• BIST 4.886,91
 • Altın 1310.516
 • Dolar 20.7499
 • Euro 22.4529
 • Manisa 15 °C
 • İzmir 16 °C
 • Gıda teknikeri/teknisyeni aranıyor
 • Halk Eğitim’den dijital pazarlama kursu
 • Bayan temizlik personeli aranıyor
 • Tıfıl Anaokuluna takım arkadaşları aranıyor
 • Bayan eleman aranıyor
 • Palamidas, E-ticaret sorumlusu arıyor
 • Biggusto Pizzeria&Coffee 5 aydır hizmet veriyor
 • Hıdır besi çiftliğinde kurbanlık dana ve düve satışlarımız başlamıştır
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Türk sinemasının ilk ressam filminin çekimleri Akhisar’da başlıyor!

Okunma Sayısı: 5518
Türk sinemasının ilk ressam filminin çekimleri Akhisar’da başlıyor!
Türkiye’nin en tanınmış ressamlarından biri olan Devrim Erbil’in yaşamını ve eserlerini konu alan Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki adlı sinema filminin çekimlerine 21 Ağustos’ta Akhisar’da başlanacak.

Türk sinemasının ilk ressam filminin çekimleri Akhisar’da başlıyor!
Haber Merkezi

Türkiye’nin en tanınmış ressamlarından biri olan Devrim Erbil’in yaşamını ve eserlerini konu alan Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki adlı sinema filminin çekimlerine 21 Ağustos’ta Akhisar’da başlanacak.

Durmuş Akbulut’un senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini de üstlendiği  Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki, aynı zamanda bir Türk-Alman ortak yapımı. Yürütücü yapımcılığını yine bir Akhisarlı olan Ercan Dalkılıç üstlenirken, Akhisar Belediyesi, bölgede gerçekleştirilecek çekimlere destek oluyor.

Filmin çekimleri için geçtiğimiz günlerde Akhisar’ı ziyaret eden Durmuş Akbulut, Serdar Özdemir (Görüntü Yönetmeni) ve Ercan Dalkılıç’tan oluşan ekip Zeytinliova Mahallesi (Sırtköy mevkii), Medar Mahallesi ve Padişah Yolu (Sünnetçiler Mahallesi) bölgelerinde çekim mekanları tespit etti.

Türk resminin en özgün sanatçılarından biri olan Devrim Erbil’in gerçek yaşamından izler barındıran yapım; sanatçının bugün bildiğimiz çizgilerinin ve konularının hangi kaynaklardan nasıl beslendiğini eğlenceli ve fantastik bir dille aktarmayı hedefliyor.

Bu filme birlikte; Devrim Erbil’in tuvalinden yansıyan İstanbul, Anadolu, ağaçlar, kuşlar ve doğa bu kez beyaz perdede canlanacak… Yapım aynı zamanda, Türk sinema tarihinin, sadece ressamı ele alan, konulu ilk ressam filmi olma özelliğini taşıyor.

Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki,  yönetmen Durmuş Akbulut’un üçüncü sinema filmi. Akbulut, daha önce Bekçi ve Kiraz Mevsimi adlı iki yapım gerçekleştirmişti.

DEVRİM ERBİL

1937 yılında Uşak’ta doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde, galeride Halil Dikmen, atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu ile çalıştı. 1959’da akademi eğitimini tamamladı. Aynı yıl arkadaşlarıyla Soyutçu 7’ler grubunu kurdu.

1962 yılında Akademi’ye asistan oldu. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli atölyelerinde görev aldı.

1963’te Altan Gürman, Adnan Çoker, Sarkis ve Tülay Tura ile birlikte Mavi Grup’u kurdu. İspanya Hükümeti’nin verdiği sanat bursunu kazanarak gittiği Madrid ve Barcelona’da başladığı sanat araştırmalarına Paris ve Londra’da devam etti.

Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1979-1982 yılları arasında İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürü olarak görev aldı. 1981 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde profesörlüğe yükseldi.

1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, 1988’de Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı, 1990 yılında da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine getirildi.

1956 yılından bugüne kadar seksenin üstünde kişisel sergi açtı. İskenderiye, Belgrad, Sofya ve Kuveyt olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde Türk sanatını tanıtan pek çok serginin komiserliğini yaptı.

2004 yılında Balıkesir Belediyesi’nce Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi adıyla kişisel müzesi açılan sanatçı, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı oldu.

Eserleri İstanbul-Ankara-İzmir Resim ve Heykel Müzeleri’nde, Ankara Milli Kütüphane Koleksiyonu’nda, İzmir Selçuk Yaşar Müzesi’nde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde, Bükreş Modern Sanatlar Müzesi’nde, Minnesota Ben and Abby, Grey Foundation Koleksiyonu’nda, İskenderiye Güzel Sanatlar Müzesi’nde, Yugoslavya Banja Luka, Umjetnicka Garerija’da, resmi kurum ve özel koleksiyonlarda bulunuyor.

DURMUŞ AKBULUT

1972’de Karaman Ermenek’te doğdu. İzmir DEÜ Fransız Dilinde edebiyat, Fransa Lyon’da sinema okudu. Bazı dizilerde yardımcı yönetmenlik yaptı. Türk ve yabancı ressamların belgesellerine imza attı.  TRT’nin farklı kanallarında yayınlanan arthouse yapımları yazıp yönetti. Sinema ve resimle ilgili kitapları bulunmaktadır. 

Filmografi

2008-Andy Warhol “Plastik Suretler” (belgesel)

2011-Devrim Erbil “Resmin Şairi” (belgesel)

2012-Kezban Arca Batıbeki “Twilight” (belgesel)

2013-Adnan Çoker “Siyah” (belgesel)

2014-Sinemanın İlkleri  (TRT 78 bölüm)

2014-Ressamın Gözü (TRT 52 bölüm)

2017-Kiraz Mevsimi  (uzun metrajlı film) (6. Kayseri Film Festivali Yarışma Filmi, ilk TV gösterimi 1 Mayıs 2019 TRT2)

2018-Bekçi (uzun metrajlı film) (37. İstanbul Film Festivali ve 29.Anakara Uluslararası Film Festivali yarışma filmi)

Kitaplar

Sinemanın İlkleri

Resim Neyi Anlatır

Türk Resminin Öncüleri

Devrim Erbil: Resmin Şairi

KÜNYE:

Filmin Adı: Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki

Yazan&Yöneten: Durmuş Akbulut

Yapım: Picus Film

Ortak Yapımcılar: İde Yapım, Reinklang Studios (Berlin, Almanya), Mostra Film

Türü: Dram, biyografi, fantastik

Teknik: 100 dk. Renkli, Türkçe-İngilizce

akhisar-1.jpgakhisar-2-001.jpgdevrim-erbil.jpgdurmus-akbulut.jpgdurmus-akbulut-kamera.jpgercan-dalkilic,-durmus-akbulut.jpggokyuzu-oyle-maviydi-ki.jpg

 • Yorumlar 4
  Diğer Haberler
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.