• BIST 95.734
 • Altın 271,249
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703
 • Manisa 30 °C
 • İzmir 31 °C
 • Özel Penta Kişisel Gelişim Kursunda yeni kurlar açılıyor
 • Elit Kuaför, yenilenen yüzüyle yeni adresinde
 • Emir Bigisayar'dan dev kampanya
 • Köşkler Kitap Kırtasiye’den imza günü
 • Gölette satılık villa
 • Forklift operatörü aranıyor
 • Tecrübeli ustabaşı aranıyor
 • Devren kiralık lokanta
 • Çarıkçı Grup güvencesiyle ev sahibi olun!
 • Nuri Giyik Sanayi sitesinde kiralık iş yerleri
 • ÖTV'lik hurda araçlarınız alınır
 • Özel Pinokyo Kreşi yaz okulu ve yeni dönem kayıtları devam ediyor

Yılın son yazısı: Unutulma hakkı

İrem Nur Oruntaş Pancaroğlu

Yılın son yazısı: Unutulma hakkı

İnternet kullanımının artması ile çalışma koşullarının, bilgi edinme yöntemlerinin, iletişim modellerinin değiştiğinden daha önceki yazılarımda söz etmiştim. Bu yazımın konusu ise günümüzdeki internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte türeyen bir hak olarak: Unutulma hakkıdır.

Kişiler yaşanılan bazı olayları yaşamamış olmayı ve toplum tarafından yaşadıklarının bilinmemesini isteyebilirler. Normal şartlarda içinde yaşanılan çevre bu gibi durumları belli bir süre sonra zaten unutabilir. Ancak internet ortamında kişinin geçmişte yaşadığı olaya ilişkin her hangi bir video, ses, fotoğraf, haber kaydının var olması halinde internet bu bilgiyi unutmaz ve kişiler hakkında kısaca internette yapılacak bir araştırma ile geçmişte yaşanan, kişinin hatırlamak istemediği olaya çok rahat biçimde ulaşılabilmeyi mümkün kılar.  

Örneğin, yıllar önce suç işlemiş bir kişinin bu suçtan dolayı haberlerinin internet ortamında yer aldığını varsayalım. Yıllar geçse de kişi suçundan arınsa da internet ortamında kendisi hakkında var olan yıllar öncesine dayanan haberlerden kurtulmak istemek yani unutulmasını istemek en doğal hakkıdır. İşte bu gibi durumlarda gerek üçüncü kişilerin paylaşımı ile, gerek haber niteliğinde olan ve gerekse kişinin kendi hakkındaki paylaşımları ile internet ortamında var olan verilerin silinmesini isteme hakkı yani unutulma hakkı çok büyük öneme sahiptir.

Unutulma Hakkı Nedir?

Geniş anlamda kişisel verilerin korunması çerçevesinde değerlendirilebilen unutulma hakkı günümüzde artık kişisel verilerden ayrı özel bir hak olarak tanımlanmaktadır.

“Kişilere, dijital geçmişte internet üzerindeki haklarında yer alan rahatsız edici içerikleri veya üzerinde hak sahibi oldukları kişisel verileri silme ve daha fazla yayılmasını önleme hakkı” şeklinde de tanımlanan unutulma hakkı; genel olarak, bireyin kendisinde veya üçüncü kişilerin elinde bulunan kişisel verilerini kontrol etme ve mümkün olduğunda silme hakkı olarak ifade edilmektedir.” (TBB Dergisi 2016, Akgül Aydın, Kişisel Verilerin Korunmasında Yeni Bir Hak; Unutulma Hakkı ve AB Adalet Divanın  Google Kararı s.16)

Unutulma hakkı ilk olarak Avrupa Adalet Divanının Google-İspanya kararı ile gündeme gelmiştir. Costeja González adlı bir avukatın Google’a adını yazdığında 16 yıl öncesine ait borçları sebebiyle mülkünü sattığına ilişkin haberlerin çıkması üzerine yaptığı hukuk mücadelesi sonucunda ABAD kararında, internet ortamına yüklenen söz konusu kişisel verilerin ve buna ilişkin sonuç listesinde yer alan bilgilerin silinmesi gerektiği belirtilmiştir. (Abad Google-İspanya Kararı, http://curia.europa.eu E.T. 24.12.2018)

Unutulma Hakkı Türk Kanunlarında doğrudan henüz düzenlenmemiştir. Ancak Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2014/56 E., 2015/1679 K sayılı kararında Unutulma Hakkına bizzat değinilmiş  ve mağdur lehine manevi tazminata hükmedilmesi gerektiği yönünde karar verilmiştir. Anayasa Mahkemesinin de 03.03.2016 tarihinde vermiş olduğu  2013/5653 sayılı kararında unutulma hakkı çerçevesinde başvurunun kabul edilebilir olduğuna karar verilmiştir. Bu gelişmeler gösterir ki; her ne kadar unutulma hakkı mevzuatımızda henüz yer edinmemiş olsa da bundan sonraki süreçte sanal geçmişin internet ortamından silinmesi talepleri ile birlikte önem kazanacaktır.

Unutulma Hakkı Bağlamında İstenilen Her Veri Silinebilir mi?

Unutulma hakkı ile basın özgürlüğünün dengede tutulması gerekmektedir. Üstün bir kamu yararının varlığı halinde, örneğin tarih, hukuk gibi çeşitli açılardan önem taşıyan bir verinin internet arşivinden yok olması kabul edilemez.  Bir yanda üstün kamu yararı, basın özgürlüğü diğer yanda da kişinin şeref ve itibarının korunması gerekliliği söz konusu olan hallerde 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamındaki önlemler ölçülülük ilkesi doğrultusunda kullanılabilir.

5651 sayılı kanun ile hüküm altına alınan internet üzerinden yapılan yayınların düzenlenmesi, hukuka aykırı içeriklerin kaldırılması ve internet sitelerine erişimin engellenmesine dair temel kurallar ayrı bir yazı başlığı teşkil etmektedir. Bir sonraki yazım ile de bu konuya değiniyor olacağım. Bu yazım ile noktaladığımız 2018’e veda ederken, 2019 yılının da herkese ve ülkemize sağlık, huzur, mutluluk ve barış getirmesini temenni ederim. Mutlu Yıllar.

 

 

Saygı ile,

Av. İrem Nur ORUNTAŞ PANCAROĞLU

www.oruntashukuk.com

Bu yazı toplam 1356 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
ALKAN TAVLI
 • CHP Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Alkan Tavlı
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.