• BIST 1.124
 • Altın 459,533
 • Dolar 7,6460
 • Euro 8,8844
 • Manisa 17 °C
 • İzmir 22 °C
 • Sevkiyat ve montaj elemanı aranıyor
 • Satın alma müdürü aranıyor
 • Uğur Kursta DGS ve KPSS Kursları için erken kayıtlar başladı
 • Özdemirler Turizm güncel tur listesi
 • Bay - bayan pompa görevlisi aranıyor
 • Vasıfsız personel ve muhasebe elemanı aranıyor
 • Nuri Giyik Sanayi sitesinde kiralık iş yerleri

Güral; Kırkağaç ve Gölmarmara belediyeleriyle esnafımızın sıkıntısı var

Okunma Sayısı: 1823
Güral; Kırkağaç ve Gölmarmara belediyeleriyle esnafımızın sıkıntısı var
Türkiye Pazarcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası başkanı Mustafa Güral, başkan yardımcısı Önay Anayol ile birlikte Akhisarlı pazarcı esnaflarının Kırkağaç ve Gölmarmara belediyeleriyle sıkıntısı olduğu için

Güral; Kırkağaç ve Gölmarmara belediyeleriyle esnafımızın sıkıntısı var
Akhisar haber Ajansı-AHA

Türkiye Pazarcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası başkanı Mustafa Güral, başkan yardımcısı Önay Anayol ile birlikte Akhisarlı pazarcı esnaflarının Kırkağaç ve Gölmarmara belediyeleriyle sıkıntısı olduğu için Oda lokalinde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında konuşan Pazarcılar Esnaf Odası başkanı Mustafa Güral;" Pazarcı esnaflarımızın sorun ve sıkıntılarını gündeme geldiği bu günlerde en büyük sıkıntı ve sorunumuz Kırkağaç belediyesi  ve Gölmarmara Belediyesi ile alakalı bir sıkıntımız var. Şimdi kanunen 2464 sayılı belediye gelirleri kanunu madde 7’de belirtildiği gibi 2013 yılında uygulanmak üzere belediye meclislerince belirlenmiş olan bu kanunun 15. maddesinde 21. maddesinin 1. fıkrasının 3 numaralı beldin de yer alan maktu vergi ve harç tarifelerine yer alan kanunun 96. maddesinin, a fıkrasının 2. paragrafı gereğince Cumhurbaşkanınca tespit edilecek karar yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam edilir diye bir kanunumuz var. Şimdi bu kanun belediyelere gönderilmiş bir kanun Cumhurbaşkanı bakanlar kurulunu tekrar toplayana kadar işgali ücretlerde, harçlarda ve diğer şeylerde artırma yapamazsın. Kanunda metre küpüne iki buçuk TL’nin üzerinde herhangi bir artışın olmayacağını söylüyor. Maalesef Kırkağaç belediyemiz ve Gölmarmara belediyemiz pazarcı esnaflarımızdan almış olduğumu duyumlar ve bize gelen şikayetler üzerine bir yerinde inceledik makbuzlarını da gördük yüzde 80 ve üzeri zam yapıldığını böyle bir işgali ücretine zam yapamazlar" dedi.

AK PARTİLİ BELEDİYELER AK PARTİNİN ÇIKARDIĞI YASALARA UYMUYOR

Güral;" Kanuna aykırı bir şekilde zam yapılıyor. En büyük sıkıntı Cumhurbaşkanının çıkarmış olduğu yasa AK Partili belediyeler AK Partinin çıkarmış olduğu yasalara uymuyor. Akhisar belediyesi işgali ücretine yüzde 25 indirim yaparken AK Partili iki belediye yüzde 80 ve yüzde 100 olmak kaygısıyla zam yapıyor. Kırkağaç belediye başkanımız sayın Yaşar İsmail Gedüz ile geçen hafta cumartesi günü Akhisar’da bir araya geldik. Kendisinden bir söz aldık. Şubat meclisinde bunu meclise getirip bu fiyatların geri çekilmesini ile alakalı bir çalışma olacağını söyledi. Biz buradan kendisine teşekkür ediyoruz. Geri adım atmakta bir erdemliktir ama Gölmarmara belediyesi şuana kadar yazımıza cevap da vermediler 07.01.2020 tarihinde resmi yazımızı Gölmarmara ve Kırkağaç’a gönderdik ama Kırkağaç belediye başkanımız bizi aradı Akhisar’a kadar da geldi mecliste düzelteceğini söyledi, ama Gölmarmara belediye başkanımız sayın Kamil Öz'den herhangi bir ne odamıza ne de şahsıma herhangi bir dönüş yapmadı. Galiba kendisi geri adım atmayacak. En büyük sorun AK Partini çıkarmış olduğu yasayı şuan yerelde AK Partili belediyelerin uymadı şuan Akhisar’da görmekteyiz. CHP’li belediyeler Saruhanlı’da yüzde 100 zam yapıyor ama Saruhanlı belediye başkanınla görüştüğümde 3-4 yıldır zam yapmadığını söyledi işgali ücretlerin 5 liradan 10 liraya çıkardığın söyledi. Bizde esnaf odası olarak normal karşıladık. Çünkü gerçekten 10 lira çok büyük bir rakam değil ama 17 lira 18 lira 25 lira gibi rakamlar. Bizim pazarcı esnaflarımızı üzüyor" dedi.

kmo_4764.jpgkmo_4765.jpgkmo_4767.jpg

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PAUSE COFFEA
  • Pause Coffea Akhisar
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.