• BIST 10771.36
 • Altın 2493.09
 • Dolar 32.7826
 • Euro 35.0775
 • Manisa 33 °C
 • İzmir 36 °C
 • Haydi, Akhisarlılar Milli Heyecanı Dev Ekranda Yaşayalım
 • Has Evrensel Kurs Kayıtları İçin Acele Edin
 • On Numara Lezzet Lokantası hizmet vermeye başladı
 • Arıza Bakım Sevkiyat ve Depo Personeli arıyoruz
 • Erkek Personel Alınacaktır
 • Halikarnass Restaurant’ta Cuma ve Cumartesi Günleri canlı müzik
 • Merkez Radikal Kursta Yaz Kursu Başlıyor
 • Boutique Beyza Akhisarlıların hizmetine açıldı
 • Yeni Yöntem ve Pusula Kurs Merkezi Yaz Kursu
 • Deniz Kurs Merkezlerinde Yaz Kursu
 • Proses Alanında Çalışmak Üzere Erkek Personel Aranıyor
 • Akhisar Enza Home Sevkiyat Personelleri Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Notre Dame’nin Kamburu Müzikali 10 Martta!

Tuncay Şen

Notre Dame’nin Kamburu Müzikali 10 Martta!

Victor Hugo’nun kült eseri Notre Dame’ın Kamburu’ndan uyarlanan müzikal 10 Mart Cuma günü “Park içi Kültür Merkezi”nde saat 19.00 da Akhisarlı seyirci karşısında olacak. Biletler biletix internet sitesinden ya da Akhisar Kültür Kitap evinden temin ediliyor.

 “Quasimodo Musical Kumbara” isimli müzikal ülkemizde turneye çıkmış. Tanıtımının daha çok internet ortamında ve sosyal medyada yapılıyor olmasını eksiklik olarak gördüm. Müzikalin sosyal medya sayfasında bilet temini için adresler verilmiş:

BİLET: 0537 568 07 82 & KÜLTÜR KİTAP EVİ
BİLETİX:  http://www.biletix.com/etkinlik/UVA04/TURKIYE/tr
BİLETLER: 50 TL -40 TL- 30 TL

 Oyunda kambur kilise zangoçu Quasimodo’nun semtte yaşayan Esmeralda’ya olan aşkı anlatılıyor.Ve Esmeralda’nın kederli kaderi.. “Din, aşk ve insan doğasının çatışmasının” işlendiği oyun müzikal ve romantik bir üslupla sahneleniyor. Oyunun başrollerini Vural Bingöl, Ali Kemal Aydın, Andrea Primaveraş Elif Arpacı ve Ayça Ergün paylaşıyor.

 Antakya, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Aydın, Adana ve Kayseri gösterilmiş. Kütahya, Lüleburgaz, Düzce, Zonguldak, Sivas, Balıkesir, Bandırma, Çorlu, Konya, Çanakkale de gösterilmeye devam ediyor. 10 Mart da Akhisar da olacak.

 Müzikale gidecek izleyiciler arasında Viktor Hugo’nın “Notre Dame’nin Kamburu” isimli  romanını  önceden okumamış olanların zorlanacaklarını düşünüyorum. Bu romanın filmi de çekilmişti. Bu filmin izlenmesinde fayda var.

Notre Dame’nin Kamburu romanı neyi anlatıyor?

  Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo'nun 1831 yılında yayınlanan ve Fransa’da krallık döneminin karanlık günlerinden kesitler sunan romanıdır.
  19. yüzyılın başlarında, Paris bulunan Notre-Dame Katedrali’ni bakımsızlığından ötürü yıkma kararı aldığında, bu yıkımı engellemek isteyen Victor Hugo, halkın dikkati çekmek ve kilisenin yıkılmadan restorasyonunu sağlamak için bu romanı yazdığı söylenir. Romanın yayınlanmasından sonra  Notre Dame Katedrali’nin restore edildiği gerçeği bu rivayetin doğru dolduğunu gösteriyor.

 Romanın kahramanları arasında güzel kız Esmerelda, çirkin ve kambur Quasimodo, rahip Frollo ve subay Phoebus ve onun asil ve zengin nişanlısı Fleur de Lys yer alır.  

 Çingeneler tarafından ailesinden kaçırılan Esmeralda ve yerine kilisenin önüne bırakılan çirkin bebek Quasimodo’nun hayatları ilk olarak bebeklik zamanında çakışıyor. Esmeralda Çingeneler tarafından, Quasimodo ise kendisini kilisenin önünde bulan ve tamamlanmamış anlamına gelen “Quasimodo” ismini veren rahip Frollo tarafından yetiştirilir.

Bu bahtsız iki bebek  yıllar sonra yeniden karşılaşırlar. Kambur ve çirkin  Quasimodo sürekli maruz kaldığı çan sesleri yüzünden sağır olur. Bir gün  meydanda dans eden güzel çingene kızı Esmeralda’yı görür ve  aşık olur. Çirkinliği yüzünden ona duyduğu aşkı gizler.

 Tek arzusu Esmeralda’ ya yakın olabilmektir.  Onun mutlu olduğunu görmek kendisini de mutlu kılmaktadır. Rahip Frollo’nun da Esmeralda’ya ilgisi vardır. Fakat bu ilgi sevgi ve aşk duygularından uzaktır. Esmeralda’ya sahip olmaktan başka bir şey düşünemez haldedir. Bir yandan da kendisini günaha soktuğu için masum Esmeralda’ya kin besler. Ruh dünyasında gelgitler yaşar. Bu uğurda her şeyi yapmayı göze almıştır. Çingeneler kralı Clopin’nin himayesinde olan Esmeralda, yakışıklı subay Phoebus’a aşık olmuştur. Bu subay, soylu ve zengin bir kız olan Fleur-de Lys ile nişanlıdır ve  çapkındır.

  Bu üç erkek karakterde, aşkın üç farklı şeklini görülür. Üç erkek de, güzel-çirkin, yasak-doğru, ihanet ve sadakat gibi farklı iç çatışmaları yaşamaktadır.

Tüm olaylar Esmeralda etrafında dönse de, aslında başroller erkekler tarafından paylaşılıyor.

  Nişanlısı olan Phoebus’ün kendisi dışında bir çingene kızıyla görüştüğünü öğrenen Fleur- de Lys, kendisini geri çeker ama  hikayenin finalinde  kendi kozunu oynayacaktır.
  İstediğini elde edemeyen rahip Frollo,  Esmeralda’ya kötü bir plan hazırlar, Phoebus’ü  bıçaklar, suçu zavallı kızın üstüne atar. Bıçak Esmeralda’ nındır.  Esmeralda yakalanır ve hapse atılır.  Quasimodo onu ordan kurtarırken Esmeralda’nın Çingene arkadaşlarından destek alır. Askerler Çingene mahallesini basar, firari Esmeralda yeniden yakalanmıştır. Çapkın subaya ancak Esmeralda idam edilirse kendisine geri döneceğini söyleyen soylu kız Fleur de Lys son kozunu oynamıştır. Subay askeri kariyerini düşünüp teklifi kabul eder.  Rahip Frollo son kez Esmeralda’ya kendisiyle birlikte olmayı teklif eder, eğer kabul ederse onu kurtaracağını vaat eder. Esmeralda sevdiği yüzbaşının kendisini kurtaracağına inanmaktadır. Rahibin çirkin teklifini ret eder. Oysa Esmeralda yanılmıştır. Sevdiği adam onu kurtarmaz. İnfaz meydanda yapılır. Kambur Quasimodo yıkılmıştır. Aşık olduğu kızın ölümünden sorumlu gördüğü rahip Frollo’yu Kilisenin çatısından aşağı atar. Sonra gözden kaybolur. Uzun zaman sonra Quasimodo’nun  bedeni Esmeralda’nın ölü bedenine sarılmış şekilde iskelet halinde bulunur.

 

notre-dame’nin-kamburu-muzikali-10-martta!-(1).jpgnotre-dame’nin-kamburu-muzikali-10-martta!-(2).jpgnotre-dame’nin-kamburu-muzikali-10-martta!-(3).jpgnotre-dame’nin-kamburu-muzikali-10-martta!-(4).jpgnotre-dame’nin-kamburu-muzikali-10-martta!-(5).jpgnotre-dame’nin-kamburu-muzikali-10-martta!-(6).jpgnotre-dame’nin-kamburu-muzikali-10-martta!-(7).jpg

Bu yazı toplam 3912 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.