• BIST 1.948,45
 • Altın 776.56341
 • Dolar 13.6756
 • Euro 15.4108
 • Manisa 13 °C
 • İzmir 16 °C
 • Petrol ofisi akaryakıt istasyonuna ön saha görevlisi aranıyor
 • Satış ve pazarlama ekibimize katılacak çalışma arkadaşları aranıyor
 • Bayan ön muhasebe elemanı aranıyor
 • Kuzey Güzel Sanatlar Müzik Kursu
 • Elektrik ve ambar personeli aranıyor
 • KPSS ve DGS deneme sınavları kayıtları başladı
 • İtina ile zeytin silkme makinası ile zeytin silkinir
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Uysal: Gediz Havzasında tarımsal üretim can çekişiyor

Okunma Sayısı: 874
Uysal: Gediz Havzasında tarımsal üretim can çekişiyor
Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜSKOOP) genel başkanı Ali Halis Uysal, basın açıklaması yaparak Gediz Havzasında tarımsal üretimin can çekiştiğini ifade ederek su yasası tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğinin altını çizdi.

Uysal: Gediz Havzasında tarımsal üretim can çekişiyor
Haber Merkezi

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜSKOOP) genel başkanı Ali Halis Uysal, basın açıklaması yaparak Gediz Havzasında tarımsal üretimin can çekiştiğini ifade ederek su yasası tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğinin altını çizdi.

Uysal yaptığı açıklamada:

“İklim değişikliği ve kirlilik Gediz havzasında Tarımsal üretimi ve çiftçilerin büyük zarar görmesine neden oluyor.
 

Geçen yıl Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü  yeraltısuyu seviyelerinde aşırı düşme nedeniyle Gediz Havzasının 4 alt havzasında tarımsal sulama amaçlı sondajlara ruhsat verilmeyeceğini açıklamıştır.

İklim değişikliğinin su kaynakları üzerine etkisi her gün artıyor. Bu  değişikliğin sebep olduğu kuraklıktan  en çok da çiftçiler etkileniyor Türkiye’de suyun akılcı, planlı ve  verimli kullanılması en fazla çiftçiler istiyor. Ancak bunun için çiftçinin ihtiyacı olan suyun çekimini yasaklamadan önce yapılması gereken birçok iş ve işlem bulunmaktadır.

Ülkemizde yeraltısuları başta olmak üzere tüm su kaynakları ancak su kullanıcı örgütleri ve sulama kooperatifleri ile  korunabilir.  Suyu verimli bir şekilde yönetmenin ilk şartı  Çiftçilerimizin  sorunlarını çözmek ve  sulama kooperatifleri ve sulama birliklerinin  görüş ve önerilerini dikkate almaktır.

 

TARIMSAL ÜRETİMİ TERK ETMEK İSTEMİYORUZ

 

Yıllardır çektiklerinden dolayı artık toprağı terketmek noktasına geldik.   Ama yine de tüm zorluklara rağmen üretmeye devam ediyoruz.

Tabiki sularımızı verimli kullanmak ve toprağımızı terketmemek istiyoruz.

 

Sularımızın korunması ve verimli kullanılması  ancak çiftçimizin elektrik borçları ,girdi maliyetleri gibi acil sorunları ile birlikte  yeraltısuyu sulama kooperatiflerindeki yapısal sorunların çözülmesi  ve bizlere kendi ortaklarımızı denetim yetkisinin verilmesi ile mümkündür.

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği  bünyesinde Türkiye genelinde 27 Bölge Birliği ve 2500 Tarımsal Amaçlı  Sulama Kooperatifi ve 1.800.000 çiftçi bulunmaktadır.

Çiftçimizin  kooperatifleri kanalıyla  bugüne kadar dile getirdiği sorunlara kulak verilseydi ve kooperatiflerin büyük zorluklarla ayakta duran kurumsal yapısı güçlendirilseydi bugün yaşanan birçok sorun daha baştan çözülebilirdi. Ancak tüm çabalarımıza rağmen sesimizin yeterince duyulmasını sağlayamadık. Bunun sonucunda diğer sorunlarımızın yanısıra bir de yasakçı bir yönetim anlayışıyla karşı karşıya kaldık. Bu gelişmeler hem çiftçimizin ekonomik durumunun daha da kötüleşmesi  hem de ülkemizin gıda güvencesinin tehlikeye girmesi  sonucunu doğurabilecektir.

SORUNLARIMIZIN TOPTAN ÇÖZÜMÜ GEREKLİ

Su kaynaklarımızın korunması ve daha verimli kullanılması konusundaki bütün önlemler bütüncül bir anlayışla alınmalı ve  çiftçiler mağdur edilmemelidir.

Bundan dolayı su sondajına izin verilmeyen alt havzalarda çiftçimizi ve tarımsal üretimi olumsuz etkilemeyecek şekilde  ilave tedbirlerin de alınması gerekmektedir. Bu tedbirler ve  alternatifler açıklanmadan uygulamaya konulacak yasakların başta çiftçimizi ve  tarımsal üretimimizi olumsuz etkileyeceği ve kaçak kuyu sayısını arttıracağı açıktır.

Bu da içinde yaşadığımız koşulları daha da zor hale getirecektir. Bu kapsamda 2019 yılında yayınlanan Ulusal Su Planımızda ve diğer birçok planlarda yer aldığı gibi su yönetiminde katılımcı ve şeffaf yönetim anlayışı uygulanmalı ve sorunlarımızın çözümü konusundaki yıllardır tekrarladığımız önerilerimiz dikkate alınmalıdır.

GEDİZ HAVZASINDA İNŞA HALİNDEKİ PROJELER HIZLA TAMAMLANMALIDIR

2021 yılı için  yayınlanan BM Raporlarına göre ege bölgesi kuraklık bakımından en hassas bölge olarak yer almıştır. 2022 su yılnda  Gediz havzasında kuraklığın süreceği ön görülmektedir.

Bu kapsamda geçen yıl toplanan il kuraklık komitesi Gediz  havzası ölçeğinde önlemler almak üzere tekrar toplanmalıdır

Ayrıca geçen sene alınan karar doğrultusunda Gediz Havzasında sondajlara ruhsat yasağı uygulanırken aynı havzada çiftçiye suyu getirecek projeler unutulmamalıdır.  Örneğin Gördes Barajı’nın sulama siteminden çiftçimize bir an önce suyun verilmesi sağlanmalıdır. Yeraltı sularını yapay yolla besleme projeleri yaygınlaştırılmalıdır.

Sulama kooperatiflerinden beklentilerin gerçekleşmesi  için mevcut yapısal sorunlarımız bir an önce çözülmelidir.

SU YASASI TASARISI BİR AN ÖNCE YASALAŞMALIDIR

Amacımız;  ülkemize ,suyumuza, toprağımıza ve geleceğimize hep birlikte ve bütüncül bir su yönetimi anlayışı ile sahip çıkmaktır. Bu konuda Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu  yerine  getirmeye hazır olduğumuzu  kamuoyuna  bildiririz “ dedi.

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  TUNÇSEL ASANSÖR
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.