• BIST 10643.58
 • Altın 2499.929
 • Dolar 32.215
 • Euro 34.8806
 • Manisa 17 °C
 • İzmir 21 °C
 • 19 Mayıs’ı Fener Alayı ve Konserle Kutlayacağız
 • Karabulut Şirketler Grubundan Duyurulur
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Bay-Bayan Üretim Personeli Alımı
 • 19 Mayıs Bayramı Programı Belli Oldu
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • Pide ve Lahmacun Ustası Aranıyor
 • Erkek Çalışma Arkadaşları Arıyoruz
 • Bayan Şarküteri Görevlileri Aranıyor
 • Hat Süpervizörü Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Prof. Dr. Naci Görür, Manisa’da gelecek nesiller için feryat etti

Okunma Sayısı: 974
Prof. Dr. Naci Görür, Manisa’da gelecek nesiller için feryat etti
Manisa’yı eğer depreme dirençli yapmazsanız Manisa’nın geleceği yok demektir. Manisa’nın mülk sahiplerisiniz, yaşayan insanlarısınız. Buranın sahipleri sizsiniz. Kendi iradenizi kullanın, mülkünüze sahip çıkın, siyasetle asla uğraşmayın.

Prof. Dr. Naci Görür, Manisa’da gelecek nesiller için feryat etti

Manisa: Ahmet ÜNSAL

Manisa’yı eğer depreme dirençli yapmazsanız Manisa’nın geleceği yok demektir. Manisa’nın mülk sahiplerisiniz, yaşayan insanlarısınız. Buranın sahipleri sizsiniz. Kendi iradenizi kullanın, mülkünüze sahip çıkın, siyasetle asla uğraşmayın. Ama kim gelirse gelsin, her seçimde olduğu gibi bu seçimlerde tüm belediye başkan adayları benimle temasa geçti ancak seçim sonrasında ne arayan oldu nede soran oldu.

Türkiye’de yaşanan ve 50 bin vatandaşının hayatını kaybettiği 6 Şubat depremiyle ilgili ciddi uyarılarda bulunmasına karşın hiçbir önlemin alınmadığına dikkat çektiği Manisa’daki konuşmasında peş peşe sıraladığı sözcükleri ile yine deprem gerçeğine dikkat çeken Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Hiçbir şey için geç kalınmış değildir. Dünde yapamadıklarınızı bugün yapın. Güvenli şehirler yaratmak için kollarınızı sıvayın yola çıkın” feryadında bulundu..

Bugün için 3 milyonunun üzerinde takipçisi bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Naci Görür Manisa Genç İş İnsanları Derneği (MAGİAD) davetlisi olarak geldiği Belediye Kültür Sitesi Lale Salonunda beklenenin çok altındaki katılımcı kitlesine ‘Manisa Depreme Hazır mı?’konferansta konuştu.

Görür, öncesinde ülkemizde depremin en çok etkileyeceği ve en son 1996 yılında 6’ın üzerinde depremi yaşayan Manisa’da yeni göreve başlayan CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek’i makamında ziyaret ederek vakit kaybetmeden güvenli şehirler yaratılmasıyla ilgili teknik bilgiler aktardı.

“GERÇEKTEN HAYAL ETTİĞİM YERDEYİM”

Hayal ettiği yerde olduğunu da ifade eden Başkan Zeyrek, bir an önce sahaya inmek istediğini belirterek, “Burada, bu masalar daha şenlenecek. Sivil toplum kuruluşlarının önemini, yaşadıkları zorlukları eni iyi bilenlerdenim. Siz, artık gözle görülmeyen bir kurum değil, masada pay sahibi olan bir kurum olacaksınız. Sorunları ne kadar paylaşırsak o kadar rahat çözeriz.  Ben ortak aklın hâkim olması gerekliğine inanıyorum. Bir kişinin, iki dudağı arasından çıkan şeylerle, maalesef hem ülkemiz, hem de şehrimiz birçok şeyden mahrum kaldı. Bu anlayışı geride bırakıp, paydaşlarla birlikte şehri yönetmek gerekiyor. Evet, ben burada beş yıl boyunca karar vericiyim.  Ama, o kararı verirken de herkesin sesini dinleyen, onların söylediklerine kulak asan bir belediye başkanı olacağım. Gerçekten, hayal ettiğim yerdeyim. Benim en büyük hayalimdi, belediye başkanı olmak. 2019 yılında nasip olmadı. 2024 yılında nasipmiş. Onun heyecanı var içimde. Bir an önce sahaya inmek istiyorum. Şehrin gelişimine yönelik yapılabilecek her türlü projede, hepinizin fikirlerinize ihtiyacım var.  Bu fikirleri bizlerle paylaşın. Belki on fikrin, biri uygulanır olacak. Ama o bir fikre de ihyacımız var. Sizlere ve şehrin tüm paydaşlarına kapımız açık” dedi.

“DEPREME DİRENÇLİ KENT OLUŞTURMAK BİZİM ASLİ GÖREVİMİZ”

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün deprem ve jeofizik yönündeki çalışmalarını, öngörülerini basından takip ettiğini de belirten Başkan Zeyrek,” Doğal afetlere ve depreme dirençli kent oluşturmak bizim asli görevlerimizden bir tanesi. Şehir olarak biz de hazır değiliz, Toplanma alanlarımız yok, konteyner kentimiz yok. Yok, yok, yok… Ama elimizde sihirli değnek de yok” ifadelerinde bulundu.

MANİSA’NIN BİR DEPREM ALANI OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, de Manisa’nın bir deprem alanı olduğuna dikkat çekerek, ”Belediye başkanlarımızın görevi, belediye işlerini elbette ki yapmak, ama birinci sıradaki görevi o değil. Birinci sırada insanların can güvenliği, benim insanlarım ölmemeli. Manisa’yı tehdit eden unsur ortada, çağımızda bilimin, teknolojinin ileri olduğu ülkelerde, deprem dirençli yerler nasıl yapılıyor, nasıl başarılmış onu anlatacağız” dedi

Yer bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür’ün sonraki durağı beklenenin çok altındaki katılımcı kitlesine yer aldığı Lale salonundaki ‘Manisa Depreme Hazır mı?’konferansı oldu.

Manisa Vali yardımcısı Mustafa Yıldız, Afet ve acil durum müdürü Osman Pıhtılı, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Özge Arslan,Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Müge Türkeli Kuğu, İtfaiye Daire Başkanı Gürhan İnal,CHP Yunusemre ilçe başkanı Mehmet Arslan, MAGİAD Başkanı Güngör Serdar Bozyaka,  şehirdeki inşaat mühendisleri,mimarlar ve müteahhitlerin katıldığı toplantıda konuşan

78’lik deprem dede görür; Manisa’da gelecek nesiller için feryat ederek başladığı konuşmasında; “Manisa’yı eğer depreme dirençli yapmazsanız Manisa’nın geleceği yok demektir. Manisa’nın mülk sahiplerisiniz, yaşayan insanlarısınız. Buranın sahipleri sizsiniz. Kendi iradenizi kullanın, mülkünüze sahip çıkın, siyasetle asla uğraşmayın. Ama kim gelirse gelsin. Her seçimde olduğu gibi bu seçimlerde tüm belediye başkan adayları benimle temasa geçti ancak seçim sonrasında ne arayan oldu nede soran” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, Manisa’nın aktif fay hatları üzerinde bulunduğunu açıkladı, bu fayların Manisa’yı tehdit ettiğini,  bu canlı fayların 7 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

Naci Görür, “Manisa’yı eğer depreme dirençli yapmazsanız Manisa’nın geleceği yok demektir. Bilime inanan çağdaş toplumlarda artık bu zamanlarda depremden yıkılmak, depremden çok sayıda can kaybı vermek gerçekten bu toplumlar arasında çok ayıp olarak karşılanıyor.  Deprem doğal bir olaydır ama siz o hasarları önleyecek önlemleri almazsanız insanlarınızın can kıymetini sağlamazsanız ya yönetiminizde ya kendinizde sorun var demektir. Manisa’daki fay hatları özellikle dağ kenarlarına, dağ yamaçları ve ova içlerine doğru bu fayların dağılımını görüyoruz” dedi.

Manisa’nın tektonik yapı olan horst ve graben arazi özelliklerine sahip olduğuna dikkat çeken Naci Görür,  Gediz Grabeni, Büyük Menderes ve Küçük Menderes Grabeni bulunduğunu, bunların içinde de büyük akarsuların aktığını vurguladı.  Görür,

 “Batı Anadolu hep grabenlerden meydana gelmiş. Graben dediğimiz normal faylardan oluşmuş çöküntü alanlarıdır. Sizler gelip bu çöküntü alanın üzerine bu şehri kurmuşsunuz. Dolaysıyla tektonik yapının içinde yaşıyorsunuz. Bundan bu tektonik yapıda depremler mutlaka olur. Bugün olmazsa yarın olur, yarın olmazsa öbür gün olur. Dolaysıyla kalkıp bizim burada deprem olacak mı ne zaman olacak, nasıl olacak bunları konuşmanın hiç anlamı yok.  Bu bölge er geç depremle sınanacaktır. Tarih boyunca sürekli deprem olmuştur. Olduğu zaman da acı, keder üzüntü bizi bekliyor demektir. Mal kaybı, can kaybı demektir. Daha bir sene önce bir deprem oldu. 50 bin insanımızı toprağa verdik. Yani bu depremleri şimdi ciddiye almayacaksak ne zaman alacağız? Manisa’nın mülk sahiplerisiniz, yaşayan insanlarısınız. Buranın sahipleri sizsiniz. Kendi iradenizi kullanın, mülkünüze sahip çıkın, siyasetle asla uğraşmayın. Ama kim gelirse gelsin, benim Manisa’mızı dirençli bir kent haline getirin. Manisa deprem dirençli hale getirilebilir mi elbette getirilebilir. Manisa depreme dirençli kent hale gelirse büyük bir depremden minimum etkilenir.  Bir deprem oldu Güneydoğu felç oldu” diye konuştu. 

Türkiye’de 7,6 şiddetinde meydana gelen bir depremde binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Görür, depreme dirençli olan Japonya ve Tayland gibi ülkelerde aynı şiddette meydana gelen depremlerde ise birkaç kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Görür, deprem üretmenin bu ülkenin, bu coğrafyanın kaderi olduğunu bunun engellenemeyeceğini dile getirdi. 13,6 milyon seneden beri bu bölgede bu tektonik karakterin oluştuğunu, milyonlarca senedir devam ettiğini, bundan sonra da devam edeceğini kaydetti. Görür, “Bizler bu topraklarda yaşayacaksak, bu depremlerle baş etmemiz lazım. Depremde binlerce insanı toprağa veremeyiz, bunun için bir çare bulmamız lazım” diye konuştu.

Manisa’da tarih boyunca çok şiddetli depremlerin yaşandığını vurgulayan Naci Görür, Manisa’nın ve çevresi deprem ürettiğini, depreme yabancı olmadığını kaydetti. Görür, “Manisa’yı depreme hazır hale getirmek zorundasınız. Depremin olmasını engellememeliyiz.  Deprem dünyanın nabız atışlarıdır. Deprem olmazsa dünya ölür. Deprem dünyanın yaşadığını gösterir. Deprem olmazsa dünya ölsün demektir. Ama biz depremin kucağına oturur, gerekli önlemleri almazsak öldürür bizi iş bu kadar açık. Deprem dirençli bir Manisa için deprem dirençli kentler için bölgeyi çok iyi bilmeliyiz. Topografyasını bilmeliyiz. Jeoloji ve zeminini bilmeliyiz. ” dedi.

 MAGİAD’ın başkanı Bozyaka, Prof. Dr. Naci Görür’e teşekkür plaketi sundu.


 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.