• BIST 8057.42
 • Altın 1874.815
 • Dolar 28.8684
 • Euro 31.1881
 • Manisa 10 °C
 • İzmir 12 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Uluslar arası Zeytin Konseyi Akhisar' da

Okunma Sayısı: 2780
Uluslar arası Zeytin Konseyi Akhisar da
İstanbul’da yapılan“Avrasya zeytin, zeytinyağı ve prosesleri fuarı ve kongre” si için Türkiye’ye gelen Uluslar Arası Zeytin Konseyi” (UZK) başkanı Habib Essıd, Ege bölgesinin en büyük  sofralık zeytin ve zeytin yağı merkezlerinden biri olan A

ULUSLAR ARASI ZEYTİN KONSEYİ BAŞKANI (UZK)  BÖLGENİN EN BÜYÜK ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI MERKEZLERİNİN BAŞINDA GELEN AKHİSAR’DA İNCELEMELERDE BULUNDU!
Akhisar (Kenan MOLLA)

İstanbul’da yapılan“Avrasya zeytin, zeytinyağı ve prosesleri fuarı ve kongre” si için Türkiye’ye gelen Uluslar Arası Zeytin Konseyi” (UZK) başkanı Habib Essıd, Ege bölgesinin en büyük  sofralık zeytin ve zeytin yağı merkezlerinden biri olan Akhisar’da incelemelerde bulundu.

Zeytin Dostu Derneği Başkanı ve Ege İhracatçılar  Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Metin Ölken, Merkezi ispanya’da bulunan UZK İdari Ünite Şefi, Ender Gündüz, ve Amerikalı, Kanadalı ve Hindistanlı üç bayan gazeteci ile Akhisar’a gelen başkan  Habib Essıd, Akhisar’da Keskinoğlu Şirketler gurubu tarafından üretilen ve ihraç edilen “Ravika” markalı zeytin yağının da üretildiği nostaljik olarak yapılan Ravika köyünde, Akhisar Zeytin ve zeytin yağının markalaşması v e isminin duyurulması için büyük çaba sarfeden  İl Genel Meclisi Başkan Yardımcısı Fettah Gürmen, arkadaşları, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yamanel, Süleymanlı Belediye Başkanı Hasan Paşalı, ve İlçe Tarım Müdürü Bedri Türk tarafından  karşılandılar. Başkan ve  diğer konuklar, Yunanistan’ nın Drama şehrinin Ravika köyünün  aynısını, kurucuları İsmail Keskinoğlu anısı yaptırılan Ravika köyünde ağılandıktan sonra,  Sakarkaya, Erdelli, Sindelli  köyleri sınırları içinde bulunan zeytin bahçelerinde incelemelerde bulundular. Konuklara ilçe Tarım Müdürü Bedri Türk, coğrafi konum, özel Akhisar için orjin olan “Domat” “Uslu” zeytin çeşitleri hakkında bilgiler verdi. Bölge ve Akhisar için mevsim şartlarına, sulanan ve sulanmayan  bahçelerin  zeytin  fidan ve ağaçlarının budanması konularında da  Bedri Türk Başkan ve konuklara geniş açıklamalarda bulundu. 500 ve bir asırlık zeytin ağaçlarını gören  UZK başkanı Habib Essıd  ile  Zeytin Dostu Derneği Başkanı Metin Ölken ve ev sahibi  Fettah Gürmen  asırlık ve heyelan  nedeni ile ikiye ayrılan bir zeytin ağacının ortasına geçip resim çektirdiler. Zeytin bahçelerinin gezilmesinden sonra, Türkiye yeşil salamura sofralık zeytininin % 50 sinden fazlasını üreten Akhisar’ın Zeytinliova beldesine geçildi.  20 kişilik heyet Belediye  Başkanı Ahmet  Özdemir’i  makamında ziyaret etti. Zeytinliova’da Gürkay Zeytincilik Zeytin Yağı fabrikasını gezildi.

Akhisar AK-Hisar Restoranda, Kaymakam Mustafa Çek, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Eryüksel ve Başkan Yardımcısı Nihat Yıldıztaş, Keskinoğlu Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Keskinoğlu’nun da katıldıkları, evlerde yapılmış 25 çeşit zeytinyağlı yemek ve Akhisar köftesi, Keskinoğlu tavuk şiş, özel hazırlanmış irmik helvası ve Kemalpaşa tatlısından oluşan menü ile yemek yendi. Konuklar ve yabancı gazeteciler özellikle zeytin yağlı yemeklere büyük ilgi gösterdiler. UZK başkanı Habib Essıd, İdari Ünite  Şefi Ender Gürbüz, Zeytin Dostu Derneği Başkanı  Metin Ölken ve yabancı ve yerli gazeteciler, son olarak Süleymanlı Beldesindeki “FAT  Tarım” zeytin işletmesini gezip sahibi İzzet Fat’tan bilgi aldılar.  UZK Başkanı Habib Essıd, tercüman olarak  İdari Ünite Şefi Ender Gürbüz aracılığı ile, “Akhisar gibi bir ilçenin zeytin ve zeytin yağındaki durumu çok sevindirici. Buraya geldiğimiz için iyi bir iş yapmışız. Gösterilen kunuk severliğe teşekkür ederiz. Genel olarak Türkiye’deki gelişmeleri takip ederken olumlu eleştiriler getiriyoruz. UZK ye üyeliğiniz  bizim açımızdan kabul edildi. Siz den atılım bekliyoruz. Tekrar Akhisar için şunu söyleyebilirim. Zeytin ve zeytin yağının kıymetini bilin. Gördüğüm kadarıyla ilçeniz zeytin için çok elverişli. Önümüzdeki zamanlarda adınızı duyuracağınızı tahmin ediyorum” dedi. • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.