• BIST 8242.26
 • Altın 1670.64
 • Dolar 27.3256
 • Euro 28.8427
 • Manisa 19 °C
 • İzmir 22 °C
 • Manisa ASKF, Alt yerel ligler açıklaması
 • Argon Kaynak Ustası, Torna Ustası ve Üretim Personeli aranıyor
 • Kalite Mühendisi Aranıyor
 • Grafik Tasarım Personeli Aranıyor
 • Bay-Bayan Garson Aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Zeytindostu Akhisar'da İlk Toplantısını Yaptı!

Okunma Sayısı: 2607
Zeytindostu Akhisarda İlk Toplantısını Yaptı!
547. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenliklerinin etkinliklerinde Zeytin ve Zeytinyağı Derneği Başkanı Zafer Özer, Başkan Yardımcısı Metin Ölken Dernek Kurucu üyesi, Yeni Asır Gazetesi yazarı İsmail Uğural ve Ünal Irktaş’ın katıldığı Zeytin ve Zey

ZEYTİNDOSTU AKHİSAR’DA İLK TOPLANTISINI YAPTI!

AKHİSAR: (Kenan MOLLA)

547. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenliklerinin etkinliklerinde Zeytin ve Zeytinyağı Derneği Başkanı Zafer Özer, Başkan Yardımcısı Metin Ölken Dernek Kurucu üyesi, Yeni Asır Gazetesi yazarı İsmail Uğural ve Ünal Irktaş’ın katıldığı Zeytin ve Zeytin Yağı  paneli kültür salonunda saat:17.00’da başladı.

Mustafa Ahlatoğlu’nun organizasyonuyla Akhisar’a gelen Zeytin Dostu Derneği 24 Mart'ta kurulmasından sonra ilk toplantısını Akhisar 547. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri etkinliklerinde Kültür Salonu'nda yaptı.

Panelde konuşan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı zeytindostu panelinin Akhisar Çağlak Festival Etkinlikleri'nde yapılmasından çok mutlu oldum. Katılımcı panelistlere çok teşekkür ediyorum dedi.

Panelde başkanlık yapan İsmail Uğural ilk sözü Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu' ne verdi;  “Zeytin dostlarını Akhisar’da ağırlamaktan son derece mutlu oldum. Bu bir başlangıç oldu. Bundan sonra bu toplantıları daha sık yapacağız. Panellere katıldıklarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Panelde söz alan Yeni Şakran Belediye Başkanı Zeki Şen ”Zeytin dostları Zeytin ve Zeytin yağının kıymetini bilen dostlardır.  Zeytinde her şey çıkar, dostluk çıkar, yağ çıkar, sevgi çıkar, Yeni Şakran’da Belediyenin 500 dönümlük arazisini zeytin bahçesi yapacağız. Atatürk’ün 125 nci yaş günü dolayısı ile bu zeytin bahçemize Atatürk Zeytin Orman adını vereceğiz. Zeytin dostuna bu alanda 20 dönümlük araziyi uygulama alanı olarak kullanmaları için vereceğiz. Zeytin kültürünü aşılamak istiyoruz.  İspanya, İtalya ve Doğu Avrupa ülkeleri zeytincilik ile kalkınıyor, niçin biz de zeytin ile kalkınmayalım. Buraya gelirken Akhisar Ovalarını gördüm. Akhisar’a yakışır bir zeytinlikler yetiştirmişler. Akhisar Zeytin merkezi olsun. Biz de her zaman Akhisar’lıların yanında olcağız “ dedi.

Zeytindostu Panelinde Başkanlık yapan İsmail Uğural panelistlerden Ünal Irktaş’a ilk sözü verdi. Ünal Irktaş “Zeytinyağı Dünya’da naturel yegane yağ tüketilen Zeytin yağıdır. Rafine edilince özellikleri kayboluyor. Piyasada karışık yağlar faydalarını maalesef  kaybediyor. Zeytin yağın hücre yenileyici özelliği vardır. Zeytinyağı naturel yenilebiliyor. Diğer yağlar rafine olmadan yenmiyor” dedi.

Panelist Zeytindostu Dernek Başkanı Zafer Özer ”Zeytin birleştirici özelliği ile gittikçe büyüyen Dünyada zeytinden hepimiz haberdarız. Zeytindostu büyük bir oluşum oldu. Zeytindostu' nun arkasında kimse yok sadece biz varız. Çok büyük hedeflerle yola çıktık. Zeytinyağının Dünyada en kalitelisi Türkiye’de yetişiyor. Zeytin ağacını arttırmalıyız. Zeytin ve Zeytin yağı ile haşır neşir olmalıyız. Türkiye’de zeytincilik Üniversitesinin kurulmasını insanların bu yöne yoğunlaşması gerekiyor. Yıllardır Atıl bir vaziyette olan Akhisar Sigara fabrikasının zeytinciliğe verilmesi çalışmaları yapılmalı. Zeytin Organize Sanayi çalışmalarının yapıldığını öğrendim çok mutlu oldum” dedi.

Akhisar Genç İş Adamları Derneği (AKİAD) İsmail Tatar söz aldı. Tatar ”Akhisar üreticileri zeytin de var yılı yok yılını kaldırdı. Akhisar ve çevresinde 60'a yakın Zeytinyağı fabrikası var. Bir asitin altında sızma yağ üretiliyor. Bence örnekler İtalya’dan değil Akhisar’dan olmalı. Zeytincilik devlet politikasına ihtiyacımız var. Zeytin bizim milli ürünümüzdür. Çalışmalarımız ve politikalarımız zeytine göre  yapmalıyız. En büyük gelir kaynağımız zeytin için gerekli temellerin atılması gerekiyor. Zeytindostu ilk toplantısını Akhisar’da yapmasından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Panelist Zeytindostu Dernek Başkan yardımcısı Metin Ölken ”Zeytinin milli bir ürün olmasını istiyoruz 6-7 milyon zeytin ağacı olduğu bunun 20-25 milyon ağaca çıktığı söyleniyor. Zeytinin haritasını çıkaralım. Projeyi başlatalım dernek olarak destek verelim. TUBİAK desteklediğini öğrendik. İlk çalışmaları Akhisar’dan sonra Türkiye’ye yayacağız. Pilot Bölge Akhisar olacak” dedi.

Zeytindostu Derneğinin Zeytin panelinde izleyici olarak katılanlarla soru cevap şeklinde konuşmalarda iş adamı İzzet Fat “Zeytindostu Derneğinin kurulmasında kimlerin olduğunu öğrenmek istiyorum demesiyle Zeytindostu Dernek Başkanı Zafer Özer “2500 üyeye çağrı yapıldı. Kurucu üye olsun diye herkese haber verdik. Herkes ile aynı derecede ilişkideyiz. 2500 kişinin de kurucu üye olması mümkün değil” dedi.

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası  Başkan yardımcısı Ahmet Doğan İnal, yurt dışına karışık zeytinyağının gönderildiğini gazetelerden okuyorum. Kimler tarafından buna izin veriliyor sorusuna cevabı Zeytindostu Dernek Başkan yardımcısı Metin Ölken “İtalya’da  karışık yağ yasak İspanya’da çok az iyi ambalajda satılıyor. Türkiye’de buna özel izine bağlı bizde ve dünyada zeytinyağının karıştırılmaması gerekir” dedi.

Emekli Öğretmen Nevin Dağlı “Akhisar bir zamanlar Tütün kenti  idi, bitirildik. Tütünün yanında pamuk, üzümde bitirildi. Zeytindostu sizler ortaya çıktınız bu atılan adıma katılımlar artacaktır. İspanya, İtalya, Yunanistan’daki zeytin bahçelerinden bizlerin bahçeleri daha bakımlı, tütünün başına gelenlerin zeytine de gelmemesi için zeytine hep beraber sahip çıkmalıyız“ dedi.

Panelin Akhisar’da yapılmasına organize eden Mustafa Ahlatoğlu “Zeytindostunun bu paneli burada yapılmasından çok mutlu oldum. Panele katılanlara ve izleyenlere teşekkür ediyorum “dedi.

Zeytindostu paneline Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 50 kişinin katıldığı panel öncesi Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu tarafından Ticaret Odası  Lokantasında misafirlere verilen Akhisar Zeytinyağı ve Zeytin çeşitlerinde yemekler, salatalar ikram edildi.

Zeytindostu Panelist konuşmacı Ünal Irktaş ”Hayatımda hiç bu kadar Zeytinyağlı lezzetli yemek ve salatalar yemedim.  Akhisar’ın zeytini de, zeytinyağı da mükemmel” dedi.
 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.