• BIST 10724.61
 • Altın 2419.889
 • Dolar 32.1804
 • Euro 34.9311
 • Manisa 27 °C
 • İzmir 27 °C
 • Gençler Dikkat Hayallerinizdeki Kampa Katılma Şansı Kapıda
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Saruhanlı’da Anayola Sıfır Modern Sanayi Sitesi
 • Karabulut Şirketler Grubundan Duyurulur
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Bay-Bayan Üretim Personeli Alımı
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • Pide ve Lahmacun Ustası Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur
» »

Akhisar Sivil Dayanışma platformu; Kudüs Onurumuzdur

Akhisar Sivil Dayanışma platformu; Kudüs Onurumuzdur
Akhisar Sivil Dayanışma Platformuna dahil olan sivil toplum örgütleri, bugün saat 12.00'da Yeni Gülruh Cami önünde Kudüs'ün Amerika Birleşik Devleti tarafından İsrail'in Başkenti ilan edilmesine tepki amaçlı basın açıklaması düzenledi.

Akhisar Sivil Dayanışma platformu; “Kudüs Onurumuzdur”
Akhisar Haber Ajansı-AHA

Akhisar Sivil Dayanışma Platformuna dahil olan sivil toplum örgütleri, bugün saat 12.00'da Yeni Gülruh Cami önünde Kudüs'ün Amerika Birleşik Devleti tarafından İsrail'in Başkenti ilan edilmesine tepki amaçlı basın açıklaması düzenledi.

Akhisar Sivil Dayanışma Platformuna dahil olan sivil toplum örgütleri Memur-Sen, Ensar Vakfı, Ulu Cami Eğitim Ve Kültür Vakfı, Hilaliye Eğitim Vakfı, Özgür-Der, İlim Yayma Cemiyeti, Akim-Der’in destekleri ve Akhisar Belediye başkanı Salih Hızlı ve başkan yardımcıları ile AK Parti Akhisar ilçe başkanı İbrahim Sayın, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşların katılımları ile Amerika Birleşik Devletleri Devlet Başkanı Donald Trump tarafından Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıdığına dair açıklaması Filistin toprakları ve tüm islam coğrafyasında oynanan oyunla ilgili “Kudüs Onurumuzdur-Kudüs Özgür Olana Dek Alanlardayız ”basın açıklaması ve ardından dua gerçekleştirildi. Basın açıklamasını Memur-Sen İlçe Temsilcisi Süleyman Erdem okudu. Duayı İlçe müftüsü Yusuf Eviş gerçekleştirdi.

Memur-Sen İlçe Temsilcisi Süleyman Erdem’in okuduğu basın açıklamasının tam metni;

“KUDÜS SAVAŞIN DEĞİL BARIŞIN ŞEHRİDİR. 
Aziz dava arkadaşlarım…
Kıymetli Akhisarlılar… 
Kudüs sevdalısı yiğitler…
Değerli Basın Mensupları! 
İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz.  Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak tepkimizi ortaya koymak üzere burada toplandık. 
Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız.  
"ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma” ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına” yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump tepkimizin ve öfkemizin öncelikli muhataplarıdır. 
ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır.
Bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz. 
ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır. 
Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli. 
Değerli basın mensupları… Aziz dava arkadaşlarım.
Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. 
Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. 
Muharref bir inancı kendisine payanda olarak kullanan ve batıdaki faşist düşüncelerden hız alan şiddet ideolojisi siyonizmin ateşine odun taşımak, nereden bakarsanız bakın akıl tutulmasıdır.
Yüz yılı aşkın süredir Filistinliler’e karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin  ideallerine bu derece destek çıkmak sadece akıl tutulmasıyla açıklanabilecek bir durum değildir elbette. Asıl neden kanlı müstebitlerin her ne olursa olsun iktidarlarını sürdürme stratejileridir. 
Görünen odur ki Kudüs; çökmekte olan köhne dünya düzeninin merkezindeki ABD oligarşisinin yaşadığı iktidar çatışmasını gizleme aparatı olarak seçilmiştir. Bu yönüyle de çağrımızın bir diğer muhatabı siyonizme karşı çıkan samimi Yahudilerdir. Çünkü Kudüs, samimi Yahudiler’in de sığınağı ve inançlarını yaşama alanıdır.
Kıymetli Akhisarlılar,Değerli basın mensupları…. Tam da bu noktada en güçlü ihtarı kendimizden başlayarak millete ve ümmete yapıyoruz.
Nasıl ki, Hz. Ömer’in fethiyle, Selahaddin Eyyubi’den bu yana medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri olan Kudüs’ü Haçlılara karşı yüz yıllar boyu savunduysak;
Nasıl ki, Yavuz Sultan Selim Han’ın hilafetiyle birlikte Kudüs’ü bütün inançların barış adalarından biri yaptıysak;
Nasıl ki, Abdülhamid Han’ın mücadelesiyle Siyonizmi Filistin ve Kudüs’ten uzak tuttuysak;
Şimdi de aynı şuurla mücadelemizi sürdürüp, haçlı artığı düşüncelleri payanda olarak kullanan emperyalizme ve siyonizme karşı bütün insanlığı da içine alan bir söz söyleyebiliriz. 
İslam coğrafyasında günü kurtarma politikaları peşinde koşan devlet yöneticilerinin ikircikli tutumlarına karşı çıkarak, inancımızın ve tarihimizin bize verdiği güçle barışın sesini yükseltebiliriz. 
Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır. 
Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız. 
Müstebitler de en çok bundan korkuyor. Emin olun ki Kudüs’e özgürlük haykırışı bunun için şiddetle susturulmak isteniyor. 
Eğer insanı özgürleştirecek söz söyleyebilirsek, müstebit iktidarlar yerle yeksan olur, özgürlüğün nefesi bütün dünyaya ulaşır.
Tam da bu yüzden Özgür Kudüs
Tam da bu yüzden kahrolsun Siyonizm
Tam da bu yüzden defolsun ABD
Tam da bu yüzden Bağımsız Filistin. 
Bu inanç ve kararlılıkla Mescid-i Aksa’nın selamını alıyor, Kudüs ve Aksa’nın İslamla kucaklaşması için haykırıyoruz. 
Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti…
Yaşasın işgalden kurtulmuş Kudüs şehri. 

 

Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde 
 Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu. 
 Varıp eşiğine alnımı koydum 
 Sanki bir yeraltı nehri kaynıyordu. 

Gözlerim yollarda, bekler dururum 
 'Nerde kardeşlerim' diyordu bir ses. 
İlk kıblesi benim ulu Nebimin 
 Unuttu mu bunu acaba herkes. 

Şimdi kimsecikler varmaz yanıma 
 Resulden yoksunum, tek ve tenhayım. 
 Rüzgarlar silemez gözyaşlarımı 
Çöllerde kayıp bir yetim vahayım. 

Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde 
 Götür Müslüman'a selam diyordu. 
 Dayanamıyorum bu ayrılığa 
 Kucaklasın beni İslâm diyordu.”

İzlenme: 1542
 • Yorumlar 0
  Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Kategoriler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.