• BIST 5.046,19
 • Altın 1079.862
 • Dolar 18.6323
 • Euro 19.5874
 • Manisa 11 °C
 • İzmir 12 °C
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Eğitim Kurumu kurs kayıtları başladı
 • Market personeli aranıyor
 • Akhisar şiir günleri devam ediyor
 • Sürat Kargo’ya kurye aranıyor
 • Toprak Zeytin firmasına personel aranıyor
 • Bayan personel alınacak
 • Özel Akhisar Prestij Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
 • Aşçı yardımcısı aranıyor
 • Bayan personel aranıyor
 • Mitsubishi Klimalar’da 10 yıl garanti ve ikinci ürüne yüzde 50 indirim

Bakırlıoğlu, Manisa ve Soma’nın havası kirli çıktı

Okunma Sayısı: 3812
Bakırlıoğlu, Manisa ve Soma’nın havası kirli çıktı
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa’lılar 272 gün, Soma’lılar ise 224 gün kirli hava solumuşlar dedi.

Bakırlıoğlu, Manisa ve Soma’nın havası kirli çıktı
Haber Merkezi

“Temiz Hava Hakkı Plaformunun” 2016 ile 2018 yılları arasında “Hava Kirliliği ve Sağlık Etkiler Kara Raporu’nun” Manisa ve ilçeleri ile ilgili sonuçlarını Meclis gündemine getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa’lılar 272 gün, Soma’lılar ise 224 gün kirli hava solumuşlar dedi.

 Bakırlıoğlu “Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” raporunda yazılanlar maalesef insanı dehşete düşürecek kadar kötüdür. Çünkü Soma’da bulunan “Hava Kalitesi İzleme İstasyonunun” 2017 yılında neredeyse hiç çalıştırılmadığı, böylece hava kirliliği ölçümleri yapılamadığı raporda açıkça yazılmıştır. 

Manisa; Hava Kirliliğine Bağlı Ölümlerde 6. Sırada

Söz konusu rapora göre; Türkiye’de 2017 yılında 52 bin kişi kirli hava yüzünden öldüğü, Manisa’da hava kirliliğine atfedilen ölüm sayısının ortalama 1.957 kişi, aynı şekilde hamile kadınlardaki düşük oranının ise 100 binde 213,6 gibi yüksek bir rakam olduğu belirtilmektedir.

 Kirli havanın çocuklarda düşük doğum ağırlığı, otizm, diyabet (Tip 1), ani bebek ölümü sendromu, astım, KOAH, bronşiolit ve bronşit gibi solunum hastalıkları, zatürre, bebek ölümü ve zeka geriliği gibi sağlık sorunları ile ilişkili olduğu artık bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Meclis’te Çevre ve Şehircilik Baklanı ile Sağlık Bakanına iki ayrı soru önergesi veren CHP Milletvekili Bakırlıoğlu önergesinde; Havası en kirli bölgelerdeki kirlilik nedenlerinin başında sanayi kuruluşları ve kömürle çalışan elektrik santralleridir. 19,9 GW kurulucu güce sahip 27 kömürlü termik santraline, 58 tane daha eklenerek ve 33,4 GW kurulu güç hedeflenmektedir. Gerekli tedbirler alınmadığından hava kirliliği açısında durum çok vahim hale gelecektir.  

Manisa Havası En Kirli İller Arasında 4. Sırada

Manisa’daki sanayi kuruluşları ve Soma’daki termik santraller kirliliğin asıl sorumlularıdır. Havası en kirli ilçemiz Soma’dır. Bunun nedeni kömürle çalışan termik santrallerdir. Buradaki asıl sorun “hava kalitesi izleme istasyonunun” 2017 yılında neredeyse hiç çalıştırılmamasıdır.

2018 yılında ise yapılan ölçümlerde yıllık kükürtdioksit oranının normalin 4 katı fazla çıkmıştır. Bu kabul edilemez bir durumdur. Birileri “hava kalitesi izleme istasyonlarını kapatarak hava kirliliğini gizleyeceklerini düşünüyorlar.

Termik Santraller gerekli tedbirleri almadıkları gibi filtre sistemlerini çalıştırmayarak zararlı baca gazlarını dışarı vermektedirler. Bu Manisa’ya, Soma’ya yapılmış en büyük kötülüktür.

Sadece Manisa’da ve Soma’da Değil, Ülkenin Dört Bir Yanına Durum Aynıdır

Bursa Merkez ve Elbistan’da yaşayanlar neredeyse tüm yıl (300 günden fazla) boyunca sınır değerlerin üzerinde kirli hava soluduğu, Türkiye’de 2018 yılında yeterli ölçüm yapılan 163 istasyonun %96,3’ünde yıllık kirlilik ortalamasının Dünya Sağlık Örgütü limitlerinin üzerinde kirli olduğunun görüldüğü,  daha vahimi ise 2018 yılında ölçümler yetersiz olduğundan her 10 ilden 1’inde yaşayanların nasıl bir hava soluduğunu bilinmediği (Eskişehir, Bolu, Kastamonu, Kırıkkale, Kütahya, Muş, Şırnak ve Uşak) rapora yansımıştır.

Son 3 yıldır 16 ilde hava kalitesinde hiçbir iyileşme olmadığı ve ciddi hava kirliliği yaşandığı belirtilen raporda, havası en kirli illerin başında; Manisa ile birlikte, Afyon, Ankara, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Erzincan, Mersin, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Niğde, Osmaniye, Sakarya ve Sivas gelmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada her yıl toplam 8 milyon insan iç ve dış ortam hava kirliliğinin yol açtığı hastalıklar nedeniyle erken ölmektedir.

2017 yılında hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değerlere indirilseydi Türkiye’de hava kirliliğine bağlı 52 bin kişiyi bulan ölümlerin yaklaşık %13’ü önlenebileceği belirtilmektedir.

Temiz Hava, Yaşam Hakkıdır

Yaşam hakkı; sağlıklı ve temiz bir havayı solumak, temiz suya sahip olmak, yeterli yiyeceğe hem fiziken hem de ekonomik anlamda sahip olmaktır. ifadelerine yer verdi.

Her yurttaşın nasıl bir hava soluduğunu bilmeye hakkı olduğunu belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU önergesinde; Kirliliğe neden olan Soma termik santrallerinde ve Manisa’daki sanayi kuruluşlarında kirliliği önleyecek tedbirlerin neden alınmadığı, “Hava kirliliği ve Sağlık Etkileri Kara Raporundaki” verilerin, bakanlığınız resmi verileri ile uyuşup uyuşmadığı, ve Manisa’da hava kirliliğine atfedilen ölüm sayısı ortalamasının 1.957 kişi olduğu, aynı şekilde hamile kadınlardaki düşük oranı 100 binde 213,6 olduğuna ilişkin bilgilerin doğru olup olmadığı sorularına yer verdi.

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  TUNÇSEL ASANSÖR
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.