• BIST 8242.26
 • Altın 1667.685
 • Dolar 27.2467
 • Euro 28.7891
 • Manisa 19 °C
 • İzmir 21 °C
 • Manisa ASKF, Alt yerel ligler açıklaması
 • Argon Kaynak Ustası, Torna Ustası ve Üretim Personeli aranıyor
 • Kalite Mühendisi Aranıyor
 • Grafik Tasarım Personeli Aranıyor
 • Bay-Bayan Garson Aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Tütün ve Tekel için elele!

Okunma Sayısı: 1961
Tütün ve Tekel için elele!
CHP Manisa Milletvekili Ufuk Özkan' ın Başkanlığında Manisa' ya gelen Heyet, Parti İl binasında Tütün ve Tekel hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP Manisa İl Başkanlığında yapılan toplantıya İl Başkanı Vehbi Köse ile birlikte CHP

Tütün ve Tekel için elele!

CHP Manisa Milletvekili Ufuk Özkan' ın Başkanlığında Manisa' ya gelen Heyet, Parti İl binasında Tütün ve Tekel hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP Manisa İl Başkanlığında yapılan toplantıya İl Başkanı Vehbi Köse ile birlikte CHP Manisa Milletvekili Ufuk Özkan, CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı ve Tokat Milletvekili Ferhanuz Şahin katıldı.

Heyette bulunan CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç ilk olarak 1 Nisan' da yürürlüğe girecek yasa hakkında basının tepkisiz kaldığını belirtti. Kılıç "Basında bu konuya yeteri kadar duyarlılık göstermedi. Basının tek yaptığı şey Hükümetin tüm icraatlarını olumlu göstermekten başka bir çalışma yok. Bizim Komisyonda yapmış olduğumuz çalışmalarımızı kamuoyuna yansıtmıyorlar. Oktay Ekşi ile görüştük, somut teklifleri olup olmadığını ve bunları yasa teklifi haline getirmeye hazır olduğumuzu belirtik. Yasanın 1 Nisan' da yürürlüğe girmesini engelleyemeyiz ama en azından bunu değiştirmek için bizde bu çalışmanın içinde olacağız. Basını susturma girişimlere bir iktidarın artık güç kaybetmeye başladığının en açık göstergesidir. Bir iktidar artık halktan kopmaya başlamışsa ve hakkındaki tepkiler artmaya başlamışsa bu tepkileri susturmak için karşılarındaki tek seçenek bu. Artık halkımız AKP' nin bir umut olamayacağını görmeye başladı. AKP Hükümeti ne yaparsa yapsın doğru olarak kabul ediliyordu. Kesinlikle onlara eleştiri getirilmiyordu. Hep biraz daha şans verelim dendi. Yolsuzluklar önlenmedi aksine daha da arttı. Yolsuzluğu yapanların sadece kimlikleri değişti. Geçmişte diğer partilerin yandaşlarıydı. Şimdi de AKP' nin yandaşları oldular. Yolsuzluklar aynı boyutta devam ediyor." Dedi.

Toplantıda ilk olarak iki günlük program açıklandı. Bu programa göre gelen heyet bugün, Manisaspor-Altay karşılaşmasını izledikten sonra akşam saat 20.00' da Akhisar Kayalıoğlu beldesinde Tütün üreticisi köylüler ile birlikte olacaklar. Yarın sabah saat 10.00' da Akhisar CHP İlçe binasında basın toplantısı ardından saat 11.00' da Akhisar Tekel Müdürlüğü ziyaret edilecek. Öğle üzeri saat 12.00' da Akhisar Tekel Sigara fabrikası önünde geniş katılımın olacağı mitinge katılacaklar. Ardından saat 16.30' da Saruhanlı Yaprak Tütün İşletmelerini ziyaret edecek.

Programın açıklanmasının ardından konuşan CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, Tekel' in özelleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını belirterek "Tekel' in özelleştirilmesiyle sadece Tekel çalışanları değil, Türk tütüncüleri de zarar görecektir. Türk tütünü şu an bitme sürecindedir. Geçmişte en az 600 bin aile tütün yapıyor iken günümüzde rakam 330 bin civarına düşmüştür. Geçmişte 5 milyon insanımız geçimini sağlıyor iken şu an 2 milyon kişi civarına düşmüştür. Tekel' in satılması kendi çıkarına değildir. Tekel' in satılmasından dolayı ilk olarak Tütün üreticileri zarar görecektir. İkinci olarak da Tekel çalışanları işsiz kalacaktır. Üçüncü olarak da Türk ekonomisi zarar görecektir. Türkiye ekonomisine Tütün ve sigara yıllık yüzde 5 gibi bir katkı sağlamaktadır. Yılda Tekel' n kasasına ortalama 4 Trilyon gibi bir para akmaktadır. Bu nedenle biz CHP olarak parlamentoya girdiğimizden bu yana 2,5 yıldan bu yana mücadele vermekteyiz. Ancak AKP bu konuya çok duyarsız kaldı. Biz CHP olarak komisyon oluşturduk. Tütün üreticilerini ve Tekel fabrikalarını olduğu bölgeleri inceliyoruz. Son alarak da Manisa' ya geldik. Akhisar' da yarım kalmış sigara fabrikasını göreceğiz. Daha sonra rapor halinde Genel Merkezimize ileteceğiz ve kamuoyuna aktaracağız. Özelleştirmenin Türkiye yalnızca zararı olacaktır, karını ise yabancı kuruluşlar yapacaklardır. Yabancı sigara devleri karlarını arttırmak ve daha fazla kar etmek istiyorlar. Tekelin denetimi de ortadan kalkacaktır. Sahte rakı olduğu gibi sahte sigaralar da ortaya çıkacaktır. Biz bu özelleştirmeyi engellemek için var gücümüzle çalışıyoruz." Dedi.

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı ise yaptığı konuşmasında "Nüfusumuzun 3'te biri yani 25 milyon kişi sigara tiryakisidir. Bu sektörde yılda yaklaşık 7 katrilyonluk bir para dönüyor. Bütün kavga Türkiye pazarını ele geçirme kavgasıdır. 30 yıldır Türk tütüncülüğünü öldürmek, sigara sanayini baltalamak ve Türkiye pazarını ele geçirmek için çeşitli Bizans oyunları yapılmaktadır. Her yıl 1 katrilyon kaçak ve sahte sigara satıldığı tahmin edilmektedir. Vergi yoktur, sağlığa ne kadar zararı olduğu bilinmemektedir. Tütünü biz üretmeyeceğiz, yabancı sigaralar burada satılacak, biz zehirleneceğiz, paralarda yabancı Tekel' in cebine girecek, oynanan oyun budur. Tekel özelleşince 15 bin civarındaki işçilerimiz, sokağa atılacak. Tütüncülük biraz daha daraltılacak. Onların gözü bizim tütünümüzde değil, pazarımızdadır. Bu verimli topraklarımızda Virginia tütünü için denemeler yapılıyor. Bizim toprak kültürümüzü de değiştireceklerdir. Biz yabancı Tekeller girmesin demiyoruz ama bunun adı serbest piyasa olmalıdır. Akhisar Tekel Sigara fabrikası yıllardır yarım ve öyle duruyor, bunda iyi niyet yok kasıt var. Tekel, geçen kez özelleştirmeye çıktığında Japon Tobacco 1.150 milyar dolar vermişti. Ucuz diye verilmemişti. Şimdi ise bu kadar veren de yok. Bir oyun ve tezgah var. Yıllardır oynanıyor ve bu İktidar zamanında daha da arttı. Hükümet seçimlerden önce Tütün yasasını eleştirdi, şimdi Türk tütüncülüğünü öldürme peşindedir. Biz Türk tütüncüsüne önderlik yapmaya geldik. Meclisin duvarları arasında AKP' nin indir parmak kaldır parmak hak etmediği bir çoğunlukla orayı tıkamasından dolayı biz de halka gelerek AKP' yi şikayet ediyoruz. Seçimde söz veripte yapmayanları halka şikayet etmeye geldik. Tekel işçilerini ve tütün üreticilerini sonuna kadar destekliyoruz. Ne tütünün ne de üzümün alternatif ürünü olmaz. Bu topraklarda başka ürün olmaz. Seçeneği yine tütün ve üzümdür. Ne ekeceğimizi ne satacağımıza kendimiz karar vermeliyiz. Tütün ve üzümümüze sahip çıkmalıyız."Dedi.

Tokat Milletvekili Ferhanuz Şahin ise "2,5 yıldan bu yana AKP' nin yaptığı icraatlarından sonra haklımız yavaş yavaş bu Hükümetin kimin yanında olduğunu görmeye başladı. AKP aldığı görevi yerine getirmek için büyük çaba sarf ediyor. Cumhuriyet ile eşdeğer olan ulusal varlıklarımız yurt satında birilerine peşkeş çekiliyor. Bugün Tekel yarın ise neresi olacak kimsenin bir garantisi yok. Tekel ulusal varlıklarımızın içinde en değerli yere sahip olan kuruluşlarımızdan birisidir. Seçim öncesinde işsizlik önlenecek diye oy aldılar. Bugün 2 milyon kişi işsiz kalmıştır. Tekel çalışanları da işsizler ordusuna katılacaktır. Özelleştirilecek ilk yer Özelleştirme İdaresi Başkanlığı olmalıdır. Bugüne kadar özelleştirilen tüm kurumların gelirleri özelleştirme idaresinin personel giderlerine gitmiştir. Burada çalışan personelin maaşlarının verilmesi için Tekel' in satılmasına gerek yoktur. Bu şartlarda bile Tekel' in yıllık 2,5 milyar dolar hazineye para aktarmaktadır. Milli Savunma Bakanlığının fonlarını destekleyen yine Tekel' dir. Bu açıdan Tekel' in satılmasına ve işçilerinin işten çıkarılmasına karşıyız. Tekel' in acilen özelleştirme kapsamı dışına çıkarılmalıdır. Bu konuda AKP Hükümetinin Dünya Bankası ve IMF' den almış olduğu talimatları bir yere bırakıp bu duruma dur demesini önemle rica ediyorum." dedi.

CHP Manisa Milletvekili Ufuk Özkan, "2,5 yıldan bu yana verdiğimiz önergeler dikkate alınmamıştır. Üzülerek bildiriyorum. Egemen güçlerin hakim olduğu ulusal medyada da ciddi bir şekilde yer bulamadığımızı görünce CHP olarak komisyon kurduk. 2 haftadan bu yana yoğun ve başarılı bir çalışma örneği sergiliyoruz. Ulusal değerlerimize sahip çıkmalıyız.Ulus olma bilincini kaybetmeye başladık. Batılı emperyalist güçler ülkemizdeki uzantıları en üst organlara kadar uzanmıştır. Ulusal kazanımlarımızı kolay elde etmedik. Kolay da kaybetmek istemiyoruz. Bunlardan biri de Tekel' dir. Her ilde Tekel müdürlüğü var. Türk ve Tekel bayrağı dalgalanıyor. Tekel' i satmak vatana ihanet etmek ile neredeyse eşdeğerdedir. Umut ediyorum yetkililer bu seslerimizi ve üreticilerin sesini duyacak ve çalışmalarını bu yönde sürdürecektir." Dedi.

20 Mart 2005 at 19:48:10

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.