• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • Manisa 33 °C
 • İzmir 30 °C
 • Yeni Yöntem ve Pusula Kurs Merkezi Yaz Kursu
 • Deniz Kurs Merkezlerinde Yaz Kursu
 • Proses Alanında Çalışmak Üzere Erkek Personel Aranıyor
 • Mutfakta Çalışacak Bayan Personel Alınacaktır
 • Kaynaklı Konstrüksiyon Montajı İçin Personel Alımı
 • Şöför, Abkant ve Üretim Elemanı Aranıyor
 • Deniz Kurs Merkezlerinde Yaz Kursu
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • CNC Torna Dikişlem Operatörleri, Teknik Ressam ile Elektrikçi Oto Elektrikçiler Aranıyor
 • Beden İşçileri Alınacaktır
 • Tecrübeli Yönetici Adayları Arıyoruz
 • Güvenilir Kurban Ziyafet Güvencesiyle
 • Akhisar Enza Home Sevkiyat Personelleri Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Bakırlıoğlu, Akhisar’da esnafı dinledi

Okunma Sayısı: 993
Bakırlıoğlu, Akhisar’da esnafı dinledi
CHP Manisa Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Esnaf dert küpü, Esnaf içini döktü, Yakında icralar patlar. Sermaye gruplarının ve büyük şirketlerin katrilyonlarca vergi borcu siliniyor. Neden esnafın üstüne

Bakırlıoğlu, Akhisar’da esnafı dinledi

Haber Merkezi

CHP Manisa Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Esnaf dert küpü, Esnaf içini döktü, Yakında icralar patlar. Sermaye gruplarının ve büyük şirketlerin katrilyonlarca vergi borcu siliniyor. Neden esnafın üstüne gidiliyor?” A. Vehbi Bakırlıoğlu: “Günde 33 milyon masrafı olan Saray’dan başlayalım kemer sıkmaya. Bir tek esnaf mı kemer sıkacak?”

CHP Manisa Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar'da esnaf oda başkanları ile bir araya geldi. Toplantıya, Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ve Akhisar esnaf oda başkanları katıldı. Esnafın bu şartlar altında borçlarını ödeme şansının bulunmadığını ifade eden Bakırlıoğlu “İktidar, kemer sıkalım diyor. Günde 33 milyon masrafı olan Saray’dan başlayalım kemer sıkmaya. Bir tek esnaf mı kemer sıkacak? Bende esnaflık yaptım. Sabah o kepengin nasıl zor kalktığını en iyi bilenlerden biriyim. Saray’a çağrımız şudur:Almış olduğunuz karardan bir an önce vazgeçin!” dedi. 

Bakırlıoğlu’nun dinlediği bir esnaf, şunları söyledi:

“Biz sorularımızı çözmek için uğraşırken, farklı farklı sorunlar yüklenmesi, esnaf ve sanatkârları sıkıntıya sokmaktadır. Kanunun geriye dönük işlemesi nedeniyle almış olduğumuz kredilere geriye dönük faiz işlemesi ve neredeyse yapılan yüzde 100 faiz zammı ile esnafımızın sırtına bir kambur daha gelmiştir. Türkiye’de daha önce hiçbir zaman geçmişe yönelik bir düzenleme olmamıştı. Bugün bizim sırtımıza yüklenen bu yük, esnaf ve sanatkârın elini kolu bağlamıştır. “

Esnafın faiz yükü hafifletilmeli

CHP’li Bakırlıoğlu, hükümetin, esnafın bu tür ekonomik baskılardan korunması için acil önlemler alması, faiz artışının kaldırılması gerektiğini vurguladı. Bakırlıoğlu, "Kredi faizlerinin yükseltilmesi, esnafın borçlarını ödeyemez hale gelmesine neden olup; iş yerlerini kapatmak zorunda kalmasına yol açabilir. Bu nedenle, esnafımızın desteklenmesi ve faiz yükünün hafifletilmesi için derhal harekete geçilmelidir" dedi.

Bakırlıoğlu’nun dinlediği oda başkanı, “Mart ayında 250 bin lira kredi kullandım. 10 taksidini yani 60 bin lirasını ödedim. 190 bin lira borcum kaldı ama hesaplamayı anapara üzerinden yapıyorlar. Faiz üzerinden hesaplama yapsa bu kadar yara almayacak esnaf. Anapara üzerinden hesaplama yapıldığı için çok büyük rakamlar ortaya çıkıyor” dedi.

Faiz iki katından fazla

Esnafın yapılan zam sonrasında borcunu hesaplayan Bakırlıoğlu, şunları söyledi: “Mart 2023’de 250 bin lira kredi çekmişsin. 13 taksini ödemişsin. Bu taksitlerden 4 bin 166 lirası anapara, bin 166 lirası faizdi. Krediyi, yüzde 8.5’la kulanmışsın. Aylık 5 bin 600 lira taksit öderken, önümüzdeki aydan itibaren 4 bin 166 lirası anapara, 2 bin 700 lirası faiz olmak üzere 7 bin 400 lira para ödeyeceksin. Ödemiş olduğun faiz bin 166 liradan 2 bin 700’e, yani iki katından fazla rakama çıkacak.”

 

 

500 bin lira krediye ek 180 bin lira yük geldi

Sermaye gruplarının ve büyük şirketlerin katrilyonlarca vergi borcunun silindiğini söyleyen esnaf, “Küçük esnaf sanatkârın üstüne bu kadar gidilmesini anlamış değiliz. Esnafımız ödeme koşullarını ayarlamış, krediyi ona göre çekmiş. Şimdi yeni yapılan bu uygulamada; 500 bin lira kredi çekmiş esnafa 180 bin lira ek yük geldi. Esnafın zaten girdi maliyetleri arttı. Ben kendi sektörüm adına konuşayım, pazarcı esnafını bu krediler bitirir” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘Bu borcu nasıl ödeyeceğim?

Zaten sıkıntı yaşayan esnafın kredilere başvurduğunu ifade eden esnaf şunları söyledi:

“Benim 7.50 faiz oranıyla çektiğim 500 bin liranın faizi 57 bin liraydı. Şimdi bu faizin üzerine 140 bin lira daha ek faiz geliyor. 2 katını geçiyor. 44 aya 3 bin 200 lira ek faizi koyduğunuzda, 140 bin lira ek fark çıkıyor. Bu insanlar zaten sıkıntıdaydı da para çekti. Şimdi bu arada farkı neyle kapatacağız biz? Bu kadar ek faiz geleceğini bilseydim vallahi billahi çekmezdim. Neden çekeyim? Devletin parasına faiz ödeyeceğim. Hadi özel banka olsa biliyordun da çektin diyeceğim. Ama esnaf kefalet dediğimiz an; esnaf ve sanatkârın önünü açması ve istihdam sağlaması için bu paraları insanlar çekiyor. Geçen bir esnaf geldi 54 bin lira ödüyordum aylık 86 bin liraya çıktı diyor.  Ben bunu nasıl yapacağım diyor? Ben ne diyeyim şimdi bu esnaf arkadaşa?”

‘İcra dosyaları patlar’

Bir sokakta 4 tane esnaf varsa 7 tane market olduğunu dile getiren esnaf,  “Esnafı anlıyormuş gibi yapmışlar; sendika başkanı, bakanlar…  Sen Maliye Bakanı olarak her şeyi daraltıyorsun ama ben bu maliyetleri nasıl karşılayacağım? Esnafın maliyeti var, işleri azalmış. Zincir marketlere karşı bu kadar kolay hareket etseydiniz ya? Bir sokakta 4 tane esnaf var, 7 tane market var. Bakan, elini vicdanına koysun bu esnaf aydan, uzaydan gelmedi. Esnaf bizim esnafımız. Bu karardan dönülmezse icra dosyaları patlar” diye konuştu.

‘Bir tek esnaf mı kemer sıkacak ?’

CHP'li Bakırlıoğlu sorunlarını dinlediği esnaflara ve oda başkanlarına şunları söyledi:

“Ocak 2023’te insanlar 500 bin lira kredi çekmiş. Esnaf arkadaşlarımız almış oldukları bu paralarla yatırım yapıyorlar, malzeme alıyorlar. Zaten esnafımız, birden bire piyasada çok ciddi fiyat artışları olduğu için bu kredilere ihtiyaç duydu. Bu faiz oranlarına güvenerek bu borçlara girdiler. Ama bu şartlar altında esnafımızın bu borçları ödeme şansı yok. Biz esnafa ve çiftçiye desteklerin artırılmasını talep edecekken şuan tam tersi bir durum çıktı karşımıza. 2023 yılında Hazine’den Halk Bankası’na aktarılan para 13 milyar lirayken, 2023 yılında Saray’ın masrafı ise 6.6 milyar liraydı. 2024 yılında bu masraf yüzde 85 artışla 12.3 milyar liraya çıkacak. Nerdeyse Saray’a aktarılan para ile 2023 yılında Halk Bankası’na esnaf için aktarılan para aynı. Şimdiye kadar esnaf böyle bir durumla karşı karşıya gelmemiş. Bu ekonomik krizin sorumlusu esnafımız mı? Değil. Neden esnafımız başkalarının yaratığı bu ekonomik krizin sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor?Kemer sıkalım. Günde 33 milyon masrafı olan Saray’dan başlayalım kemer sıkmaya. Bir tek esnaf mı kemer sıkacak? Bende esnafım. O kepengin nasıl zor kalktığını bilenlerden birisiyim. Bizim Saray’a çağırımız, aldığınız bu karardan bir an önce vazgeçin! Tasarruf edilecek çok şey var. Esnafla uğraşmayın. “

Bakırlıoğlu, esnafın talepleri ve önerilerinin çözümü noktasında konunun takipçisi olacağını belirtti. Esnafın yanında olmaya devam edeceğini ve onların haklarını savunacağını vurguladı.

akhisar-(1)-352.jpgakhisar-(4)-318.jpg

 

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.