• BIST 96.121
 • Altın 242,203
 • Dolar 6,2046
 • Euro 7,2854
 • Manisa 17 °C
 • İzmir 17 °C
 • Akhisar Seyahatten Krasnodar maçı için ek sefer
 • Gölette satılık arsa
 • Gölette satılık villa
 • Ön muhasebe personeli aranıyor
 • Halk Eğitim’den ücretsiz piyano kursu
 • Makinacı, makine bakımcı ve yetiştirilmek üzere elemanlar aranıyor
 • Güres Tavukçuluk'ta çalıştırılmak üzere personel aranıyor
 • Özel Deniz Kişisel Gelişim Kursu’nda Kayıtlar Devam Ediyor
 • Sahibinden satılık Fiat Fiorino
 • Tavuk çiftliğine aile ya da bay elemanlar aranıyor
 • Penta Kişisel Gelişim Kursu Brıtıshtown yayınları ve sistemleri ile YKS-Dil gruplarına hizmet verecek!
 • Bursa Kebap Evi’ne çalışma arkadaşları aranıyor
 • Ustabaşı ve üretim şefi aranıyor
 • Özel Doğuş Hastanesine Güzellik Uzmanı aranıyor
 • Küçük Mucitler Atölyesi yeni döneme başlıyor

Yeni İş Mahkemeleri Kanunu ve Getirdikleri

İrem Nur Oruntaş Pancaroğlu

Yeni İş Mahkemeleri Kanunu ve Getirdikleri

 

Sevgili Akhisar Haber Okurları,

Öncelikle ilk yazım sonrası olumlu ve yapıcı geri dönüşler için ilginize çok teşekkür ediyorum. Almış olduğum tebrik telefonları ve mesajları, hatta daha önce tanışma fırsatımın olmadığı birçok kişinin; bu köşe vesilesiyle bana ulaşarak memnuniyetlerini belirtmeleri, beni çokça mutlu etti. Aldığım bir eleştiri ise yazı dilinin ağır olduğu yönündeydi. Bundan sonraki yazılarımda bu hususa, “konuşma dilinde yazmaya” dikkat edeceğim ancak ne var ki; hukuk konusu gereği, içerdiği terimler gereği, konuşma dilinde yazmayı, elde olmayan sebeplerle sınırlamaktadır. Elimden geldiğince bu konuya dikkat edeceğimi yineliyorum ve bu konuda anlayışlarınıza sığınıyorum. İlk yazılar için yazmayı düşündüğüm başka konular olmasına rağmen, aldığım geri dönüşler üzerine geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yeni İş Mahkemeleri Kanunu ile hukuk sistemimize gelen değişikliklerden bahsetmenin yerinde olduğu kanaatindeyim. Konunun uzun olması sebebiyle, bu yazımda sadece dava şartı olarak kabul edilen “zorunlu arabuluculuk” sistemini, genel hatları ile aktarmaya çalışacağım. Kanunun getirdiği diğer değişiklikleri ise bir sonraki yazıma bırakıyorum.

7036 sayılı Yeni İş Mahkemeleri Kanunu 12.10.2017 tarihinde TBMM genel kurulunda kabul edilip, 25.10.2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun iş hukuku ve yargılamasında önemli değişiklikler içermektedir. Bu değişikliklerden bir tanesi “Zorunlu Arabuluculuktur.” Yeni düzenleme ile kanunda sayılan iş davaları bakımından dava açmadan önce arabulucuya başvuru zorunlu hale getirilerek dava şartı olarak düzenlenmiştir. Yani bahsi geçen davalar bakımından, maddenin yürürlük tarihi olan 01.01.2018 tarihinden itibaren mahkeme nezdinde bir dava açılmadan önce zorunlu olarak arabulucuya gidilmesi gerekecektir.

Zorunlu Arabuluculuk sistemi kimi hukukçular tarafından; hak arama özgürlüğünün kısıtlanması, etkin başvuru yollarının tıkanması nedeniyle Anayasa’ya aykırı olduğu ve Anayasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle, İş Hukuku’nun genel anlayışı olan işçinin korunması ilkesi ile çeliştiği ve avukatlık mesleğinin itibarını düşürdüğü gerekçesiyle eleştirilmektedir. İş Mahkemeleri Kanunu’nun gerekçe metninde ise, iş mahkemelerinin fazla olan iş yükünün azaltılmak istenmesi ve iş davalarının ortalama görülme sürelerinin kısaltılması amacıyla, bu düzenlemenin getirildiği açıklanmıştır. Ayrıca kanunun gerekçe metnine göre 2012 yılında kabul edilen 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu uyarınca başlayan ihtiyari (isteğe bağlı) arabuluculuk uygulama sürecinde, bugüne kadar arabulucuya götürülen hukuk uyuşmazlıklarının yüzde 89’unun işçi-işveren uyuşmazlığı olduğu ve bunların yüzde 93’e yakın oranda anlaşmayla sonuçlandığı belirtilmiştir. Zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamada ne gibi sorunlar ile karşılaşacağı, kanunun gerekçe metninde belirtilen faydaları sağlayıp saylamayacağı yürürlük tarihi olan 01.01.2018 tarihinden itibaren uygulamada görülecektir.

Hangi Davalar Bakımından Arabuluculuk Dava Şartı Olarak Düzenlenmiştir?

İş sözleşmesine, toplu iş sözleşmesine ve kanuna dayanan işçi ve işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade davaları bakımından arabulucuya başvuru bir dava şartıdır. (01.01.2018 tarihinden önce açılmış ve ilk derece, istinaf mahkemeleri ile Yargıtay nezdinde görülmekte olan davalar bakımından arabuluculuğa ilişkin hükümler uygulanmaz. )

İş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan tazminat davaları ve bunlara ilişkin rücu davaları bu kapsama alınmamıştır ve bu davalar bakımından arabuluculuk sistemi zorunlu tutulmamıştır, arabulucuya başvurmaksızın doğrudan mahkemede dava açmak mümkündür.

Arabuluculuğun Zorunlu Olduğu Davalar Bakımından Arabulucuya Başvurmaksızın Dava Açılması Halinde, Mahkeme Kararı Ne Olur?

Mahkemece davanın arabulucuya başvurulmadan açıldığının tespit edilmesi halinde, dava şartı yokluğu nedeniyle mahkeme herhangi bir işlem yapmaksızın davanın usulden reddine karar verir. 

Arabuluculuk Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvuru karşı tarafın, karşı taraf birden fazla ise bunlardan birinin yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna, arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise görevlendirilen yazı işleri müdürlüğüne yapılır.

Arabuluculuk Görüşmelerine Kimler Katılır?

Arabuluculuk görüşmelerine taraflar kendileri, kanuni temsilcileri veya avukatları aracılığıyla katılabilmektedirler. İşverenin yazılı belgeyle yetkilendirdiği bir çalışanı da görüşmelerde işvereni temsil edebilir.

Arabuluculuk Görüşmeleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Arabulucunun yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonuçlandıracağı düzenlenmiştir. Bu süre zorunlu hâllerde arabulucu tarafından en fazla bir hafta uzatılabilmektedir.

Arabulucu Görüşmelerinde Anlaşmaya Varılamaması Halinde Ne olur?

Tarafların arabuluculuk görüşmelerinde anlaşmaya varamaması durumunda, anlaşmaya varılamadığına dair son tutanağın aslı veya onaylı örneği dava dilekçesine eklenmek suretiyle dava açılabilmesi mümkündür.

Taraflar Kendilerine Bildirim Yapıldığı Halde Arabuluculuk Görüşmelerine Katılmazlar ise Ne Olur?

Taraflardan biri geçerli bir mazereti olmaksızın ilk toplantıya katılmazsa ve bu nedenle arabuluculuk faaliyeti sona ererse; toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilir ve bu taraf daha sonra açılacak olan davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır ve bu taraf lehine vekâlet ücretine hükmedilmeyecektir.  Her iki tarafın da ilk toplantıya katılmaması sebebiyle sona eren arabuluculuk faaliyeti üzerine açılacak davalarda ise tarafların yaptıkları yargılama giderleri kendi üzerlerinde bırakılır.

 

Yazımı sabırla sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Daha önce de belirttiğim gibi, geri bildirimleriniz benim için çok önemli. Bu konuyla ilgili olsun ya da olmasın eleştiri, soru ya da detaylı açıklama için veya bu köşede olmalı dediğiniz konu önermeleri için geri dönüşlerinizi bekliyorum.

Saygı ile,

 

Av. İrem Nur ORUNTAŞ PANCAROĞLU

www.oruntashukuk.com

 

 

Bu yazı toplam 1747 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
 • Akhisar T&D Yapı
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.