• BIST 10562.6
 • Altın 2428.304
 • Dolar 32.2198
 • Euro 34.9662
 • Manisa 28 °C
 • İzmir 29 °C
 • Türk Sanat Müziği Konseri
 • Akhisar Enza Home Sevkiyat Personelleri Aranıyor
 • Diksiyon Kursu Açılacaktır
 • Pastacı Çırağı Kursu Açılacaktır
 • Bilgisayar İşletmenliği Operatörlüğü Kursu Açılacaktır
 • Saruhanlı’da Anayola Sıfır Modern Sanayi Sitesi
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur
» »

Soma Davası 9. Duruşması başladı

Soma Davası 9. Duruşması başladı
Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 6'sı tutuklu 46 sanıklı davanın, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine yaklaşık 55 günlük aradan sonra 9.duruşması bugün saat 09.30’da başladı.

Soma Davası 9. Duruşması başladı
Akhisar Haber Ajansı - AHA
Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 6'sı tutuklu 46 sanıklı davanın, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine yaklaşık 55 günlük aradan sonra 9.duruşması bugün saat 09.30’da başladı.
Duruşmayı takip eden Soma, Balıkesir ve çevre bölgelerden gelen aileler, Akhisar merkez Reşatbey Mahallesi’nde Akhisar Belediyesi’ne ait kültür salonunun Ağır Ceza Mahkemesi olarak çevrildiği salonda yapılacak Soma Davası’nın 9. duruşmasına öncesi güvenlik çemberinden geçerek katıldı.
Duruşmaya girmeden önce şehit madenci aileleri 167 sokak Şehit Murat Öztürk Caddesi üzeri, Atatürk Parkı önünde bir basın açıklaması yaptı.
Şehit aileleri adına basın açıklamasını Şehit Madenci Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak yaptı; “Bu bir işçi katliamıdır. Bunların sorumluları ise siyaset, sarı ve sarı sendikadır. Biz Soma Maden Facias’ının ilk gününden itibaren Soma Şehit Madenci Aileleri ve Sosyal Haklar Derneği olarak katliamın ilk gününden bugüne kadar, hem sokakta hem duruşma salonunda hukuksal olarak mücadele ediyoruz.
Bizler sanığız, Soma’da yaşanan bir katliamdır, bu katliam ne FETÖ’nün ne de başka birisinin sabotajı değildir. Bizler sanığız, sermaye, siyaset ve sarı sendika üçlüsünün sorumlu olduğu bir işçi katliamıdır. Siyaset, sermaye ve sarı sendika Soma katliamından sorumludur. Tarımın tasfiyesi ile insanları madende çalışmaya mahkum eden ulusal ve uluslararası düzenlemelerin zorunlu kıldığı denetlemeleri yapmayan, yaptırmayan katliamdan çok kısa zaman önce Eynez Maden Ocağı’nın en güvenli maden ilan eden enerji politikaları ile emek sömürüsünü var eden siyaset ve siyasetçiler Soma katliamından sorumludur.
Sermaye Soma katliamından sorumludur. Maden işletmesi işçileri en alt eğitim düzeyi ile yer altına sokan en temel iş güvenliği önlemlerini almayan işçi sağlığı için gerekli malzemeleri almayan, havalandırmasını zorunlu olduğu bildiği halde binlerce işçiyi madene sokan işçilerin para kazanma aracı olarak gören kölelik düzenini fiilen yaşatan insan hayatını umursamayan, sermaye Soma katliamından sorumludur. 
İşe alımından itibaren tamamen işveren ile birlikte hareket eden seçimlerde işçilerin ellerine tutuşturduğu zarflar ile işçilerin şikayetlerini dinlemeyen madende kötü koşullarda çalışmasına göz yuman, işçiler üzerinden para kazanıp işçiler için bir tek adıma dahi atmayan sarı sendika Soam katliamından sorumludur” dedi.
Öte yandan 5 Şubat 2016 günü facianın meydana geldiği madende yapılan 14 kişiden oluşan bilirkişi incelemesinin sonucunun henüz çıkmadığı bildirilirken mahkeme başkanı Aytaç Ballı’nın duruşmayı bugün ertelemesi bekleniyor.
DAVANIN SANIKLARI
Cezalandırılmaları istenen sanıklardan tutuklu olan ilk 6 kişi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisi Ertan Ersoy ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik. Tutuksuz yargılanan 40 sanık ise şunlar:
"Maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Harun Güneş, Fuat Ünal Aydın, emniyet teknikerleri Ergün Yılmaz, Coşkun Derici, Necati Karadeniz ve Harun Yılmaz, Erdem Cambaz, Serkan Kocaman, Soner Günay, Ümit Şahin, Nazmicem Nesemioğulları, Hüseyin Alkan, Adem Ormanoğlu, Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri, Sertan Günay, Batuhan Ünlüyol, Ozan Sezer, Erdoğan Cinoğlu, Halil Sarı, Serhat Dinç, Saltuk Alp Demir, Uğur Karabulut, Serdar Günay, Mehmet Uçgun, Ömer Değirmenci, Fahri Pançar, Olcay Erşin, Mehmet Avcı, Halil Burhan, Hüseyin Ergin, Hilmi Karakoç, Mehmet Erez ve Caner Uysal."
(BG)

İzlenme: 1471
 • Yorumlar 0
  Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Kategoriler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.