AKHİSAR OVASI ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMASININ İLK SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
>>> Barış GEZİCİ
Adnan Menderes Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Engin Akdenizin başkanlığında Arkeologlar Cennet Pişkin, Umut Bilen ve Emre Erdan dan oluşan bir araştırma ekibi Eylül ayında 21 gün süreyle Manisa ili ve ilçelerinde prehistorik-protohistorik dönemlere ilişkin bir yüzey araştırması gerçekleştirdi. TÜBİTAK tarafından desteklenen, Manisa İli ve İlçelerinde Prehistorik-Protohistorik Kültürlerin Tespiti başlıklı yüzey araştırması Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan izinle Eskişehir Müzesi Müdürlüğü elemanı arkeolog Gülsüm Baykalın denetiminde yürütüldü.
Araştırma projesinin 2007 yılı kısmı hakkında yeni bilgiler veren proje başkanı Doç. Dr. Engin Akdeniz, araştırmalarımız esnasında Manisa Valisi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Alaşehir ve özellikle Akhisar Belediyesi katkı sağlamışlardır. Akhisar Belediyesinin katkılarına ayrıca dikkat çekerek, Akhisar Belediyesinin katkıları Türkiyedeki diğer arkeolojik çalışmalara örnek olacak niteliktedir. Pek çok konuda kendilerinin yardımına başvurulmuş ve her türlü sorunumuz Belediye personeli tarafından en kısa zamanda çözülmüştür. Araştırmalarımızın başarıya ulaşmasında Tübitaktan sonraki en büyük pay Akhisar Belediyesine aittir dedi.
TÜBİTAK tarafından 3 senelik bir proje olarak kabul edilen araştırmanın bu seneki kısmının Manisa İl merkezi ve çevresi ile Saruhanlı, Gölmarmara, Turgutlu, Kula, Alaşehir özellikle de Akhisar İlçelerinde sürdürüldüğünü belirten Akdeniz, Akhisarın bulunduğu stratejik konum sebebiyle araştırmalarda en yoğun incelenen arazi olduğunu, bu sene tamamlanamayan kısımları önümüzdeki sene yapacakları çalışmalarla tamamlamayı planladıklarını, sonraki yıllarda ise bilimsel açıdan uygun görülecek bir yerleşimde Kültür ve Turizm Bakanlığından izin alınabilmesi durumunda kazı yapılmasının planlandığını söyledi.
Engin Akdeniz, Akhisar ve çevresindeki Prehistorik-protohistorik yerleşimler hakkında şunları söyledi Akhisarda 1950li yılların sonu ve 1960lı yılların başında İngiliz arkeolog D.H.French tarafından yüzey araştırmaları yapılmış ve bu sırada bazı yerleşimler tespit edilmiştir. Ancak geçen zaman zarfında bu yerleşimlerin bir kısmının yeri bile bilinmez hale gelmiştir. Araştırmalarımızın bir bölümü bu yerleşim yerlerinin yeniden aranmasına ayrılmış ve hemen tamamının yeri tespit edilmiştir. Ayrıca French tarafından verilen bazı yerleşim isimlerin yanlış olduğu anlaşılmış, doğrusuyla değiştirilmiştir. Daha önce hiçbir bilim adamı tarafından bilinmeyen yeni bazı merkezler de ilk defa arkeoloji dünyasına tanıtılmıştır. Çalışmalar sırasında yöre halkının yardımlarının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Akdeniz, Kaybolmuş birçok yerleşimin yerini ancak yaşlı köy sakinlerinin yardımları sayesinde bulabildiklerini söyledi. Ayrıca Manisa İl Genel Meclisi Üyesi Kefayettin Özün de bu konuda kendilerine büyük katkı sağladığını anlattı.
Engin Akdenizin verdiği diğer bilgiler özetle şu şekilde; Daha önce Rafet Dinç tarafından incelenen Kulaksızlarda yapılan yeni araştırmalarda Kalkolitik Çağda önemli bir mermer-taş idol-kap üretim merkezi olduğu anlaşılmış, hatta günümüzde de işletilen Harmandalı mermer yatağından güneye Akselendiye doğru uzanan jeolojik yükseltinin eteklerinde de bu şekilde buluntuların devam ettiği anlaşılmıştır. Kulaksızlara yakın bir coğrafyada Akçeşme Köyünün 1 km. kuzeybatısındaki Üyücek Tepe höyüğünde Kulaksızlar buluntularına benzer eserler ele geçmiştir.
Moralılar köyü yakınlarındaki Moralılar Höyüğünde Neolitik Çağa kadar uzanan bölgenin ve hatta bütün Ege Bölgesinin en erken buluntu merkezlerinden biridir. Buradaki yerleşim M.Ö. 7. binyıla kadar inmektedir. Dolayısıyla bölgedeki en erken yerleşimdir. Boyutları itibariyle oldukça geniş bir alanı kaplayan höyükte Akhisar yöresinin ilk çiftçi-çoban halklarının basit evlerde yaşadıkları ve pişmiş topraktan çanak çömlek ürettikleri anlaşılmıştır. Bu arazinin yerleşim yeri seçilmesindeki en önemli sebep jeomorfolojik yapının günümüzdekinden biraz farklı olması, çevrede birbirine yakın göllerin ve farklı ekosistemlerin bulunuyor olmasıdır
Akhisarın güneybatısında, İzmir karayolu ve ona paralel uzanan demiryolu yakınındaki Dağdeviren Çiftliği Höyüğü bölgenin en önemli Kalkolitik ve İlk Tunç merkezlerinden biridir. Tepenin üzerindeki kalıntılar antik Çağlarda da yerleşimin devam ettiğini belgelemektedir.
Akhisarın 4 km. güneyindeki Akhisar Höyükte de İlk Tunç Çağına kadar inen buluntulara rastlanmıştır. Pınarcık (Kennez ) Köyü yakınlarındaki Kennez Höyüğü ile Kızlaralanı Köyü yolu üzerindeki Kızlaralanı Höyüğü Kalkolitik ve İlk Tunç Çağı buluntusu veren merkezlerdendir.
Çamönü (Karasonya) Köyü yakınlarındaki Çamönü Höyüğü bulunduğu coğrafya itibariyle Akhisar çevresindeki höyükler arasında en ilginç konumda olanıdır. Son derece yoğun ve kaliteli İlk Tunç Çağı buluntularıyla dikkat çekmektedir.
Akhisar Ovası Arkeolojik Araştırmanın İlk sonuçları Hakkında Bilgi Verildi!
![Akhisar Ovası Arkeolojik Araştırmanın İlk sonuçları Hakkında Bilgi Verildi!](https://www.akhisarhaber.com/d/news/2118.jpg)
Adnan Menderes Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Engin Akdenizin başkanlığında Arkeologlar Cennet Pişkin, Umut Bilen ve Emre Erdan dan oluşan bir araştırma ekibi Eylül ayında 21 gün süreyle Manisa ili ve ilçelerinde pre