• BIST 8057.42
 • Altın 1874.798
 • Dolar 28.8759
 • Euro 31.1864
 • Manisa 10 °C
 • İzmir 12 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Bakırlıoğlu Üzüm Üreticilerini Dinledi

Okunma Sayısı: 1995
Bakırlıoğlu Üzüm Üreticilerini Dinledi
Manisa ili Saruhanlı ilçesi Koldere beldesinde dün meydana gelen sağanak yağış sonrası mağdur olan kuru üzüm üreticileri ile bir araya gelen...

Bakırlıoğlu Üzüm Üreticilerini Dinledi
Haber Merkezi

Manisa ili Saruhanlı ilçesi Koldere beldesinde dün meydana gelen sağanak yağış sonrası mağdur olan kuru üzüm üreticileri ile bir araya gelen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu mağdur çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları dinledi.

Çekirdeksiz kuru üzüm için 27 lira fiyat açıklanmasına rağmen serbest piyasada tüccarın 20 liradan alım yaptığına dikkat çeken Bakırlıoğlu ile üzüm üreticilerinin buluşmasında kendisine CHP saruhanlı İlçe Başkanı Hasan Levent eşlik etti.  

Verim Kaybı Yüzde 50

Bölgede arka arkaya yağan yağmurlar hem bağda asmadaki, hem de sergide kurutulan üzümde rekolte ve kalite kaybına neden oldu.

Sergideki üzümlerin bir kısmı oluşan sel nedeniyle heba oldu. Sergide kalanlar ise ıslandığı için çürümeye başladı.

Bağda kesilmeye bekleyen üzümlerde ise taneler döküldü. Bölgedeki bağlarda verim kaybının %50’lere ulaşması söz konusu.

Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı 27 liralık kuru üzüm taban fiyatı nedeniyle hayal kırıklığı yaşayan üzüm üreticisi, şimdi de geçtiğimiz günlerdeki yağış ve dolu sebebiyle sergiye kurutmalık için bıraktığı üzümünü kurtarmanın derdine düştü.

Çekirdeksiz kuru üzüm Manisa’da tarımsal üretiminin bel kemiği olduğunu vurgulayan CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada elli bin aile geçimini üzümden sağlıyor. Çok önemli bir ihraç ürünü.

Her yıl yaşanan değişik doğal afetler yüzünden çiftçi zarar görüyor. Bağ sahiplerinin büyük bir kısmı “Tarım Sigortası” yaptırmış ancak üzümleri kesilip sergide kurumaya bırakıldığı için yağışın ürüne verdiği zarar kapsam dışında olduğu belirtiliyor. Bu yüzden TARSİM kuru üzüm üreticisinin zararını tazmin etmiyor.

Cumhurbaşkanı, TMO’nun  9 numara kuru üzümü 27 liradan alacağını Manisa’da açıkladı.

Bu fiyat Manisa’lı üzüm üreticilerini memnun etmedi. Çünkü açıklanan fiyat maliyeti ancak karşılıyordu.

Fiyat açıklandı açıklanmasına fakat TMO alımlara henüz başlamadı. TMO Saruhanlı bölgesinde 12 Eylül’de alımlara başlayacağını açıkladı.

O tarihe kadar borçlu olan, üzüm koyacak yeri olmayan üretici malını tüccara satmış olacak.

Cumhurbaşkanı 27 lira fiyat açıkladı. Açıklanan fiyata rağmen piyasada tüccar 18-20 lira arasında alım yapılıyor ifadelerine yer verdi.

Hakkımız 4-5 Kişiye Peşkeş Çekilmesin

CHP’li Bakırlıoğlu’na dert yanan kuru üzüm üreticileri bizim hakkımız verilsin. Hakkımız 4-5 kişiye peşkeş çekilmesin. Sadece hakkımız verilsin. 4-5 işletmeci memnun olacak diye bu işler olmamalı. Binlerce üreticiyiz. Ya kış bu tarlaların içerisindeyiz. Emeğimize de devletimize de yazık dedi.

TMO’nun alımları geciktirdikçe üretici maliyetinin çok altında ürün satmak zorunda kaldığını vurgulayan Bakırlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü.

Bu şartlar altında bağcıyı kara günler bekliyor. Sadece fiyat değil, yağmur, sel, dolu gibi afetlerde çiftçiye ağır darbe vuruyor.

Geçen sene maliyetine malını satan üretici bu sene de aradığını bulamadı.

Müdahale Alımları Yetersiz Kalıyor.

TMO ile tüccar fiyatı arasındaki makas giderek açılıyor ve bu durum çiftçinin, üreticinin aleyhine.

Yapılması gerekenler belli. Devletin bu durumda TMO’nun yanı sıra TARİŞ’i de devreye sokarak alımlara hemen başlamalı. Alım miktarını artırarak piyasada fiyatların daha fazla düşmesi önlenmeli.

Depoları, alım merkezleri ve uzman kadrolarıyla daha organize olan TARİŞ iki sene önce olduğu gibi yine TMO adına alım yapabilir.

Bu sayede fiyatların düşmesi önlenebilir.

a5273bfb-0ca2-48f1-bdef-909f62802325.jpgc6885732-9b90-4be9-aa0b-beb7a308d726.jpg

 • Yorumlar 4
  Diğer Haberler
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.