaktır.
    
AKP’NİN GEÇMİŞTEKİ KARA KUTUSU 
ÖZDAĞ’DAN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANLIK HAMLESİ 

Kelimenin tam anlamıyla Siyasetin A Kadrosu Manisa’dan. Düşünün CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AKP’nin Grup Başkan vekili yazar,dizi oyuncusu,hukukçu Bahadır Yenişehirlioğlu, 6 Dönemdir Manisa’dan MHP milletvekili seçilen Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, birde bunlara muhtemel eklenecek olan Gelecek Partisi ve SP grubunun Meclisteki Grup Başkanı Doç.Dr.Selçuk Özdağ. 
    Hayda Selçuk Özdağ’da nereden çıktığı diyenleriniz olabilir.Özdağ AKP sürecinde partisinin tam anlamıyla kara kutusu sayılır niteliğinde idi. Bu yerel Seçimlerde Gelecek-Sadet Partisi ittifakı olarak Manisa’dan Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için hazırlıklarının son rötuşlarını tamamlıyor.
Özdağ’ın aday olarak çıkması Manisa’da AKP hükümetinin hangi ilçeye ne denli yatırım yaptığı ne denli eksiklikler bıraktığını bilen ender kişilerden birisi. Manisa’daki seçmende bir karşılığı var mı derseniz tabiî ki var.Cumhur ittifakına oy kaybettirir mi yüzde yüz derim.
   Cumhur ittifakı Manisa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başta olmakla birlikte Kula,Sarıgöl,Salihli,Selendi,Yunusemre,Gölmarmara,Gördes,Köprübaşı ve Ahmetli ilçe Belediye Başkanlarıyla yola devam etme kararı aldı.
Şehzadeler,Akhisar,Demirci,Kırkağaç,Soma,Saruhanlı ve Turgutlu ilçelerinde yeni adaylar açıklandı.
   Özellikle AKP cephesinde aday belirlemede ciddi sıkıntılar siyasi depremi meydana getirdi. İlk ayaklanma Şehzadeler ilçe teşkilatından geldi.Başkan aday adayı olan Ahmet Tonguç taraftarları İl Başkanlığına giderek tepkilerini ortaya koymanın ötesinde seçim sürecinde çalışmayacaklarını haykırdılar.
   Nedeni ise Yunusemre ilçesinden Başkan aday adaylığı açıklanan İzmir SGK İl Müdürü ve Manisalı olan Yavuz Kurt’un son anda sürpriz bir şekilde Şehzadeler ilçesinden aday gösterilmesi idi.
   
BERK MERSİNLİ BAĞIMSIZ ADAYLIĞIMA SOYUNACAK
 
Yunusemre ilçesinde ise Bülent Arınç ve milletvekili ve MKYK üyesi olan oğlu Ahmet Mücahit Arınç’ın destek verdiği Mehmet Çerçi’nin aday olarak gösterilmesi bu cephede de Grup Başkan vekili Bahadır 
Yenişehirlioğlu’nun desteğini verdiği Berk Mersinli ve taraftarlarını öfkelendirdi.
Gelin size bir özel notu da vereyim.Mersinli, birkaç güne kadar aday adaylığı sürecinde oluşturduğu ekibiyle birlikte BAĞIMSIZ Başkan adaylığı için kolları sıvadığını belirtmek isterim.

AKP Lİ ADAYLAR KOBAY MI SEÇİLDİ?    

AKP Cephesinde böylesi sancılar yaşanırken Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde Belediye Başkan aday adaylığı için iki aydır geceli gündüzlü kendi ilçelerinde girmedik esnaf ve ev bırakmayan aday adayları da fazlasıyla kırgın.Hatta bu kırgınlıklarını öylesine cümlelerle anlatıyorlar ki inanın ben bile şaşırdım. Başkan aday adaylı ve taraftarları “Biz bu partinin temel taşlarıyız.Bu teşkilatın her kademesinde canla başla çalışmış kendilerine verilen her görevi başarı ile üstesinden gelmiş olanlar olarak başkan aday adaylarımızın bir KOBAY gibi kullanıp bir tarafa atılması atılmasını kabul etmemiz mümkün değildir”. İnanı bu sözler kavgada bile söylenmez.
   Geçtiğimiz aylarda bu partinin ağabeyi Arınç’mı yoksa Yenişehirlioğlu mu? diye yazmıştım. Gelinen son noktada partinin ağır ağabeyinin yeniden Bülent Arınç olduğu Çerçi’nin yeniden Başkan adayı olarak gösterilmesinde gördük.
   MKYK Üyeliğinde düşürülen Murat Baybatur’un Yavuz Kurt’un Şehzadeler ilçesinden Başkan adayı gösterilmesinde etkili olmasıyla birlikte yeniden parti içerisinde eski gücüne kavuştuğunu perçinledi. Baybatur, bu yolculuğunda tabiî ki yalnız değil di.
   
YENİŞEHİRLİOĞLU’NUN BAŞKAN ADAYI İŞÇİ ZORU BAŞARABİLECEK Mİ?

Üç Dönem Akhisar Belediye Başkanlığı görevini tamamladıktan sonra AKP İl Başkanlığı görevine gelen Salih Hızlı’nın bu seçimde işi pek de öyle kolay olmayacağa benziyor.Çünkü birlikte görev yaptığı İl Başkan Yardımcısı Ömer İşçi’nin Akhisar Belediye Başkan adayı gösterilmesinde etkili oldu olmasına ancak bu etkisi İşçi’yi Başkanlık koltuğuna oturtmaya yeter mi onu hep birlikte 31 Mart akşamı sandıklar açıldığında göreceğiz.Çünkü karşısında halkın gücünü arkasında hisseden CHP li Besim Dutlulu bulunuyor.
   İşçi’yi de yabana atmamak gerekir Akhisarspor’un süper lige çıkmasında ciddi pay sahibi olduğu bilinmekle birlikte şimdiler de O takım 3. Ligden düşmemek için mücadele veriyor.
  
ERKEN KALKAN ERKEN YOL OLUR SÖZÜ OY’A DÖNÜŞÜR MÜ?

  Manisa’da Cumhur İttifakından hatta CHP’den bile oy alabilecek iki adaydan da söz etmek isterim. İYİ Partinin Yunusemre Belediye adayı Tufan Akan ve Şehzadeler belediye başkan adayı Ahmet Karadağ.
  Bu iki isim hem Cumhur ittifakı aynı zamanda CHP’den çok öncesinde seçim startı verdiklerini unutmamak gerek.Ne demiş atalarımız. ‘Erken kalkan erken yol alır’ boşuna söylenmiş bir söz.
   İYİ Partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gürhan Özcan, oda kendi özgü mütevazi bir bütçesiyle seçim çalışmalarını yürüttüğünü biliyorum.Yalnız şunu söylemek isterim ki Manisa ile ilgili ciddi projeleri var. 
  İYİ Parti Turgutlu Ahmet Orhan, Ahmetli’de Abdullah Aktuna, Soma’da Hacı Fatih Arslan ve Saruhanlı’da Hüseyin Abacı’yı aday gösterdi.
   Gelecek-Sadet ittifakında ise Manisa’da sadece Şehzadeler ilçesinden Ramazan Duman’ın aday olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum.
DP ise Murat Yörük ile seçmenlerinden başkanlık vizesi için oy isteyecek.
   
TURGUTLU’DA SEÇİMİN ANAHTARI YENİDEN REFAH’IN ADAYI SERHAT ORHAN MI ? 

Gelelim özellikle İstanbul’da AKP’yi ittifak köşesine sıkıştırmayı başaran ancak bundan sonuç alamayan Yeniden Refah Partisinin Manisa’daki adaylarına.
 AKP’den oy almayı hedefleyen partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hatice Nur Germir.Turgutlu Serhat Orhan,Gölmarmara Sezen Karaboğa , Ahmetli Yalçın Çapanik ,Yunusemre Mehmet Ali Avcul, Şehzadeler’de Ramazan Akar ve Sarıgöl Rıdvan Karagöl ile muafazakar seçmenin oylarına talip olacaklar.
   AKP den Turgutlu Belediye Başkanlığı yapan ancak geçen seçimde AKP’den başkan adayı gösterilmediği için BBP aday olan Serhat Orhan’ın CHP’li Belediye Başkanı Çetin Akın’ın seçilmesinde rol oynamasına neden oldu. Bu seçim öncesinde rozet takarak AKP’ye katılan ancak yine aday gösterilmeyeceğini anlayan Orhan’ın bu kez ki adresi Yeniden Refah Partisi oldu.Bu seçimde de AKP seçmenin oylarını alır mı bilenmez ancak tarih tekerrür ederse bu kez MHP li aday Yunus Oğan’ın işi zor demektir. 
    
MEYDAN DOLDU TEK EKSİK COŞKU VE HEYECAN İDİ

CHP Genel Başkanı Özel ve MHP Genel Başkanı Bahçeli hafta sonunda Manisa’da Belediye Başkanlarını tanıttılar.MHP’lilerin Bilge Lider olarak kabul ettiği Devlet Bahçeli, Cumhuriyet meydanında halka sesleniş konuşmasında bulunmasının ardından Cumhur İttifakı adayları için oy istedi.
   Meydan kalabalık mıydı derseniz. Evet bindirme kıtalarla kalabalıktı.Ancak Devlet Bahçeli’nin Manisa’da aynı meydanda bir çok mitingini izleyen birisi olarak şunun altını çizmek isterim meydana gelen kitlede heyecan ve coşku eksikti.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Ergün ve Cumhur İttifakı adaylarının ellerini kaldırıp fotoğraf vermesini beklerdim. Mitingin sonunda bu iş Cumhur ittifakının Belediye Başkan adayı Cengiz Ergün’e kaldı.
  
CHP’NİN SEÇİM KAZANMA ANAHTARI ‘MANİSA İTTİFAKI’

 Bir günce CHP’nin Atatürk Spor salonundaki şehitler nedeniyle ertelenmiş aday tanıtım lansmanına gelince.İl Başkanı İlksen Uludağ Özalper’in konuşmasının ardından sahneye gelen Genel Başkan Özgür Özel, partililerine yönelik;
 “Bir alışverişinde hak yediği,gönlünü kırdığı, yaptığı bir işte kamuya zararı ve kendine faydası varsa Ferdi Zeyrek yarın aday değil.Ama göreceksiniz sütte leke var, Ferdi’de leke yok. Bugün Manisa’yı Cengiz Ergün’ün şımarıklığından kurtaracak olan ittifakın adı Manisa ittifakıdır. Hep birlikte kuracağız. Bu ittifakı ilçelerde kuracaklar da burada. Bütün Manisalılarla bu ittifakı kurmak sizin göreviniz bunu sizden bekliyorum.”oldu.
   CHP’nin Manisa Büyükşehir adayı Ferdi Zeyrek’e gelince oda;
 “Biz sadece kendini ve çevresine sağladığı rant dışında başka bir şey düşünmeyen bir belediye başkanını değiştirmek için gelmiyoruz. Belediye yönetimindeki anlayışı değiştirmek için de geliyoruz. Halktan kopuk, halkının sorunlarını bilmeyen, kendinden başkasını düşünmeyen başkan yerine halkın parasını halkı için harcamaya, dertlere derman olmaya geliyoruz. Manisa hepimizin, güçlü Manisa'yı hep birlikte inşa edeceğiz” diyerek rakibi Ergün’e gönderme de bulundu. 
   Atatürk spor salonu partililerinin tamamının içeri girememesine gelince Manisa’ya mutlak en az 2 bin kişilik birkaç salonun vakit kaybetmeden peş peşe yapılmasının şart olduğu kaçınılmaz kılıyor.
   Son söz olarak Manisa gerek genel siyasette gerekse yerel siyasette tam bir şampiyonlar ligi.Bunun nedenlerini yazımın başında sıralamıştım.
  Yerel seçimlere tabiî ki Genel Başkanların etkisi olur ancak yerelde sevilen kişilerinin etkisi onlarında üstünde olduğunu unutmamak gerekir.Partilerin Genel Seçimlerde aldığı oyların Yerel seçimlerde karşılık bulmadığını İstanbul-Ankara-Antalya-Adana-Mersin-Aydın ve İzmir gibi illerde gördük.CHP Genel Başkanı Özel’in kendi memleketi Manisa’daki 4 belediye sayısını 8 veya 10’a çıkartmanın da ötesinde Büyükşehir’i alabilecek enerjisinin seçmene nasıl yansıtacağının yanıtı 31 Mart 2024 Yerel Seçimdedir.
  Özellikle emeklilerin ev kiraları 15 bin lira, et hariç market ve Pazar harcaması 3 kişilik bir aile aylık 10 bin lira olduğu,elektrik,doğal gaz, su faturalarının tavan yaptığı,zaruri telefon, internet harcamalarını aldıkları 11 bin lira emekli maaş ile  nasıl ödeyeceğini düşünerek sandığa gideceklerini düşünürsek iktidara gerçekten sabırlar diliyorum.
   Ben yine söylüyorum bu seçimde Türkiye’nin gözü kulağı Manisa’daki seçim sonuçlarında olacaktır.Saygılarımla…..

Bu yazı toplam 654 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.