• BIST 5.191,83
 • Altın 1164.692
 • Dolar 18.799
 • Euro 20.4291
 • Manisa 5 °C
 • İzmir 5 °C
 • İzmir Akhisarlılar Derneği kahvaltı programı
 • Mali müşavir aranıyor
 • Çelenlioğlu Gıda'ya personel aranıyor
 • Lale Lokantasına kasiyer aranıyor
 • Bay-bayan personel aranıyor
 • Ön muhasebe personeli aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar’da Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele Toplantısı

Okunma Sayısı: 2347
Akhisar’da Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele Toplantısı
Akhisar Ticaret  ve Sanayi Odası ( ATSO) Meclis Salonunda Kayıt dışı İstihdam ile mücadele toplantısı yapıldı.Toplantıya Manisa İş Kurum Müdürü Yüksel Uçar, Manisa Bağkur İl Müdürü Ahmet  Yaşar,  Manisa SSK İl Müdürü Mehmet Solmaz v

Akhisar’da Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele Toplantısı ATSO Meclis Salonunda Yapıldı!
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)

Akhisar Ticaret  ve Sanayi Odası ( ATSO) Meclis Salonunda Kayıt dışı İstihdam ile mücadele toplantısı yapıldı.Toplantıya Manisa İş Kurum Müdürü Yüksel Uçar, Manisa Bağkur İl Müdürü Ahmet  Yaşar,  Manisa SSK İl Müdürü Mehmet Solmaz ve Manisa Vergi Dairesi Grup Müdürü Ömer Arpacı katıldı.

Toplantıda konuşan Manisa İş Kurum Müdürü Yüksel Uçar;” İstihdam Ülkelerdeki mevcut işgücünün ekonomik faaliyetler içerisinde sürekli biçimde çalıştırılmasıdır. Tam- Eksik ve aşırı istihdamdan söz edilebilir. Kayıt dışı ekonomi ülkemizin en önemli problemlerin başında gelmektedir. Kayıt dışılık neticesinde ülkemiz bütçesinde önemli gelir kayıpları söz konusu olmaktadır. Kayıt dışı çalışma, vergi gelirlerinin azalmasına yol açmaktadır. Devlet azalan Gelir kayıplarını karşılamak için vergileri arttırmakta, artan vergi yükü de kayıt dışı çalışmayı teşvik ederek ekonomide Kısır bir döngü yaratmaktadır. İşletmeleri kayıt dışı çalışmaya yönelten nedenlerden birisi denetim mekanizmalarının eksikliği yada etkin olmadığı söylenebilir” dedi.

Manisa Bağkur İl Müdürü Ahmet Yaşar;” Kayıt dışı çalışmanın yüksek olduğu sektörler genelde Emek- Yoğun çalışan sektörlerdir. Bunların dışında tarım, inşaat ve imalat sanayi sektörleridir. Kayıt dışılığın diğer bir önemli zararı da yasalara uygun çalışan işletmelerin; düşük maliyetlerle üretim yapan ve kayıt dışı işçi çalıştıran firmalara karşı haksız rekabete maruz kalmalarıdır. Çalışma hayatına atılan herkesin mutlaka bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olması hem devlet hem de çalışan açısından büyük önem arz etmektedir. Çünkü sigortalı çalışmak işsiz kaldığınızda gelirinizin Sigortası olacağını unutmamalısınız. İşsiz kaldığınızda belirli bir sürede olsa güvenceye kavuşmak istiyorsanız mutlaka sigortalı olarak çalışmalısınız” dedi.

Toplantıda konuşan Manisa SSK İl Müdürü Mehmet Solmaz; ”TUİK’in 2006 yılı verilerine göre ülkemizde, istihdam oranı %43, işsizlik oranı % 9.9, İş gücüne katılım oranı %47,7, kayıt dışı oranı ise %48.1’dir. Kayıt dışı istihdamla mücadelede amaç, kayıt dışı istihdamın ülkemiz ve çalışanlar için maddi ve manevi kayıplarını ortaya koymak ve kayıt dışı istihdamı minimum seviyeye indirmek. Kayıt dışı istihdam devletten gizlenen, kayda geçirilmeyen  geçirilemeyen bu sebeple denetlenemeyen faaliyetler olarak tanımlanabilir. Ülkemizde vergi adaletsizliğinin, vergi oranlarının yüksek olmasının e önemli nedeni kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınamamasıdır” dedi.

Manisa Vergi Dairesi Grup Müdürü Ömer Arpacı; ”İşletmeler istihdam ve üretim maliyetlerini düşürmek için üretimlerini kayıt dışı faaliyetlere yöneltmiştir. Yer altı ekonomisi, resmi olmayan ekonomi, kayıp ekonomi, vergi dışı ekonomi gibi anlamlara gelen kayıt dışı ekonomi kavramı istatistik yöntemlere göre tahmin edilemeyen ve gayri safi milli hasıla hesaplarını elde etmede kullanılamayan Gelir getirici ekonomik faaliyetlerin tümünü ifade etmektedir.Bireylerin veya işletmelerin ekonomik faaliyet ve işlemlerini Kamu’nun denetimi dışında tutulmasının en önemli nedeni “Vergi Kaçırma Arzusudur.” Ülkemizde özellikle kayıtlı işlemlere getirilen her yeni hükümlülük kayıt dışı ekonominin daha da gelişmesine neden olmaktadır. Ayrıca enflasyon sorununun yoğun yaşandığı ülkelerde kayıt dışı ekonominin de arttığı gözlenmektedir. Kayıt dışı istihdam ile mücadelede bütün kesimler üzerine düşen görevi yaptığı taktirde Ülke olarak vergi gelirlerimiz artacak, artan vergi ile beraber refah seviyesi de artacak buna paralel olarak da vergi oranları düşecek, düşen vergi yükü ile beraber işletmelerin kar oranları yükselecek ayrıca haksız rekabet de ortadan kalkacaktır” dedi.

Kayıt dışı İstihdam ile mücadele toplantısına Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek, Akhisar Vergi Dairesi Müdürü Hasan Anamas, Serbest Mali Müşavirler ve Şirket temsilcileri katıldı.

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.