Akhisar lılar İki Devlet Hastanesinin Birleştirilmesini İstemiyorlar!
Modern 200 Yataklı Ek Bina İçin Kurulan Dernek Yöneticileri İnşaatı Devam Eden Binamızın Yapılmasını İstemeyenler mi var diye Endişe Ediyoruz. Diyorlar
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastahanesinin modern 200 yataklı ek bina inşaatı sürerken, Devlet Hastahanesinin de Sigara Fabrikasının arkasındaki yeni binasına taşınmasından sonra, iki hastanenin özellikle siyasi çevrelerce birleştirilmesi gündeme gelince Akhisarlılar buna karşı çıktılar. Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi yöneticileri ile merkezdeki muhtarlar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Öner Odabaşa çektikleri fakslarla, iki hastanenin birleştirilmesini istemediklerini bildirdiler.
Merhum Mustafa Kirazoğlu ve başarılı baştabip Doktor Cem Ünün büyük özverisi ile yapımına başlanan, Mustafa Kirazoğlunun vefatı üzerine oğlu Hasan Kirazoğlunun maddi ve manevi destekleri, devlet vatandaş işbirliği ile yapılan 100 yataklı Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastahanesi 2002 yılında bitirilerek hizmete girdi. Çevre ilçelerle 500 bin nüfusa hizmet veren Akhisardaki iki devlet hastahanesin den Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastahanesi İzmir İstanbul Karayolu üzerinde ve şehrin tam merkezinde olduğu için kısa zamanda yeterli olmadığının tespit edilmesi üzerine ek 200 yataklı modern binasının yapımı için Akhisar Sigortalılar Dayanışma Derneği kuruldu. Babasının adını taşıyan hastanenin ek binası için kurulan derneği başkanlığını Hasan Kirazoğlu üstlenirken, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdayıoğlu, Ziraat Odası Başkanı Naci Özkara, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Genli, Baş Tabip Cem, İl Genel Meclisi Başkan Yardımcısı AKP ilçe başkanı Fettah Gürmen Baş Tabip Yardımcısı Ali Osman Çağlayan da yönetim kurulunu oluşturdular. Bakanlık ile yapılan protokolle kaba inşaatı dernek tarafından yapımına başlanan modern 200 yataklı ek binanın en geç iki yıl içinde bitirilmesi planlandı.
Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastahanesinin modern 200 yataklı ek binasının yapımı için kurulan ve belediye başkanı, İl genel meclisi başkan yardımcısı ve sivil toplum örgütlerinin yöneticilerinden oluşan Akhisar Sigortalılar Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyelerinden görüşlerini açıklayan Akhisar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Özkara, Akhisarda sağlık hizmetlerinin çağdaş bir seviyeye ulaşması en büyük ihtiyaç olan Hastane yapımı için birlikte kolları sıvadık. Sağlık bakanlığı da bizlere büyük destek verdi. Milletvekillerimizle Ankarada Sayın bakan ile görüşüp bir protokol imzaladık. Dernek üyeleri olarak kendi işlerimizi ikinci planda bırakıp yardımsever Akhisarlıların tek tek kapılarını çaldık. Büyük destek gördük. Ek binanın kaba inşaatı ihale edildi. Sayın valimiz ve milletvekillerimiz ile birlikte bereketli yağmurlu bir havada heyecanla temelini attık. İnşaat hızla devam ederken, geçtiğimiz yıllarda da gündeme gelen, seçimler sonrası tekrarlanıp, Akhisarda ki iki Devlet Hastahanesinin bileştirilmesi gündeme getirildi. Bu kadar heyecanla şevkle hiçbir karşılık beklemeden, sağlıkta Akhisarın çıtasını üstlere çıkarmak için çabalarken, rekabetin daha iyi hizmet için mutlaka olması gerekirken, Hastanelerin birleştirilmesi arkasından da yönetim kadrolarının değiştirilmesi konuşulurken, kimde heyecan kalır. Hani Akhisarın çıtasının yükseltilmesi için birlik beraberlik içinde hareket edecektik. dedi.
Aynı dernekte aylardır çalışmalara katılan, Akhisarlıların yardımlarını isterken, yeni ek bina için kapı kapı dolaştıklarını, inşaatın da program çerçevesinde devam ettiğini söyleyen Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdayıoğlu, Hiç düşünmek bile istemiyorum ama, yaptığımız bu çalışma birilerini kıskandırıyor mu acaba ? Bu ek modern ek binanın bitirilmemesi, gecikmesi acaba kime ne yarar sağlayacaktır. Bir türlü anlamış değilim. Çalışkan, başarı bir baştabip ve personeli varken, 200 yataklı modern bir ek bina yapılırken, kişilerin çalışma şevkini kırmak Akhisarlılara yapılacak haksızlık değilmidir ? Bize yetkililerden aktarılan bilgilere göre de, Geçtiğimiz hükümette de sağlık bakını, bu hükümetten sağlık bakanı olan sayın Recep Akdağ, geçtiğimiz yıl Manisada İl Sağlık sorumluları ve Devlet Hastaneleri Baştabiplerinin katıldığı bir toplantıda Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastahanesinin çalışmalarında memnun olduğunu ve diğer hastanelere örnek olarak göstermiş. Hastanelerin birleştirilmesi konusunda da, iki hastane arasında 3 km. mesafe var. Rekabet daha iyi hizmet için önemlidir demiş. Ayrıca niye bu birleştirilme konusu Akhisar için çıkarılıyor. Manisada 5 ayrı baştabiplik var. Çocuk ve doğum hastaneleri bile ayrı baştabiplik. Manisanın ilçelerinde, bizden çok daha küçük ilçelerde bile hastanelerin birleştirilmesi gündeme getirilmezken Akhisarın seçilmesinin arkasında neler olduğunu bilmek bizimde hakkımızdır kanısındayım. Biz dernek yönetimi olarak yapımı süren yeni ek binanın bir an önce bitirilip hizmete girmesini istiyoruz. Örnek gösterilen bir hastanenin önümüzdeki yıllarda bir bölge hastahanesi olarak vermesinin engellenmek istenmesini düşünmek bile istemiyoruz dedi.
Akhisar lılar İki Devlet Hastanesinin Birleştirilmesini İstemiyorlar!
![Akhisar lılar İki Devlet Hastanesinin Birleştirilmesini İstemiyorlar!](https://www.akhisarhaber.com/d/news/1900.jpg)
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastahanesinin modern 200 yataklı ek bina inşaatı sürerken, Devlet Hastahanesinin de Sigara Fabrikasının arkasındaki yeni binasına taşınmasından sonra, iki hastanenin özellikle siyasi çevrelerce birleştirilmesi gün