• BIST 9524.59
 • Altın 2490.091
 • Dolar 32.4971
 • Euro 34.7328
 • Manisa 24 °C
 • İzmir 22 °C
 • 23 Nisan Programı Belli Oldu
 • Pusula Kurs İngilizce Hazırlık Kursu başlıyor
 • Muhasebe Personelleri Aranıyor
 • Türkiye Ekonomisini Neler Bekliyor Konulu Konferans
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Eğitim Kurumu Kursları
 • Çalışma Arkadaşları Arıyoruz
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • Anadolu Gençlik Derneği Siyer-i Nebi Yarışması
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Abide

Halil Erdost

 

Yazımıza başlık olarak koyduğumuz abide sözcüğünün sözlükteki en kısa anlamı “anıt” tır.Anıt, önemli bir olayın veya ulusun adına büyük işler başarmış olan büyük insanların, gelecek kuşaklara tarih boyunca anılması için yapılan, göze çarpacak büyüklükte ve bakıldığında insan üzerinde derin duygu, düşünce ve estetik zevk oluşturan sembol niteliğindeki yapılardır.Örneğin: Göktürk (Orhun) Abideleri, New York’taki  Özgürlük Anıtı, Çanakkale Şehitleri Abidesi, Anıt Kabir, Mısır Piramitleri, Selimiye Camii, Ayasofya,Eyfel Kulesi gibi…..

 Ancak başlığımızdaki ABİDE bu anlamı ironik biçimde çağrıştırmaktadır. Bunun böyle olduğunu, ABİDE’nin açılımını yaptığımız zaman sizlerde göreceksiniz. ABİDE, T.C Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bir projesinin kısaltılmış adıdır. Açılımı “Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi” dir.

Böyle bir projeye niçin ihtiyaç duyulmuştur? Bilindiği üzere gerek Lise Giriş Sınavlarında gerek Üniversite Giriş Sınavlarında ve hatta işe alım (KPSS) sınavlarında hep çoktan seçmeli sorular sorulmaktadır. Çoktan seçmeli sorular, öğrencilerin cevapları kendilerinin oluşturmalarına izin vermez. Bu nedenle, bu tür sorularla öğrencilerin analiz yapma, eleştirel düşünme, problem çözme, yorum yapma gibi üst düzey zihinsel özelliklerin ölçülmesi çok zordur. İşte bu zorluğu ortadan kaldırmak ve öğrencilerin (özellikle 8.sınıf öğrencilerin) öncelikle Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve Sosyal Bilgiler alanlarındaki kazanımlarını ölçüp değerlendirmek amacıyla,açık uçlu sorulardan da oluşan farklı soru türlerinin bulunduğu değerlendirmeler yapılması planlanmıştır. İlk uygulaması 3 Haziran 2015 tarihinde, Ankara’da tesadüfî olarak seçilen 26 ortaokuldan yaklaşık 5.000 öğrenci üzerinde yapılmış, 2016 Nisan- Mayıs aylarında da 81 ilden seçilen yaklaşık 38.000 öğrenciye uygulanmıştır. Ve proje uygulamaları devam etmektedir.

 Hepimizin bildiği gibi öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerini ölçmeyi, ülkelerin eğitim politikalarını karşılaştırarak çıkarımlar elde etmeyi amaçlayan PİSA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sınavları uluslar arası düzeyde uygulanmaktadır.3 yılda bir uygulanan bu sınavlara Türkiyede katılmaktadır. ABİDE uygulaması PİSA uygulamasıyla pek çok yönüyle örtüşmektedir. Ve ne yazık ki Türkiye PİSA sınavlarında istenen başarıyı hiçbir zaman yakalayamamıştır. Örneğin: En son raporlaştırılan 34 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesiyle birlikte 72 ülkenin katıldığı 2015 yılı PİSA sınav sonuçlarına göre Türkiye Fen Bilimlerinde 52; Matematikte 49; okuma ve okuduğunu anlamada 50. sırada yer almaktadır. 72 ülkenin Fen Bilimleri ortalaması 493 puan iken Türkiye’nin puanı 425, Matematik ortalaması 490 iken Türkiye’nin puanı 420, Okuma ortalaması 493 iken Türkiye’nin puanı 428 puan olmuştur.

PİSA sınavlarına o ülkede bulunan bütün okul türlerinden 15 yaş grubu (8 ve 9. sınıf) öğrencileri katılmaktadır.

 Sınav sonuçlarındaki başarısızlığımız değerlendirilirken dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz “PİSA’ya sadece Fen Liseliler girseydi dünya üçüncüsü olurduk” diyerek sonuçları adeta savunmuş genel eğitimimizin içinde bulunduğu durumdaki sorumluluğundan kurtulmaya çalışmıştır.

Eğitim sistemimizin komple elden geçirilmesi ve bunun için de başka ülkelerin ne yaptıklarından ziyade kendi tarihimizin eğitim uygulamalarına (Nizamiye Medreseleri, Köy Enstitüleri) bakmamız gerektiği gerçeğini göremeyen eğitim politikaları uygulayıcıları, ülkemizin uluslar arası sınavlardaki başarısızlığını görmezden gelip, kendi ölçme-değerlendirme porojemizi (ABİDE) uygulamaya koyarak “devekuşu gibi kafalarını kuma gömme” politikası uyguluyorlar ama mızrak çuvala sığmıyor. Çünkü eğitim sistemimiz her geçen gün daha bir içinden çıkılmaz hale geliyor. Bunun böyle olduğunu “Türk usulü PİSA” olarak da nitelendirilen ABİDE’nin ilk sonuçları ortaya koyuyor. Yaklaşık 81 il, 495 ilçedeki 1299 okuldan 38.000 8.sınıf öğrencisinin katıldığı sınavın başarı oranları şöyledir.

 

 

Temel Altı

Temel

Orta

Orta Üstü

İleri

Türkçe

% 3,6

% 22,4

% 44,6

% 23

% 6,4

Matematik

% 26,4

% 33,6

% 28,7

% 8,2

% 3,1

Fen ve Teknolojileri

% 17,9

% 34,4

% 33,3

% 10,3

% 4,1

Sosyal bilgiler

% 6,3

% 25,7

% 40,9

% 16,8

% 10,3

 

 

 

 

 

 

 
Eğitim sistemimizin hal-i pürmelali (Bir şeyin can sıkıcı, dertli ve biraz da utanılması gereken durumu) budur.

8.sınıfı (ortaokul) bitiren ama okuduğunu anlamakta zorlanan ve hatta okuyamayan, en basit dört işlemi yapamayan ve hatta çarpım tablosunu bilemeyen öğrencileri güya yetiştiriyorum diyen eğitim sistemimiz için hala düşünmeyecek miyiz? “Aklı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmek adına eğitim politikalarının uygulayıcılarından taleplerde bulunmayacak mıyız ve bunun takipçisi olmayacak mıyız?

            Eğer böyle devam edersek siz istediğiniz kadar ABİDE’ler oluşturun. Sonuç değişmeyecektir.

Bu yazı toplam 2141 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.