• BIST 9374.2
 • Altın 2031.88
 • Dolar 31.0075
 • Euro 33.5663
 • Manisa 8 °C
 • İzmir 14 °C
 • Akhisar Gençlik Merkezi Bisiklet Etkinliği
 • Forklift Operatörü, Depo ve Sevkiyat Elemanı Aranıyor
 • Deniz Anaokulunda 2024-2025 kayıt dönemi başladı
 • Zeytin Ağacı Budama Kursu Açılacaktır
 • Tarih Öğretmeni Aranıyor
 • Sevkiyat Personeli Aranıyor
 • Ön Muhasebe Personeli Aranıyor
 • Plasiyer Aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Muzaffer Doyduk "Kent Konseyi Yerel ve Merkezi İktidara Eşit Uzaklıkta Olmalıdır

Okunma Sayısı: 4185
Muzaffer Doyduk Kent Konseyi Yerel ve Merkezi İktidara Eşit Uzaklıkta Olmalıdır
Kent Konseyi hakkında bilgi veren buna tüm halkın katılması gerektiğini vurgulayan Akhisar Kent Konseyi Yütürme Kurulu Üyesi ve CHP Akhisar İlçe Sekreteri Muzaffer Doyduk “Kent Konseyi 24 Aralık 2004 tarih ve 25680 sayılı Resmi Gazetede yayınlan

Muzaffer Doyduk "Kent Konseyi Yerel ve Merkezi İktidara Eşit Uzaklıkta Olmalıdır
Akhisar (Kenan MOLLA)

Kent Konseyi hakkında bilgi veren buna tüm halkın katılması gerektiğini vurgulayan Akhisar Kent Konseyi Yütürme Kurulu Üyesi ve CHP Akhisar İlçe Sekreteri Muzaffer Doyduk “Kent Konseyi 24 Aralık 2004 tarih ve 25680 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5272 sayılı Belediyeler Kanunun 76. maddesi “Kent Konseyi, kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme katılım yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır. Belediyeler, kamu niteliğinde meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımı ile oluşan kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar. Kent konseyinde oluşan görüşler Belediye Meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir. İfade edilerek yasal dayanak sağlanmıştır. 2005 yılında dönemin Kaymakamı Seyfullah Hacımüftüoğlu’ nun takip ve gayretleri ile 9 Eylül Üniversitesinden Uzman Prof. Zerrin Toprak davet edilerek Belediye Sinema salonunda tüm gönüllüler bilgilendirildi. 16 Şubat 2005 tarihinde oturumlar yöneltmek için Hüsnü Kahraman Divan Başkanlığına, Muzaffer Doyduk ve Tuncay Şen divan katipliğine seçildiler ve tüzük çalışmalarına başlandı. 14 toplantı sonun da bir tüzük hazırlandı ve bununla ilgili haber Akhisar Haber sitesinde 16 Şubat 2005 tarihinde de yer almıştır. 11 Temmuz 2005 tarihinde 38 kişiden oluşan Yürütme Kurulu üyeleri seçildi. Partim adına bu kuruldu görev aldım. Bu yürütme kurulu kendi içinden Yürütme Kurulu Başkanı Cemal Gürmen yardımcılıklarına Tuncay Özfidan ve Mehmet Gedik seçildiler. Genel sekreterliğe Mimar Mehmet Yumukoğlu belediye tarafından atandı. 2 kez toplantı düzenlendi, bu toplantılarda 2 proje sundum. Bunlardan önemli olan Reşat Bey anıtı idi. Proje amacı ile ilgili açıklamalarda bulundum. Oy birliği ile kabul edildi. Hava Meydan Komutanı Kavuncu’ yu Reşatbey Muhtarı İsmail Doğramacı bilgilendirmiş ve yardım talep etmiştir. Ben Hava Meydan Komutanlığına davet edildim. Reşat Bey hakkında bilgi sundum. Topladığım tüm dökümanları kendisine sundum. Bir süre sonra Belediye Başkanı Mahalle Muhtarı ile Hava Meydan Komutanlığında toplantı düzenledi. Belediye Başkanından yapımı için söz alındı. Proje için Mehmet Yumukoğlu görevlendirildi. Bu projenin hayata geçirilmesi için Belediyenin yer ve ödenek ayrılması kararlaştırıldı. Mehmet Yumukoğlu Belediye Fen İşleri Müdürlüğüne atanınca yerine Halkla İlişkiler Müdürü Nadir Güven atandı. Nadir beyin başkanlığında 2 ve 3 defa toplanıp kadın, gençlik, özürlülerle ilgili toplantılar yapıldı. Kent Konseyi yerel ve merkezi iktidara eşit uzaklıkta olmalıdır. Akhisar’ da bulunan sivil toplum örgütleri, duyarlı vatandaşlar katkı vermelidirler” dedi.

Reşatbey’ in Öz Torunları Akhisar’ da

Yeni yapılan Reşat Bey anıtı hakkında geniş bil veren Doyduk “Kentimiz de adına bir mahalle ve mezarlık bulunan Reşat Bey (Saruhan) 1881 yılında Akhisar’ da doğdu. Saraç Mustafa’ nın oğludur. Öğrenimini Akhisar’ da tamamladı. Ziraat Bankası Akhisar Sandığında çeşitli görevlerde çalıştı. Birinci Dünya Savaşı sonrası İzmir işgal edilince Akhisar’ a gelerek Kuvayı Milliye’ de çalıştı. Akhisar Papazlı saldırında başından yaralandı. Balıkesir Kongresinde Menzil Müfettişliğine seçildi. Akhisar işgal edilince Saruhan Müdafayi Hukuk Başkanlığı yaptı ve Celal Bayar ile çalıştı. Saruhan milletvekili seçilerek 7 Haziran 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nde 1. Dönem ve 2. Dönem milletvekilli seçildi. Atatürk’ ün verdiği özel görevlerde çalıştı. Atatürk 5 Şubat 1923’ de Akhisar’ a geldiğinde Türk Ocağında Reşat Bey ile görüşmüştür. Atatürk Hükümetine Nafia vekilliği yaptı. 20 Şubat 1926’ da Fransa’ da vefat etti. Cenazesi 22 Şubat 1926 tarih 213 sayılı meclis kararı ile Akhisar’ da toprağa verildi. Evli ve üç çocuk babasıydı. Milli Mücadeledeki fedakarlıkları ve katkıları için Atatürk ve yirmidört arkadaşı 23 Kasım 1925’ de TBMM’ de özel törenle Kırmızı Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir. İşte bu büyük zatın torunları yarın Akhisar Reşat Bey Mahallesinde yapılacak anıtında açılışa katılacaktır” dedi.

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.