• BIST 10676.65
 • Altın 2418.603
 • Dolar 32.1985
 • Euro 34.8747
 • Manisa 27 °C
 • İzmir 27 °C
 • Gençler Dikkat Hayallerinizdeki Kampa Katılma Şansı Kapıda
 • 4. Geleneksel Asu Günsel Futbol Turnuvası
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Saruhanlı’da Anayola Sıfır Modern Sanayi Sitesi
 • Karabulut Şirketler Grubundan Duyurulur
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Bay-Bayan Üretim Personeli Alımı
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • Pide ve Lahmacun Ustası Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur
» »

CHP, Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarını Andı

CHP, Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarını Andı
CHP, Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarını Andı

CHP, Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarını Andı
Akhisar Haber Ajansı-AHA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akhisar ilçe başkanı Av. İsmail Fikirli, yönetim kurulu üyeleri, Gençlik Kolları ve Kadın Kollarının katıldığı, 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 47. yıldönümünde saat 18.00'de CHP lokalinde düzenlenen basın açıklamasıyla andı.

Basın açıklamasının açış konuşmasını CHP İlçe başkanı Av. İsmail Fikirli yaptı. Fikirli;" Dünya siyasi tarihi boyunca kral olarak hükümdar olarak ve sömürüye karşı emekçilerinin, garibanların, kimsesizlerinin daha önceki deyimi ile kölelerinin bir mücadele tarihi olarak günümüze kadar gelmiştir. Biz bunu orta çağ da görüyoruz, Fransız ihtilalinde görüyoruz, Osmanlı tarihinde yer yer görüyoruz, cumhuriyet devrimi bu mücadelenin Türkiye coğrafyasındaki karşılığıdır ve cumhuriyet döneminde örneğin bir köy enstitüleri mücadelesi, çabası bu mücadelenin değişik bir versiyonudur. Bu zamanla bu mücadele kanlı bir şiddete dönüşmüş. Bir Sabahattin Alileri birçok mücadelede can veren insanlar 1972’lerde tam bağımsız Türkiye söylemiyle ortaya çıkan devrimci gençleri görüyoruz. Aynı yolda bedel ödemişler boyunlarını, başlarını o yağlı ipliğe korkmadan uzatmışlardır. Daha sonra 80 öncesi ve 80 sonrası aynı mücadelede verilen kurbanları biliyoruz. Daha sonra 80 sonrasında aynı aydınlanmada, aydınlanma mücadelesinde karşı cephe, gerici cephe bunun içinde devletin içindeki uzantılarının verdiği karşılıklı mücadeleyi ve bunun karşısında verilen kurbanları, verilen şehitleri görüyoruz. Bugün Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İmam’ı kendi ayakları ile o sehpaları altlarından fırlattıkları bir gün. Ben bugün gençlerimiz basın açıklaması yapsın istedim diyerek sözlerine son verdi.

1 Dakikalık saygı duruşundan sonra, CHP Akhisar Gençlik Kolları başkanı Tolunay Akalın, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 47 yıldönümü için basın açıklamasını okudu.

CHP Akhisar Gençlik Kolları başkanı Tolunay Akalın'ın okuduğu basın açıklamasının tam metni;"

                                ÜÇ FİDANI SAYGIYLA ANIYORUZ

68 gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, 6 Mayıs 1972 günü Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin verdiği kararı meclisin onaylamasıyla idam edilmiştir. Geçmişimizdeki bu kara günü vicdanımız sızlayarak hatırlarken, Denizler halkın yüreğinde adeta parlayan birer yıldıza dönüşmüşlerdir. İdama bile hiç korkmadan, başı dik, onurlu ve yiğitçe giderken son sözleri bağımsızlık ve kardeşlik olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 47 yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Bu üç delikanlının idama götürülürken gecenin sessizliğini yırtan Yaşasın tam bağımsız Türkiye haykırışı dün olduğu gibi bugün de emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin korkulu rüyası olmuştur. O cinayeti işleyenler tarihin karanlığına gömüldüler ama üç fidanımız ve savundukları düşünceler sınıfsız, sömürüsüz ve eşit bir toplum için tam bağımsız bir Türkiye sevdası yaşıyor, yaşamaya da devam edecek. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ‘Tam Bağımsız Türkiye’ inancını Mustafa Kemal Atatürk’ten, Cumhuriyet devriminden almışlardır. ‘Biz bağımsızlık istiyoruz dediğimiz zaman, tam bağımsızlık istediğimizi herkesin anlaması gerekir diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiğini Deniz Gezmiş yargılaması sırasında da şu sözleriyle açıklamıştır. ‘Bu memlekette Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlarda bizleriz 35 milyon metrekare vatan toprakları işgal altındayken, bizim bozmakla suçlanmamız gülünçtür. Türkiye bugün Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü düzenleyen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının önemini daha iyi anlamaktadır. O günden bugüne kadar geçen sure içinde, Deniz Gezmiş ve arkadaşları, unutulmak bir yana, onurlu bir kuşağın gurur duyulan isimleri haline geldiler. Çünkü Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durum, bu surece daha en başında direnen devrimci gençlik hareketini ve onun önderlerini daha da değerli kılmaktadır. Devrimci gençlik hareketinin o dönemde istediği Emperyalistlerin tahakkümünden kurtulmuş, kendi halkının iradesiyle yönetilen bir Türkiye’dir. Yani Denizlerin idam kararıyla aslında idam fetvası verilen ‘Bağımsız Türkiye Özlemidir. Cumhuriyet Halk Partisi, üç fidanın devrimci düşüncelerini ilk gün sıcaklığında yüreklerde, bilinçlerde ve vicdanlarda yaşatmaya devam edecektir. Onların sevdası bizim sevdamızdır. Denizleri unutmayacağız. Denizler ve onların temsil ettiği değerler daima bizlere yol gösterecek YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TURKIYE !

İzlenme: 1339
 • Yorumlar 0
  Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Kategoriler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.