• BIST 10921.18
 • Altın 2502.223
 • Dolar 32.1953
 • Euro 34.964
 • Manisa 28 °C
 • İzmir 29 °C
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Saruhanlı’da Anayola Sıfır Modern Sanayi Sitesi
 • Karabulut Şirketler Grubundan Duyurulur
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Bay-Bayan Üretim Personeli Alımı
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • Pide ve Lahmacun Ustası Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur
» »

Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu, Akhisar’da Ülker’in Cinayetindeki İlk Duruşmaya Katıldı

Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu, Akhisar’da Ülker’in Cinayetindeki İlk Duruşmaya Katıldı
Yaklaşık 4 ay önce eski eşi Derya Ülker’i ve babası İsmail Ülker’i sokak ortasında pompalı tüfekle vurarak öldüren Halil Ölmezler’in ilk duruşması bugün saat 13.00’de Akhisar 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mahkeme öncesi Akhisar Adliye binası önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu basın açıklaması yaptı. İlk olarak duruşmaya katılan Manisa Baro Başkanı Ali Arslan kısa bir açıklama yaparak cinayetlerin tekrar işlenmemesi ve arkada kalan çocukların üzülmemesi istediklerini ifade etti.
Kadın Cinayetleri Platformu içerisinde eşinin ve kızının fotoğraflarını taşıyan Anne Ülker, olaya isyan ederek zanlı Halil Ölmezler’in en ağır cezaya çarptırılması gerektiğini, kızının polis koruması altında olduğunu ve kızını koruyamadığı için polislerden de şikayetçi olduğunu ifade etti.
CHP Manisa Milletvekili Yıldır Tur Biçer’in katıldığı ve CHP Akhisar İlçe Başkanı İsmail Şahin ile Akhisar Roman Müziğini, Kültürünü Koruma, Yaşatma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin de destek verdiği Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu basın açıklamasını platform adına Fatma Celepçi yaptı. Boşanmış olduğu eşi tarafından öldürülen Derya Ülker ve babası İsmail Ülker’e adalet için burada olduklarını ifade eden Fatma Celepçi “Türkiye’de bugün kadın cinayetleri ile nice Özgecan’ların yaşam hakkı ellerinden alınıyor, cinsel saldırıya uğrayan Canseller intihara sürükleniyor, Gizemler kaçırılıyor, en işlek caddelerde kadın kardeşlerimiz tecavüze uğruyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için direniyor, kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti durdurmak için mücadele ediyoruz” dedi.
2015 yılında 303, 2016 yılının Ocak ayında 36, Şubat ayında ise 25 kadını, kadın cinayetlerini sonucu kaybettiklerine vurgu yapan Fatma Celepçi “Dünyanın yarısını oluşturan biz kadınların, kendi yaşamlarımızı tayin etme hakkımız bile ellerimizden alınıyor. İçinde bulunduğumuz savaş ortamı, IŞİD zihniyetini destekleyen kadın düşmanı politikalar, hukukun hiçe sayılıp bu politikaların fetvalarla desteklenmesi, kadınları eve kapatan “doğum izni” gibi düzenlemeler, kadınlar boşanmak istediği için öldürülürken sanki bunu tetiklercesine boşanmayı önleyecek meclis komisyonları kurulması; kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin önünü açıyor” dedi.
Devlet somut adım atmalıdır 
Kadın cinayetlerinde ceza indirimlerine karşı çıkrıklarını da ifade eden Fatma Celepçi “Kadın cinayetlerinde ve kadına karşı suçlarda “saygın tutum”, “iyi hal”, “haksız tahrik” gibi kabul edilemeyecek ceza indirimlerin uygulanmaması için yasada tadil önerimizin yıllardır peşindeyiz. Toplumun “Özgecan Yasası” adını verdiği bu düzenleme ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu bu yasa için çalışma yaptığını söyledi. Bakana sesleniyoruz: Bu çalışmaları biz yıllarca önce yaptık! Artık toplumu oyalamaktan vazgeçin. Bütün Türkiye toplumunun istediği, mücadele eden kadınların madde madde çalıştığı, birçok milletvekilinin, hemen tüm partilerin, birçok baro yöneticisi ve hukukçunun sahip çıktığı yasal düzenlemeyi sonuçlandırmak için sadece somut adım atın. Dünyanın yarısıyız, her yerdeyiz, bir kadın daha eksilmeyeceğiz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak; İstediğimiz yerde ve saatte, istediğimiz giysi ile cinsel saldırı tehdidi olmadan yaşayabilmek için, Dünyanın yarısı olduğumuz için, Yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için direnmeye devam edeceğiz” dedi.
Olay
1 yıl önce boşanan eski koca Halil Ölmezler 12 Kasım 2015 günü sokak ortasında eski eşi Derya Ülker ve babası İsmail Ülker’i pompalı tüfekle vurmuş ve olayın ardından emniyet güçleri tarafından kıskıvrak yakalan ve ceza evine gönderilmişti.

İzlenme: 1896
 • Yorumlar 0
  Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Kategoriler
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.