• BIST 116.829
  • Altın 325,857
  • Dolar 6,0825
  • Euro 6,6031
  • Manisa 2 °C
  • İzmir 5 °C
  • Ütücü, makineci ve kaliteci aranıyor
  • TYT’de  ’’Yeni nesil sorular nasıl çözülür?’’ semineri
  • Bülent Börekçilik 2 Mart'ta açılıyor
  • Halk Eğitim’den engelli vatandaşlarımıza bilgisayar kursu
  • Bayan eleman aranıyor
  • Akhisar’a Uğur Kurs geliyor
  • Servis elemanı ve kasiyer aranıyor
  • AKSAGED kitap tanıtımı ve şiir söyleşisi
  • Özel Merkez Kurs Bursluluk Sınavı 7 Mart 2020 tarihinde
  • GENÇ-DER’den müzikalli oyun
  • Üretim ve ambar personeli aranıyor
  • Muhasebe sorumlusu aranıyor
  • ASDER, koro çalışmaları başlıyor
  • Satış danışmanı aranıyor
  • Gölet mevkiinde devren satılık cafe
  • Çarıkçı Grup güvencesiyle ev sahibi olun!

Tur Başlarken Mutlaka Masada olun

Tuncay Şen

TUR BAŞLARKEN MUTLAKA MASADA OLUN!

 

2008 yılı kasım ayında Almanya'nın  Dresden şehrinde 79.FIDE Kongresi'nde ve ardından İstanbul da yapılan FİDE başkanlar kurulu toplantısında son şekli verilen FİDE Satranç Kuralları 1 Temmuz 2009 dan itibaren yürürlüğe girmiştir.

 

Bir süredir federasyonumuz sitesinde as başkan Tahsin Aktar köşesinde kuralları kendi yorumuyla bizlere aktarmaya devam ediyor.

 

Bu yenilenmiş kurallar içerisinde köklü değişikliğe uğramış kurallarda göze çarpıyor.

 

Madde 6.6 da bir kural değişikliği bunlara en güzel örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Artık oyuncular tur anında mutlaka masa başında olmaları gerekiyor. Geç kalma süresi sıfır dakikaya indiriliyor. Bu durum turnuva yönergesinde aksi durum belirtilmedikçe uygulanması ön görülen bir kural değişikliği.

 

Oyuncular açısından alışkanlıkları tümden değiştiren bu kural değişikliğini pratikte nasıl tartışmalara yol açacağını izleyeceğiz. Kuralları takip etmeden turnuvaya katılan oyuncuları acı sürprizler bekliyor.

 

Oyuncunun tura geç kalmasıyla ilgili kural maddesi (Madde 6.6.a) geç kalma süresini sıfır dakika olarak belirliyor.. Yani, sporcu, tur başladığı anda masada olacaktır. Maddenin son cümcesi de “… Yarışma kuralları ile farklı bir geç kalma süresi belirlenebilir…. “diye devam ediyor.. Madde 6.6.b de farklı bir geç kalma süresi belirlenmiş ise ne yapılacağını, hakem ve sporcuların nasıl davranacağını açıkça belirtmektedir. Ayrıca ve çok önemli gördüğüm bir ayrıntıyı da kaçırmamak gereklidir. 6.6.b nin son tümcesinde “… yarışma kuralları aksini belirtmiyor ya da hakem bu yolda karar vermiyorsa… “ denilmesi tesadüfî değildir. Her koşulda kararı hakem verecektir. Hakem her zaman geç gelen oyuncuya kayıp vermek zorunda değildir. Bazen oyuncu geçerli bir neden ileri sürebilir. '…başka karar vermemişse…' böylesi durumlar için yorumlanmalıdır.

Kurallar kitapçığı federasyonumuzun sitesinde son şekliyle yayınlanmıştır. Revize edilerek düzeltilmiş kurallar asıl metin içerisinde daha koyu siyah punto verilerek gösterilmiştir. Her satranç oyuncusunun, hakem ve antrenörlerinin mutlaka gözden geçirmesi gerektiğine inandığım bu kuralların yayınlandığı linki aşağıda veriyorum.

 

http://www.tsf.org.tr/d/stories/Hakemler/kurallar/kurallar_turkce_19.05.09.pdf

 

Sevgi ve saygılarımla.

Gens Una Sumus.

Bu yazı toplam 2003 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
PAUSE COFFEA
  • Pause Coffea Akhisar
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.