• BIST 10676.65
 • Altın 2418.603
 • Dolar 32.1985
 • Euro 34.8747
 • Manisa 26 °C
 • İzmir 27 °C
 • Gençler Dikkat Hayallerinizdeki Kampa Katılma Şansı Kapıda
 • 4. Geleneksel Asu Günsel Futbol Turnuvası
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Saruhanlı’da Anayola Sıfır Modern Sanayi Sitesi
 • Karabulut Şirketler Grubundan Duyurulur
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Bay-Bayan Üretim Personeli Alımı
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • Pide ve Lahmacun Ustası Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur
» »

Akhisarlı pazarcılar isyan etti!

Akhisarlı pazarcılar isyan etti!
Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, Yönetim kurulu ve üyeleriyle birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörlük binası önünde basın açıklaması yaparak Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörlüğünü görev

Güral; Büyükşehir, Akhisar'da görevini yapmıyor
Akhisar Haber Ajansı-AHA

Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, Yönetim kurulu ve üyeleriyle birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörlük binası önünde basın açıklaması yaparak Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörlüğünü görevini yapmaya davet etti.

Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, MASKİ Akhisar koordinatörlüğü önünde, sözlerine Koordinatör Doğan Ensivri'ye, görevini yap, yapamıyorsan o koltuğu işgal etme istifa et diyerek basın açıklamasıyla tepkisini gösterdi.

Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörlük binası önünde karpuz yüklü bir araba ile yaptığı açıklamada şunları söyledi. Mustafa Güral;" Şehrimizde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarımızın Akhisar halkına hizmet veren esnaflarımızın en büyük sıkıntısı haline gelen kayıt dışı çalışan seyyar satıcılar kayıtlı esnaf ve sanatkarımızı haksız rekabetle sıkıntıya sokmaktadırlar.

Kayıt dışı çalışan kişiler sokak ve mahalle aralarını adeta bir örümcek ağı gibi şehrimizi sarmış bulunmaktadırlar. Esnaf odalarına kaydı bulunan esnaf ve sanatkarımızı mağdur eden kayıt dışı kişiler devletine milletine yaşadığı memlekete faydası olmayan topluma da zararı olan kişilerdir. Bu kişiler sokak ve mahalle aralarında sattıkları ürünlerle Akhisarımızda yaşayan ve bu kişilerden alış veriş yapan tüketicilerimizin de sağlığını tehlikeye sokmaktadırlar.

Başta sebze ve meyve ürünleri olmak üzere nerede üretildiği belli olmayan gıda ürünleri , giyim, içecek, ekmek, satışı yapan kişiler sokak ve mahalle aralarında adeta her köşe başında kol gezmektedir. Sebze ve Meyvede Aranılan Şartlar( Fatura, Hal denetimi , Hijyen belgesi. Oda kaydı, vergi levhası) Ekmek ve Unlu mamuller (Üretim izin belgesi, Manisa valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İşletme Kayıt Belgesi, belediye ruhsatı)

Tuhafiye ve Mefruşat Ürünleri(Fatura çıkışı, Sevk irsaliyesi, oda kayıt belgesi, vergi levhası,

Yukarıda belirttiğimiz meslek dallarıyla alakalı seyyar satıcılık yapan kayıt dışı kişilerin önlenebilmesi adına odamız olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar koordinasyon Merkezine resmi müracaatımızı yaptığımız halde defalarca şifayen her ortamda koordinasyon başkanı Doğan Ensivri'ye şikayetlerimizi bildirdiğimiz halde defalarca telefonda şikayet etmemize rağmen hiçbir sonuç elde edilememiştir.


Akhisar'ımız da merkez ve mahallelerinde seyyar domates, kavun, karpuz, kiraz, şeftali, pirinç, çorap, iç çamaşır, gömlek, ayakkabı, hırdavat, balık, tereyağı, peynir, bağ yaprağı satan kişiler gerek Akhisarlı gerekse Akhisar dışından gelen Afyon, Uşak, Aydın, Antalya vs. illerden gelen kişiler Akhisar’ı potansiyel bir ticarethane olarak görmektedirler. Defalarca oda yönetimi olarak şahit olmuşuzdur ki taksi bagajında ne idüğü belirsiz nerede üretildiği bilinmeyen Ekmeklerin satışına izin veren Büyükşehir Belediyesine ait sokaklarda cirit atan bu tür kişilere dur diyemeyen görevini yerine getiremeyen Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörü Sayın Doğan Ensivri'yi istifaya davet ediyorum. Büyükşehir Belediye başkanı Sayın Cengiz Ergün'ü de göreve davet ediyorum.

Pazarcı sabahın erken saatlerinde kalkar sebze meyve hallerine gider satacak olduğu sebze meyveyi temin eder hal faturasını alır, hal kayıt sistemine bildirimini yapar, malını arabaya yükler sevk irsaliyesini keser yola çıkar . Yolda Trafik denetiminden geçer , Zabıta kontrolünden geçer, Maliye Denetiminden geçer, Ulaştırma bakanlığının Yük Ağırlık kontrolünden geçer, bu denetimler sonrası satış yapacağı pazaryerine gelir. Pazar yerinde tezgahını açtığı andan itibaren işgaliye ücreti öder, hal rüsumu öder, muhasebeci parası öder, oda aidatı öder, belge parası öder, rüsum parası öder. Öder oğlu öder. Kayıtlı esnaf devletine, milletine, şehrine, yaşamış olduğu mahallesine faydalı olabilmek için bu işlemlerden geçer. Peki ben size buradan soruyorum- Kayıtsız , kaçak seyyar satıcılık yapan kime ne öder? diyerek pazarcı esnafıyla birlikte tepkisini gösterdiler. 

İzlenme: 1625
 • Yorumlar 1
  Kategoriler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.