AKHİSARDA DOĞALGAZ MEŞALESİ TÖRENLE YANDI
Akhisar (Kenan MOLLA)
2006 Nisan ayında Akhisarda başlayan doğalgaz çalışmalarında 6 ayda Akhisara doğalgazın geleceği ve meşalenin yakılacağı Ak-sa doğalgaz tarafından sözü verilmişti. 18 Eylülün Hürriyet mah. 224 sokak Cuma pazarında bölge regülatöründe meşale törenle ateşlendi.
Doğalgaz meşale yakma töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı belediye Başkanı Salih Hızlı yaptı. Belediye Başkanı Salih Hızlı Bizim için kısa bir süre önce hayal olan ilki gerçekleştiriyoruz. Akhisar doğalgaza kavuşuyor. Akhisar açısından çok önemli bir yatırım. Ben öncelikle burada bir araya gelen herkse teşekkür etmek istiyorum. Akhisar söz konusu olduğunda hepimiz birlik beraberlik içerisinde bir araya toplanıyoruz. şu ana kadar 11km. çelik hat döşendi. 40 km politilen hat yapıldı. 1260 adet servis kutusu imalatı yapıldı. Bu kutular yaklaşık 7500 aboneye tekamül ediyor. Ak-sa firması ile ilk etapta 25 km bir yatırım öngörüyorlardı. Akhisarın ilgili olması ile Ak-sa firması yatırımı 50 km çıkardı. Yatırımın iki katına çıkarılması anlamına geliyor. Halkımız bu geçici süreç içerisinde biraz rahatsız oldu. Ama sonuçta Akhisara kalıcı bir yatırım yapıldı. önemli bir yatırım Akhisarlılarda çok sabırlı davrandılar. şu anda asfalt çalışmalarımız %75 tamamlandı. İnşallah kısa bir süre içerisinden bu asfalt çalışmalarını tamamlayacağız. Akhisar coğrafi konumu itibariyle hava kirliliğine maruz kalan bir yer. Hava kirliliğine bağlı hastalıklar gün geçtikçe çoğalıyor. Bu açıdan doğalgazı kullanmamız çok önemlidir. Akhisarlılar bugünden itibaren abone sayısını arttırmış olacaktır. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum dedi.
Ak-sa doğal gaz genel Müdür Yardımcısı Metin Bilgin Doğalgaz meşalesi yakmak için burada toplanan herkese teşekkür ediyorum. Dünya da doğalgaz 100 yıldır kullanılıyor. Bu ülkemize çok geç geldi. Bu gecikmiş bir hizmetin biz ilk etapta doğalgazın avantajını, ekonomisini, konforunu, imkanlarını tanıtmak. Akhisarda ciddi doğalgaza ilgi var. Burada ilk yıl 25 km. boru döşeyecektik. İlginin olması ile yatırımı iki katına çıkardık. Ama şuana kadar 450 abone yapabildik. İki gün içerisinde
katılımın yüksek olması bizleri de ümitlendirdi.. Ak-sa doğalgaz ve kazancı holding olarak Türkiye 15 ilde dağıtım lisansı olan doğalgaz çalışmaları yapıyoruz. üç yıl içerisinde Akhisar' da doğalgaz çalışmalarını tamamlamak istiyoruz. Doğalgaz dar gelirlilerin yakıtıdır. Mutfak ayda bir LPG tüp kullanıyorsunuz. Bir yılda 450 milyon ama doğalgaz mutfak ve sıcak su bir yılda 150 YTL. Mal oluyor. Doğalgaz hem ekonomik hem de konforlu dedi.
Manisagaz Bölge müdürü Mehmet Uğur Dilipak şuan burada ben ve çalışanlarımız çok heyecanlıyız, Akhisar da 5 buçuk ay önce doğalgaz çalışlarına başladık. Bugün burada doğalgazın meşalesini yakmak için toplanmış bulunuyoruz. Bazı spikülasyonlar yapıldı. Bu yıl doğalgaz gelmeyecek denildi. Bugün burada doğalgazın yakılması için toplandık. İstanbul da abone sayısı 3 milyon 200 abone, yani Akhisar ın 32 katıdır. İnsan sayısı kadar abonemiz var. Manisagaz olarak insanlarımız bize inansınlar ve güvensinler. Biz bunların güvenlerini asla boşa çıkarmayacağız. Halkımızın da direk olarak bu kolektif çalışmaya katılmasını istiyoruz. Doğalgaz Akhisar halkına hayırlı olsun dedi.
Akhisar Kaymakamı Mustafa çek Birkaç ay önce ilk kazmayı vurduğumuz Akhisar da şimdi de meşaleyi yakmak için buradayız. Doğalgaz şu anda meyvasını verdi. Gelecek yıl Akhisar ın büyük bölümü doğalgaz ı kullanmak kış dönemlerinde yaşadığımız hava kirliliğine son vereceğiz. Doğalgaz ı vazgeçilmez bir yakıt olarak göreceğiz. Akhisara bu çağdaş yakıt yakışır dedi.
Doğalgaz meşalesini Akhisar Kaymakamı Mustafa çek, Belediye Başkanı Salih Hızlı, AKSA Doğalgaz Genel Müdür Yardımcısı Metin Bilgin ve Manisagaz bölge müdürü Mehmet Uğur Dilipak hep birlikte ateşledir. Tören dolayısıyla katılımcılara ve Akhisar halkına gün boyu lokma dağıtımı yapıldı.