İnsan Hakları Günü İkinci kez kutlandı
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)
Akhisar Adnan Menderes Lisesi Öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı insan hakları günü kutlama programı yoğun istek üzerine ikici kez kutlandı. Akhisar Belediyesi Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonunda yapılan İnsan Hakları günü ikinci kez kutlama töreni Öğrenci Anne ve Babalarına ve Akhisar Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) öğrencilerine oynandı. Saat 20.00de başlayan10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama programı yaklaşık 1,5 saat sürdü.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Adnan Menderes Lisesi öğrencisi Ayşenur Pome yaptı. Adnan menderes Lisesi Öğrencisi Ayşenur Pome Eski devletlerin yönetimleri baskıcı ve kısıtlayıcıydı. İnsanlar kral, padişah, hükümdar, imparator vb. yöneticilerin birer kölesi gibi yaşarlardı. Yöneticilerin ağızlarından çıkan sözler yasa sayılırdı. Buna karşı insanların karşı çıkma direnme hakları yoktu.15Haziran 1215de baronlar ve Lordlar tarafından İngiltere kralına kabul ettirilen Hürriyetlerin Büyük beraatı ( Magna charte libertatu) insan Hakları kavramının ilk belgesi sayılır.24 Ekim 1945de kurulan Birleşmiş Milletler Örgütünün Öncelikli amacı Dünyada barışı ve güvenliği sağlamaktı. 10 Aralık1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ni kabul ve ilan etti. İnsan Haklarına en uygun yönetim Demokrasidir. Demokrasinin olmadığı yerde insan haklarından söz edilemez dedi
Sunuculuğunu Adnan Menderes Öğrencilerinden Halit Bilgin Demren yaptığı, Menderes Lisesi öğrencilerinin hazırlandığı drama çalışmalarını Gözde Kısa Çocuk istismarı, Pelin Göçer Çocuklar Ölmesin, Şevket Cihan Nazlı Dünyayı Çocuklara verelim, Gizem Demirşevk Kardelenden Mektup, Süleyman Keskin ,Gülsüm Eroğl İşitme Engelliler Rasime Özdilek Kadın Hakları, Ersel Zihnipak - Doğan Yılmaz - Gonca Şahan Berdel Adlı, Adnan menderes Lisesi Öğrencilerinden Soner Bulut, Seçil Akkaya, Müzik Öğretmeni Lale Dündar Ayyıldız , Edebiyat Öğretmeni Oktay Fıratdan oluşan Müzik grubunun söylediği birbirinden güzel şarkılar ile kutlama töreni devam etti.Öğrenciler Ayşenur Pome , Ezgi Ercan, İlknur Kapanca, Hande Karşıbahçe, Emre Başar, Özgür Dinç, Mustafa Neomandan şiir protokol ve dinletisi salonu dolduran öğrenciler veliler ayakta alkışladılar. Tekrar sahne alan müzik, grubu dördüncü şarkı ile finali yaptılar salonu dolduran izleyicilere öğrenciler karanfil dağıttı.
İnsan Hakları kutlama töreni hazırlayan Adnan Menderes Lisesi Müdürü Vedat Bozkurt öğretmenler Hatice Levent Afet Görenez, Fethi Görgülü, Erdem Demirel, Lale Dündar Ayyıldız, Oktay Fırat hazırladığı program ikinci kez çok beğenildi.
Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek ve Hava ve Meydan Komutanı Hv.Plt. Kur. Alb. S.Cüneyt Kavuncu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cafer Tetik katıldı.
İnsan Hakları Günü İkinci kez kutlandı!
![İnsan Hakları Günü İkinci kez kutlandı!](https://www.akhisarhaber.com/d/news/782.jpg)
Akhisar Adnan Menderes Lisesi Öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı insan hakları günü kutlama programı yoğun istek üzerine ikici kez kutlandı. Akhisar Belediyesi Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonunda yapılan İnsan Hakları günü ikinci kez kutlama