• BIST 98.172
 • Altın 233,191
 • Dolar 5,4808
 • Euro 6,2017
 • Manisa 19 °C
 • İzmir 20 °C
 • Temizlik görevlisi aranıyor
 • Üretici Süt Ürünleri "Topraktan sofranıza"
 • 2019 yeni sezon ürünleri göz kamaştırıyor
 • Özel Penta Kişisel Gelişim Kursunda İngilizce’den yeni kurlar açılacak
 • Özel Pinokyo Kreş ve Gündüz Bakımevi indirimli erken kayıtları başladı
 • Zeytin sektöründe tecrübeli bayan eleman aranıyor
 • Ahenk Anaokuluna çalışma arkadaşları aranıyor
 • Kirazoğlu Halı Saha Futbol Turnuvası 24 Mart'ta başlıyor
 • 25-40 yaş arası B ehliyetli bay eleman aranıyor
 • DSP Akhisar Belediye Başkan Adayı Kadir Arat
 • DSP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Gündüz
 • Vatan Partisi Akhisar Belediye Başkan Adayı Ergun Karakaşlar
 • Saadet Partisi Akhisar Belediye Başkan Adayı Ali Dursun

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığından kenevir operasyonu haberine düzeltme

Okunma Sayısı: 5991
Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığından kenevir operasyonu haberine düzeltme
Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut yaptığı yazılı açıklamada, akhisarhaber.com sitemizde yayınlanan 23 Mayıs 2018 tarihli "Akhisar Medar Mahallesinde 3 Eve Kenevir Operasyonu" isimli haberdeki yakalanan hint keneviri kök sayının yanlış yazıldığ

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığından kenevir operasyonu haberine düzeltme
Akhisar Haber Ajansı-AHA

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut yaptığı yazılı açıklamada, akhisarhaber.com sitemizde yayınlanan 23 Mayıs 2018 tarihli "Akhisar Medar Mahallesinde 3 Eve Kenevir Operasyonu" isimli haberdeki yakalanan hint keneviri kök sayının yanlış yazıldığını ifade etti.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Akhisar Haber Gazetesinde 23/05/2018 tarihli "Akhisar Medar Mahallesinde  3 Eve Kenevir Operasyonu" başlıklı haberde, özetle hint keneviri bitkisi yetiştiren ve bulunduran kişilerin adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı bilgisine yer verilmiş, bu haberin altında ise üzülerek belirtmemiz gerekir ki soruşturma makamlarını küçük düşürücü yorumlar yapıldığı Medya Takip Merkezimiz tarafından tespit edilmiştir.

         Söz konusu haberde geçen soruşturma dosyaları incelendiğinde; haberin eksik bilgi içerdiği, 2018/3523 sayılı soruşturma kapsamında R.K. İsimli şahsın evinde yapılan aramada 122 kök değil yalnızca 22 kök hint keneviri, 2018/3524 sayılı soruşturma kapsamında Y.B. İsimli şahsın evinde yapılan aramada 62 kök değil yalnızca 6 kök hint keneviri, 2018/3525 sayılı soruşturma kapsamında A.B. İsimli şahsın evinde yapılan aramada 110 kök değil yalnızca 11 kök hint keneviri bitkisi ele geçirildiği, her bir şüpheliden ele geçen hint keneviri bitkisinin miktar itibarı ile az olması nedeniyle kullanım sınırında kaldığı bu nedenle şüphelilerin "kişisel kullanımı için hint keneviri ekmek" suçu kapsamında adli kontrol altına alındığı anlaşılmaktadır.

        Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında halen devam etmekte olan çok sayıda gizli/açık soruşturma mevcut olup, yalnızca 2018 yılı içerisinde 19 ayrı soruşturma kapsamında çoğunluğu tutuklu 33 şüpheli şahıs hakkında uyuşturucu madde ticareti suçundan Ağır Ceza Mahkemesine kamu davası açılmıştır. Yine 2018 yılı içerisinde uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen 40 şüpheli şahıs hakkında sağlık ve tedavi tedbirlerine riayet edilmesi kaydıyla kamu davasının ertelenmesi kararı verilmiş, bu tedbirlerine riayet etmeyen uyuşturucu madde kullanıcısı 6 şüpheli şahıs hakkında Asliye Ceza Mahkemelerine kamu davası açılmıştır.

        Soruşturma kayıtlarına göre 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanunun 23. Maddesine muhalefet ile izinsiz hint keneviri eken kişiler hakkında 2018 yılı içerisinde çok sayıda soruşturma yürütülmüştür. Mezkur yasanın 23/5 maddesi incelendiğinde; kişisel kullanımı gereği hint keneviri ekenler için öngörülen ceza "Münhasıran kendi kullanımı için ihtiyaç duyduğu esrarı elde etmek amacıyla kenevir ekimi yapan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" şeklindedir.

       Bilindiği üzere uyuşturucu madde kullanımını azaltmak maksadıyla T.C.K. 191. Maddesi kapsamında yapılan değişiklik sonrasında madde kullanıcılarına yönelik öncelikle sağlık ve tedavi tedbirleri uygulanmakta ve tedbir süresince kamu davası ertelenmektedir. Sonuç itibariyle yalnızca uyuşturucu madde kullanan veya kişisel ihtiyacı için izinsiz hint keneviri eken failler yönünden bir tür tutuklama engeli mevcut olup bu bilgiler ışığında habere konu şüpheli şahısların adli kontrol altına alınmaları yönündeki soruşturma işlemlerinin usul ve yasaya uygun olduğu anlaşılmaktadır.

 

       Uyuşturucu ile mücadele Cumhuriyet Başsavcılığımızın en hassas olduğu konulardan birisi olup bu amaç için Cumhuriyet Savcılarımız emri altındaki kolluk görevlileri ile birlikte gece gündüz demeden büyük bir özveri içinde görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

       Bütün soruşturmalar Cumhuriyet Başsavcısının koordinesinde bağımsız ve tarafsız bir şekilde görev yapan Cumhuriyet Savcıları tarafından eşitlik, adalet, nısfet, hak ve hakkaniyet ilkeleri ışığında yürütülmektedir.

       Bu hususta en ufak bir tereddüte düşülmemesi, aksi düşünce ve paylaşımlara itibar edilmemesi, bu şeffaflık içerisinde muhtemel aksaklıkların veya kamu vicdanını yaraladığı düşünülen her türlü uygulamanın Cumhuriyet Başsavcılığımıza yazılı/sözlü veya posta yoluyla bildirilmesi önemle rica olunur.

       Adaletin tecellisi medeniyetin göstergesidir.”

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  ALKAN TAVLI
  • CHP Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Alkan Tavlı
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.