• BIST 117.701
 • Altın 166,696
 • Dolar 3,9262
 • Euro 4,8248
 • Manisa 19 °C
 • İzmir 19 °C
 • Kirazoğlu Halı Saha Futbol Turnuvası 26 Mart'ta başlıyor
 • Sevgi Çocukları, Koçum Babam projesi
 • ATSO Başkan Adayı Erol Boşnak
 • Özel Merkez Lisesi erken kayıt dönemi başladı
 • Özel Deniz Kişisel Gelişim Kursuyla İngilizce sınıflarına girmek artık çok kolay
 • Talas Tekstil’e eleman aranıyor
 • BAĞ-KUR prim borçlularına emeklilik kredisi
 • Genel sağlık sigortalıların dikkatine
 • Stüdyo Taner'de dış çekim randevuları başladı
 • Fayton Hotel’de düğün rezervasyonları başladı
 • Masal tadında bir düğün hikâyeniz olsun ister misiniz?

Trafik kazası sonucu aracınızda oluşan değer kayıplarını alabilirsiniz

Ahmet Can Öztürk

Trafik kazası sonucu aracınızda oluşan değer kayıplarını alabilirsiniz

Değerli Akhisarlılar,

3 Nisan tarihli ilk makalemde sizlere kısaca kendimi ve köşemi tanıtmış; ardından da kartel tazminatından bahsederek konularıma giriş yapmıştım.

Başta makaleyi okur okumaz arayıp kutlayan nazik dost ve büyüklerim olmak üzere; yazıya ilgi gösteren ve irdelemem için yeni konu taleplerinde bulunan herkese teşekkür ederim. Umarım müteakip yazılar da aynı ilgiyi görürler…

Bu ikinci yazının konusunu belirlerken de yine olabildiğince fazla kişiyi ilgilendirecek ve farkında olmadığımız bir uyuşmazlık seçmeye çalıştım.

1895 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde yalnızca iki araç olduğu ve bu iki aracın büyük bir talihsizlik eseri çarpıştıkları söylenmektedir.

Bu söylenti ne kadar doğrudur bilemiyorum ancak, Ocak 2016 verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı 20 milyon 98 bin 994 araç bulunmaktaydı ve geçen bir yıl içinde bu sayının ciddi oranda artmış olabileceğini tahmin ediyorum.

Dolayısıyla trafikte milyonlarca araç hareket halindeyken her gün onlarca trafik kazası yaşandığını tahmin etmek güç değildir.

Peki, Trafik Kazalarında Hangi Uyuşmazlıklar Söz Konusu Olur?

Trafik kazalarının pek çok hukuki yönü olabilir. Kazada idarenin sorumluluğunu gerektiren bir durum olması halinde idareye karşı dava açılması gerekebilir. Tarafların kusur ya da kasıt durumlarına göre ceza davası açılması muhtemeldir. Ayrıca uğranılan maddi-manevi zararların tazmini talebiyle hukuk davası açılması da gerekebilir. Dolayısıyla burada trafik kazalarının tüm yönleriyle irdelenmesi mümkün değildir.

İlerleyen yazılarımda özellikle yaralanma ya da ölümle neticelenen trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat konusuna yer vereceğim. Ancak bu yazımda çok daha az bilinen bir konuyu tercih etmek istedim:

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Geçen yazımızda örnekler üzerinden gitmiş ve anlaşılır olmayı başarmıştık. O yüzden bu yazımızda da örnekler üzerinden gitmeyi tercih ettim.

Diyelim ki; piyasa değeri 100.000 TL olan bir aracınız var ve bu araçla seyir halindeyken bir kaza yaptınız. Kaza neticesinde de aracınızda 3 parçanın değişmesi gerekti.

Bu noktada kusur durumuna göre kaskonuz veya karşı tarafın zorunlu mali sorumluluk sigortası devreye giriyor ve aracınızın tamir masraflarını sigorta şirketinden alabiliyorsunuz.

Ancak artık aracınızın TRAMER sisteminde 3 parçasının değiştiğine ve örneğin 10.000 TL bedelli hasarı olduğuna dair kaydı bulunuyor.

Dolayısıyla artık aracınız her ne kadar tamir edilmiş ve parçaları orijinali ile değiştirilmiş olsa da değer kaybediyor ve hasarsızken piyasa değeri 100.000 TL olan aracınızı artık ancak 95.000 TL’ye satabiliyorsunuz.

İşte kaza sonucu onarım gören aracınızın ikinci el piyasa değerinde oluşan bu 5.000 TL’lik fark, “araç değer kaybı” olarak adlandırılan tazminat talepli davalara konu oluyor.

Aracım değer kaybetti, zararımı hangi koşullarda kimden alacağım?

Yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi sizin de aracınız bir kazaya karışmış ve bunun sonucunda aracınızın ikinci el piyasasında değer kaybı oluşmuşsa siz de aradaki değer farkını bazı koşulları sağlamanız halinde talep edebilirsiniz.

İlk olarak kazada %100 kusurlu olmamanız gerekmektedir. Eğer bu şekilde %100 kusurlu olan taraf siz iseniz, karşı tarafın kazada bir kusuru olmadığından aracınızın değer kaybından sorumluluğu da olmayacaktır.

İkinci önemli koşul ise aracınızda değer kaybına neden olan hasarlı parçanın daha önce hasar görmemiş olmasıdır. Zira daha önce değiştirilmiş ya da boyanmış bir parçanın bu kazada da hasarlanması aracınızın değerinde bir şey değiştirmeyecektir, burada önemli olan ilk defa hasar gören parçaların durumudur.

Bir diğer önemli husus ise 2 yıllık zamanaşımıdır. Dolayısıyla aracınızda bir değer kaybı oluşmuş ise bunun için en geç 2 yıl içinde başvuru yapmış olmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak; kazada %100 kusurlu olmadığınız müddetçe, zararınızı karşı tarafın kusuru oranında, kazaya karışan diğer aracın ruhsat sahibinden, sürücüsünden ve sigorta şirketinden 2 yıl boyunca talep edebilirsiniz.

Tazminat için gerekli koşulları sağlıyorum, zararımı nasıl alabilirim?

Araç değer kaybının tazmini için öncelikle sigorta şirketine başvuru yapmanız, şirketten gelecek cevaba göre ise dava veya tahkim yollarından birine başvurmanız gerekebilir.

Ancak bunlar arasında seçim yapmak için kazanın taraflarının ve oluşan zararın titizlikle tespit edilmesi gerekmektedir.

Örneğin zararınız sadece aracınızın değer kaybetmesinden ibaret olmayabilir; ticari nitelikteki aracınızla kaza yapmanız halinde yoksun kaldığınız kazancınızı istemeniz gerekebilir ya da aracınızın tamirde geçirdiği süre boyunca kullandığınız ikame aracın kiralama bedelini talep etmeniz gerekebilir.

Bu nedenle tüm olasılıkların düşünülmesi ve zarar kalemlerinin her birinin titizlikle tespit edilmesi doğru hukuki yolun seçilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle daha önce de belirttiğim gibi ilçemiz avukatlarından bu konuda hukuki yardım almanızı önemle tavsiye ederim.

Hukukla ve adaletle kalın!

Av. Ahmet Can ÖZTÜRK

Av.ahmetcanozturk@gmail.com

0 507 292 83 98

 

Bu yazı toplam 4179 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.