• BIST 9693.46
 • Altın 2496.161
 • Dolar 32.4971
 • Euro 34.5977
 • Manisa 19 °C
 • İzmir 19 °C
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • A1 İngilizce Kursu Açılacak
 • A2 İngilizce Kursu Açılacak
 • 23 Nisan Programı Belli Oldu
 • Pusula Kurs İngilizce Hazırlık Kursu başlıyor
 • Muhasebe Personelleri Aranıyor
 • Türkiye Ekonomisini Neler Bekliyor Konulu Konferans
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Eğitim Kurumu Kursları
 • Çalışma Arkadaşları Arıyoruz
 • Anadolu Gençlik Derneği Siyer-i Nebi Yarışması
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Manisa Eczacılar Oda Başkanı Balı’dan ‘ilaç kararnamesi’ çıkışı

Okunma Sayısı: 4537
Manisa Eczacılar Oda Başkanı Balı’dan ‘ilaç kararnamesi’ çıkışı
Dövizdeki artış bir türlü durdurulamadığı gibi bu kötü gidişatının en ağır faturalarından birisini eczacıların ödediğine işaret eden Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, yazılı basın açıklaması ile Hükümete seslendi.

Manisa Eczacılar Oda Başkanı Balı’dan ‘ilaç kararnamesi’ çıkışı
Ahmet ÜNSAL/Manisa

Dövizdeki artış bir türlü durdurulamadığı gibi bu kötü gidişatının en ağır faturalarından birisini eczacıların ödediğine işaret eden Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, yazılı basın açıklaması ile Hükümete seslendi.

   Başkan Balı, “İlacı üreten başkası, fiyatı belirleyen başkası bizler sadece ilacı vatandaşa aracılık eden Sivil Toplum Kuruluşuna bağlı Eczacılarız, hükümet kendi lobileri içerisinde belirlediği ilaç fiyatlarının faturasını bizim üzerimize yıkamaz. Bu nedenle İlaç fiyat kararnamesi acilen güncellenmelidir.Eczacıların bu yükü taşıyacak gücü de tahammülü de kalmamıştır” dedi.

“ECZACILARIMIZ 13 YIL ÖNCENİN EKONOMİK KOŞULLARINDA TAKILI KALMIŞ DURUMDADIR.”

 Manisa il genelinde hizmet veren eczacıların haklarının yanı sıra ilaç alan vatandaşlarında haklarını savunan Manisa Eczacı Odasının genç Başkanı Uzman eczacı Devrim Balı,

yönetim kurulu adına yaptığı yazılı basın açıklamasına devam ederek;                                                                                                                                   “Uzun süredir çeşitli vesilelerle dile getirdiğimiz ve yetkili makamlarla yaptığımız görüşmelerde önemini ısrarla vurguladığımız ilaç fiyat kararnamesi sorunu, ne yazık ki bir türlü çözüme kavuşturulmamıştır.

Ülkemizde sağlık hizmeti sunan eczacıların ekonomik kaderi, günün ihtiyaçlarına uyum sağlamak bir yana, 2009 yılında, yani 13 yıl öncenin ekonomik koşullarında takılı kalmış durumdadır. Pek çok sektör ve meslek grubu için ekonomik iyileştirmeler hayata geçirilirken, eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde en son değişiklik yapılan 2009 yılının koşullarında unutulmuştur. Geride bıraktığımız 13 yıl içinde; ilaç eczacılık hizmetlerini aksatmadan yürütmek gayesiyle bütün şartlarını zorlayan, ekonomik sorunlarına bir şekilde göğüs geren eczacıların artık bu yükü taşıyacak gücü de tahammülü de kalmamıştır.”

“ECZACILAR, ARTIK KREDİ BORÇLARINI YENİ BİR KREDİYLE KAPATIR HALE GELMİŞTİR.”

Başkan Balı; “Çünkü eczacılar, artık personel giderlerini, elektrik faturalarını, kira giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir.

Çünkü eczacılar, artık ecza depolarına ödemelerini yapamayacak hale gelmiştir.

Yani eczacılar, artık büyük bir ekonomik darboğazın içinde varlık yokluk savaşı vermektedir. Eczacılar, artık kredi borçlarını yeni bir krediyle kapatır hale gelmiştir

Bu durum, bireysel olarak sadece kendilerini değil, ailelerini ve çalışanlarını yani 300 bini aşkın kişiyi ekonomik olarak derinden etkilemektedir.

28 bin 700 eczacımız için ilaç fiyat kararnamesinin yeniden ele alınması ve günün koşullarına uygun ve gerçekçi düzenlemelerin yapılması, artık ertelenemeyecek, ötelenemeyecek bir noktaya gelmiştir. Türkiye’nin dört bir noktasında sağlık hizmeti veren bütün meslektaşlarımızın, Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Gaziantep’e, Çanakkale’den Mardin’e bütün şehirlerde, bütün ilçelerde, köylerde ve mahallelerde sağlık hizmeti sunmaya çalışan eczacılarımızın hepsinin sabrı tükenmiştir. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır.

Eğer acil bir düzenleme yapılmazsa eczane iflaslarının başlaması kaçınılmazdır. Ülke çapında sağlık hizmeti sunan 28 bin 700 eczanemizin yarısı kapanma noktasına gelmiştir. Yani, her iki eczaneden biri kapanma noktasındadır.

Hem mesleki hem de toplum sağlığı açısından önümüzde duran tablo, 2022 Türkiye’si için karanlık bir tablodur. Çünkü bizler eczanelerimizi, hastalarımız da en yakın sağlık danışmanları olan eczacılarını kaybetme noktasına gelmiştir.

Tüm bunların yanı sıra eczacılar hiçbir sorumluluğu olmadığı halde ecza depolarında bulunamayan ilaçlar yüzünden hastalarla karşı karşıya gelmekten yorulmuştur. Bu sorunun nedeni eczacılar değildir. Avro kurundaki artışlardır. Defalarca dile getirip çözüm yollarını işaret ettiğimiz halde maalesef sorun büyüyerek devam etmektedir.Bir türlü çözüme kavuşmayan ilaç fiyat kararnamesi sorunu,artan enflasyon ve yükselen Avro kuru ilaç yokluklarının başlıca nedenleridir”

“TALEPLERİMİZİ SON KEZ HAYKIRIYORUZ SONRASINDA GÜNAH BİZDEN GİTTİ”

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, Sorumluları son kez uyardıklarını dile getirerek;

  “Bu konulardaki haklı taleplerimizi yetkili mercilere defalarca illettik. Tam 13 yıl da sabrettik. Şimdi son bir kez daha taleplerimizi dile getiriyoruz ve bu kez sesimizin duyulacağını ümit etmek istiyoruz. Taleplerimizi son kez haykırıyoruz sonrasında günah bizden gitti.

Bizler bu ülkenin eczacılarıyız. Mesleğimizin en önemli kuralı, hastalarımızın sağlığına verdiğimiz önceliktir. Biz eczacılar, gücümüz yettiğince hastalarımıza sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Ama artık, eczacıların mücadele ettikleri ekonomik dar boğazdan kurtulmak için bir yol haritası belirleme ve kendi kaderini tayin etme zamanı gelmiştir.”

TÜRKİYE’DEKİ ECZACILAR EYLEM ROTASINI KONYA’DA BELİRLEYECEK

Başkan Balı, Türkiye’deki Eczacıların sorunlarına köklü çözüm getirmek için Konya’daki toplantıda bir dizi eylem kararı alacaklarının sinyalini vererek;

  “Tüm bu konuların görüşüleceği ve Türkiye’deki bütün eczacı odası başkanlarının ve yöneticilerinin katılacağı 23 – 25 Haziran’da Konya’da düzenleyeceğimiz Bölgeler Arası Toplantıda; yaşanan sorunlar, içinden geçtiğimiz süreç ve yapılması gerekenler bütün ayrıntılarıyla masaya yatırılacaktır. Toplantı neticesinde çıkacak sonuçlara göre örgüt dinamiklerinin hayata geçirileceği yol haritamız, tüm meslektaşlarımızın beklentileri sonucunda ortaya konacaktır. 

28 bin 700 eczacımız, eczanelerine gelen vatandaşlara yaşanan mağduriyetlerin sorumlusunun eczacılar olmadığını broşürler ve el ilanlarıyla anlatacaktır. Aynı zamanda haklı taleplerimiz yazılı ve görsel basının tüm olanakları kullanılarak etkin bir şekilde dile getirecektir.

Çünkü ilaç ve sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunların sorumlusu eczacılar değildir.

İlaca erişimin önündeki engel de eczacılar değildir.

Fiyat farkı çıkaran ilaçların sorumlusu da eczacılar değildir.

Şunu özellikle vurgulamak isteriz ki, bizler taşıdığı toplumsal sorumluluğun bilincinde olan bir meslek grubunun temsilcileriyiz. Hastalarımızın en kolay eriştiği birinci basamak sağlık hizmet sunucularıyız. Pandemi sürecinde bütün eczacılarımızın sergilediği fedakârca tutum da bunun en yakın ve en somut kanıtıdır. Eczanelerimizi kapanma noktasına getiren koşulları güçlü bir şekilde bugün size duyurmak, yarın halkımıza anlatmak boynumuzun borcudur.

Halk sağlığını derinden etkileyecek olan bu konu hakkında konuşmaya, anlatmaya ve tepkimizi güçlü şekilde göstermeye devam edeceğiz.

Umuyor ve diliyoruz ki bütün meslektaşlarımızı ekonomik anlamda uçuruma sürükleyen ilaç fiyat kararnamesi, acilen günün koşullarına uygun ve gerçekçi bir şekilde güncellenir. Çünkü artık eczacının sabır testisi kırılmıştır. Sesimizin duyulacağına ve gereken düzenlemelerin bir an önce yapılacağına da inanmak istiyoruz.

28 bin 700 eczanemiz ve onların temsilcisi olan bizler, bu konudaki taleplerimiz yerine getirilene kadar vazgeçmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi…

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.