• BIST 9374.2
 • Altın 2031.88
 • Dolar 31.0075
 • Euro 33.5663
 • Manisa 8 °C
 • İzmir 14 °C
 • Akhisar Gençlik Merkezi Bisiklet Etkinliği
 • Forklift Operatörü, Depo ve Sevkiyat Elemanı Aranıyor
 • Deniz Anaokulunda 2024-2025 kayıt dönemi başladı
 • Zeytin Ağacı Budama Kursu Açılacaktır
 • Tarih Öğretmeni Aranıyor
 • Sevkiyat Personeli Aranıyor
 • Ön Muhasebe Personeli Aranıyor
 • Plasiyer Aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Sıcaklardan Dolayı 3 Günlük Mesai Saatleri Değişti!

Okunma Sayısı: 2699
Sıcaklardan Dolayı 3 Günlük Mesai Saatleri Değişti!
Hava sıcaklıklarındaki artış nedeniyle 26 Haziran 2007 tarihinde Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk Başkanlığında ve makamında yapılan toplantı sonucunda bir dizi kararlar alındı. Manisa Velisi Refik Arslan Öztürk ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay i

Sıcaklardan Dolayı 3 Günlük Mesai Saatleri Değişti!
Akhisar (Kenan MOLLA)

Hava sıcaklıklarındaki artış nedeniyle 26 Haziran 2007 tarihinde Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk Başkanlığında ve makamında yapılan toplantı sonucunda bir dizi kararlar alındı. Manisa Velisi Refik Arslan Öztürk ve İl Sağlık MüdürüDr. Ziya Tay ile birlikte düzenlediği basın toplantısı ile bazı kararların alındığı açıklandı.

Manisa Meteoroloji Müdürlüğünden alınan hava tahminlerine göre hava sıcaklığının ilimizde 27-28-29 Haziran 2007 tarihlerinde 42 ile 44 derece olacağı ve nem oranının da yüksek olacağı belirtildiğinden kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların bu tarihlerde mesai saatlerinin 07:00  - 12:00 saatleri arası olması, öğleden sonra idari izinli sayılmalarına, kurumlar tarafından vatandaşın mağduriyetine yol açmayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildiği bildirildi.

27,28,29 (Çarşamba - Perşembe -Cuma) Haziran 2007 tarihlerinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özürlü ve açık alanlarda çalışanlar, kronik hastalığı (kalp, tansiyon, astım, şeker v.b.) olanlar ile hamilelerin belirtilen günlerde idari izinli sayılmaları hususunda kamu kurum ve kuruluş amirlerinin Umumi Hıfzısıhha Kanunu nun 27.maddesi gereğince yetkili kılınmasına, Sıcak hava dalgası hayatı olumsuz olarak etkileyebilecek elektrik ve su kesintilerinin yaşanmaması için gerekli tedbirlerin ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından alınmasına, İlimizde yaşayan halkın aşırı sıcaklardan etkilenmemesi için, Güneş ışığının dik geldiği saatlerde (11.00 ile 16.00 arasında) mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmaması, çıkıldığı takdirde güneş ışığından koruyacak, şapka, güneş gözlüğü, şemsiye gibi aksesuar kullanılması ve giysi olarak açık renkli,hafif ve bol giysilerin tercih edilmesi, güneşten koruyucu losyon ve kremler kullanılması, Günlük sıvı kaybını önlemek için en az 2 lt su içilmesi ve sıvı gıdalar (ayran, süt, meyve suyu, bitki ve meyve çayları vs.) almaları, ağır ve yağlı gıdalardan kaçınmaları, Özellikle hamile,hasta, çocuk ve yaşlıların aşırı sıcaklarda güneşte kalmamaları, Hususunda halka duyuru yapılmasına toplantıda oy birliği karar verildi.

Günün en sıcak saatlerinde 10.00 ile 16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Yoğun fizik aktivite spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli her bir her bir saatlik spor için en az 2 ile 4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerinden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten sonra çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

BESLENME VE SIVI ALIMI

Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2 ile 2,5 litre (12 ile 14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir. Vücut direncini arttırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

5 Günlük Hava Raporu

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.