Kapatılan Köy Hizmetlerinden Doğal Arıtma Projesi!
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)
Akhisara bağlı Sakarkaya Köyünde kapatılan Köy Hizmetleri tarafından Doğal Arıtma Tesisi kuruldu. Arıtma sistemlerinin masraflarının çok yüksek olduğu göz önüne alındığında Doğal Arıtma Sistemi olduğu için ne yapım aşamasında ne de işletimi sırasında herhangi bir masrafı olmadığı belirtilen ve Sakarkaya Köyüne kurulan sistem Türkiyede 6 yerde Yapımı süren 2 ay gibi kısa bir sürede biten sistem faal halde.
Arıtma sistemi hakkında bilgi veren Harita Mühendisi ve Tesis Sorumlusu Neşat Demircan Daha önce Türkiyede 6 yerde yapılan Ege Bölgesinde ise 2 yerde mevcut bulunan bu sistem tamamen doğal. İşletme yönünden de hiç masrafı yok. Çiçekli doğal ortam yanında arıtılan kanalizasyon suyu sulamada kullanılabiliyor. Çevreye de temiz ve güzel bir görüntü kazandırıyor. dedi. Proje için Sakarkaya Köyünün seçilmesi hakkında ise Bu köyün gelecekteki gelir durumu açısından bu projenin uygun olduğunu gördük. Ayrıca sistem kanalizasyon suyunu arıtıyor. Bu köyde kanalizasyon suyunun toplanıp borularla köyün dışına bırakıldığını gördük. Bu bizim için avantaj. Çevredeki diğer köyler kanalizasyonlarını derelere akıtıyorlar.bu yüzden sistem çok masraflı hale geliyor. diyen Demircan bu sistemle derelerin daha temiz akacağını ve çevre kirliliğini önleyeceğini belirterek ekonomiye katkıda bulunacağını söyledi. Projenin yapımı sırasında Sakarkaya Köylülerinin çok yardım ettiğini aktaran Demircan Bu proje sırasında köyde bulunan ve futbol sahası olarak yapılıp atıl duran alana 250-300 zeytin ağacı dikilerek köy tüzel kişiliğine devredildi. Buda köye yıllık yaklaşık 15-20 milyar gelir sağlayacak. Bu gelirle camiinin giderleri köy konuk evi gibi giderler karşılanacak. Ayrıca çeşitli kamu kuruluşlarınca malzeme alınan ve çirkin bir görünüm kazanan yere futbol sahası yaptık. Böylece köy güzel bir görünüme de kazanmış oldu. dedi.
16 Mayıs 2005 at 00:36:27