AKHİSAR EĞİTİM-SEN TEMSİLCİLİĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)
Kamu idaresinin yeniden yapılanmasını hedefleyen yasa tasarıları ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Eğitim -Sen Akhisar Temsilciliği , Kamuda reform başlığı altında kamu idaresinin yeniden yapılanmasını hedefleyen yasa tasarılarının bir biri ardına gündeme taşındığını belirten Akhisar Eğitim-Sen Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Yalçın "Bu yasalar toplumsal yararın ortadan kaldırılması için para kazanma hırsının tüm kamusal hizmetlere hakim olması içindir. Bizim iş güvencemiz ortadan kaldırılmaya çalışılırken, bir avuç para babasının avuçları kaşınıyor. Halkı ve kamu emekçilerini zor günler bekliyor.SSK lıların Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi ile açığa çıkan karmaşanın reformlarla birlikte tüm kamu hizmetlerinde yaşanacağını vurgulayan Ne yazık ki halkın çilesi, emekçinin mağduriyeti artacak. O yüzden bu yasalara dur diyoruz. Bu yasalara geçit vermeyeceğiz diyoruz. Halkın yoksullaşması, niteliksiz kamu hizmetine mahkum kalması, emekçinin iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz.Bu yasaların amacı devletin sosyal harcamalarını kısmak yani bizim vergilerimizi faiz olarak para babalarına daha fazla peşkeş çekmek. Bu halkın etini kemiğini kuruttukları yetmedi. Daha çoğunu istiyorlar. Bize hastane kapısında ölün diyorlar, paran kadar eğitim paran kadar sağlık diyorlar. Biz vergimizi veriyoruz. Eğer devlet bize parasız eğitim daha iyi kamu hizmeti vermeyecekse niye var? Bizim alın terimizi birilerine peşkeş çekmek için mi Sosyal güvenlik yasası ile devlet teşvikli özel emeklilik sigortası uygulaması ve sosyal güvenliğin tasfiyesi söz konusudur. Emeklilik yaşının kademeli olarak 68 yaşa yükseltilmesi söz konusudur. Kadınların emekli olması zorlaşmaktadır. Emeklilik bağlanma oranları düşürülmektedir. Prim ödeme süreleri artırılmaktadır. Emeklilik hayal olmakla satılığa çıkarılmaktadır.İş güvencemiz tehdit ediliyor. Ekmeğimize, aşımıza göz dikiliyor. İş güvencemiz amirlerin iki dudağından çıkacak söze kalacak. Kadrolaşma artacak. Ücretlerimiz azalacak. Kamu hizmetleri piyasaya bırakılacak. Buna izin verecek miyiz? Hayır. Kamu emekçileri hakları için mücadeleden hiçbir dönem kaçmadı. Bundan sonra da kaçmayacaktır. Hükümet bu uygulamalarıyla yanlış kapıyı çalmaktadır. Çünkü kamu emekçisinin öfkesi kimsenin öfkesine benzemez. Eğer son on beş yıllık mücadelemize bakarlarsa bunu göreceklerdir."dedi.
29 Nisan 2005 at 05:41:17