• BIST 10717.25
 • Altın 2425.455
 • Dolar 32.186
 • Euro 34.8939
 • Manisa 27 °C
 • İzmir 27 °C
 • Gençler Dikkat Hayallerinizdeki Kampa Katılma Şansı Kapıda
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Saruhanlı’da Anayola Sıfır Modern Sanayi Sitesi
 • Karabulut Şirketler Grubundan Duyurulur
 • KEY Performans Öğretmen Alımı
 • Bay-Bayan Üretim Personeli Alımı
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Hıdır Besi Çiftliğinde Kurbanlık Dana ve Düve Satışlarımız Başlamıştır
 • Pide ve Lahmacun Ustası Aranıyor
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur
» »

Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğünden çiftçilere eğitim semineri verildi

Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğünden çiftçilere eğitim semineri verildi
Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğünden çiftçilere eğitim semineri verildi

Akhisar Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından organize edilen zeytin yetiştiriciliği konulu seminerde, çiftçileri bilinçlendirmek amacıyla tarımsal desteklemeler, meyvecilik ve toprak tahlili konularında konunun uzmanları tarafından bilgiler verildi. Akhisar Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminerde yetkililer, çiftçi vatandaşlara Akhisar’ın zeytincilik bakımından çok uygun şarlar taşıdığını ve bu konuda bakımı nedeni ile ilgili bilgiler aktarıldı.

17 milyon zeytin ağacının bulunduğu ve kayıtlı 30 bin çiftçinin bulunduğu Akhisar ovasında bulunan çiftçiler ilk kez merkezde yapılan toplantıya büyük ilgi gösterdi ve salonu doldurdu. Toplantıların devam mahallelerde devam edeceği vurgulandı.

Açılış konuşmasında Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kılıç, “Müdürlüğümüzün ve çiftçilerimizin amacı mevcut alanlarımızda daha fazla zeytini, daha kaliteli zeytini, standartı olan zeytini üretmek. Yeni bir sezona başlıyoruz, tam zamanı şuan sahaya hep beraber ineceğiz. Yine mevcut alanımızda inşallah hep beraber daha fazla, daha kaliteli standartın, hatta belgesi olan zeytini hep beraber üreteceğiz. Buradaki eğitimin de buna katkı sağlamasını diliyorum” dedi.

Akhisar’ın zeytinde başket rolü üstlendiğien dikkat çeken Manisa Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Metin Öztürk, “Hakikaten çok özel bir ürün özel bir bitki. Bir çok kutsal kitapta ismi geçen yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de geçen zeytin ve zeytinyağı olarak ifade edilmiş bir bitkidir. Bir çok mitolojide barışın, saygının kıymetin göstergesi olarak kullanılmış bir bitkidir. Biz bugün burada zeytinin başkenti Akhisar’da böyle bir programdayız. Hakikaten Akhisar, zeytinin başkenti. 448 bin dekarlık bir zeytin üretim alanı var. Çok iyi işletmelerimiz var, 274 civarında işletme zeytin ile ilgili iş yapıyor. Akhisar çok daha iyi işleri yapabilecek kabiliyete ve potansiyele sahiptir ve sizler gibi değerli üreticilere sahiptir. Her ürün de olduğu gibi zeytinde de farklı dönemlerde hastalıklar ve zararlılarla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Bugün sıkıntıları en aza indirmek hep beraber bununla ilgili mücadele yöntemlerini öğrenmek adına bugün buradayız, birlikteyiz. En uygun teknikleri uygulamak, en uygun işlemleri nasıl yapacağımızı öğrenmek adına belki de bildiğiniz konuları pekiştirmek adına buradayız” dedi.


Akhisarlı İlçe Tarım Müdürlüğünden çiftçilere... paylaşan: akhisarhaber

Zeytinde Akhisar’ın sektöre yön vermesi gerektiğine vurgu yapan Metin Öztürk, “Zeytinin başkenti deyince sadece içi boş bir söylem olarak kalmamalı zeytinin başkenti. Şimdi başkentler hepinizin malumu istikamet veren, yön veren yerlerdir. Eğer biz üründe başkentiz diyorsak, bu ürünle ilgili üretmekten ziyade yön vermeliyiz, istikamet vermeliyiz bu sektöre. Sadece üretmekle kalmamalı Akhisar, Zeytinde hakikaten bir çok unsurları belirleyen bir merkez haline gelmelidir. İşte bunlar da bu tür birlikteliklerle gelişerek oluşuyor. Bugün bu sadece ilçemiz bazında yapılmış bir çalışma, inşallah Akhisar’da ulusal bazda da zeytinle ilgili bir çok çalışma, toplantı, panel ve bir çok birlikteliğin olması gerekli. Biz zeytinde hakikaten merkez olduğumuzu, hakikaten bu yönde yön ve istikamet verdiğimizi göstermeliyiz” dedi.

Açılış konuşmaları ardından ilk olarak Yüksek Ziraat Mühendisi Yılmaz Şıvka, “Zeytinde sulama ve gübreleme” konusunu, Mühendis Atalay Biçer, “Halkalı leke ve dal kanseri” konusunu, Mühendis Hüseyin Tabakçı, “Zeytin sineği ve mücadelesi” konusunu, Mühendis Kamil Ağartıcı, “Zeytinde budama” konusunu, Dr. Nazlı Funda Edremit ise “İyi tarım uygulamaları konusunda sinevizyon eşliğinde bilgilendirme yaparken değerlendirmelerin ardından seminer sona erdi.

Seminere Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

(BG)

Detay... http://www.akhisarhaber.com/akhisarda-zeytin-ureticilerine-bilgilendirme-toplantisi-31042h.htm

İzlenme: 2619
 • Yorumlar 0
  Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Kategoriler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.