• BIST 8057.42
 • Altın 1877.288
 • Dolar 28.9
 • Euro 31.1963
 • Manisa 12 °C
 • İzmir 12 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

TOBB Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Akhisar Ziyareti!

Okunma Sayısı: 5085
TOBB Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Akhisar Ziyareti!
Manisa ve Odaları ziyaret programında Akhisar’a gelen TOBB başkanını Akhisar Ticaret Borsası ve Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu Akhisar girişinde çiçeklerle karşıladılar. Programı gereği saat 16–00 Akhisar Ticare

TOBB Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Akhisar Ziyareti!
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)

Manisa ve Odaları ziyaret programında Akhisar’a gelen TOBB başkanını Akhisar Ticaret Borsası ve Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu Akhisar girişinde çiçeklerle karşıladılar. Programı gereği saat 16–00 Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu açış konuşması yaptı. ATSO Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu; ”Sayın başkanım sizi 4. kez Akhisar’da ve Odamızda görmenin sevincini yaşıyoruz. Bu sevincin yanında sizin gibi bir başkana ve yönetim kurulu üyelerine sahip olmanın gururunu taşıyoruz.çünkü siz ve yönetiminizin iş başına gelmesinden buyana Türk özel sektörü neleri başarabileceğini gördü. Daha önceleri Türk özel sektörü başarılı değil miydi? Başarılıydı tabii ki, ancak bu başarısını milletine duyuramıyordu işte siz bunu başardınız. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında çok güzel bir takım oyunu sergileyerek bizleri olmamız gereken yere getirdiniz. Bizlere değer verdiniz, bizlere güç verdiniz, bizlere yol gösterdiniz. Bizlerde sizlerden aldığımız bu güçle bulunduğumuz yerlerde üyelerimiz ve şehrimiz için çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. Sayın başkanım sizi ileride odalar borsalar birliği başkanlığının daha da üzerinde bir görevde görmek istiyoruz çünkü bu ülkenin size ihtiyacı var. sayın başkanım  size Akhisar’dan kısaca bahsetmek istiyorum. Tüm ülkede olduğu gibi Akhisar’da da genel anlamda bir ekonomik durgunluk var. Bu durgunluğu ürettiklerimizi dış pazarlarda satarak aşacağız,ancak dış pazarlara açılırken de kaliteli mal üretmenin yanında kapasiteleri arttırmamız veya güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Kaliteli mal üretimini başardık ancak kapasite artışı veya güç birleştirme konusunda daha kat etmememiz gereken epey yol var. Biz Akhisar olarak zeytinde bunu yaşıyoruz.bunun için üyelerimizi fuarlara götürüyoruz ve onlarda bu durumu görüyor.En kısa zamanda kapasite sorununu da çözeceğiz.  Akhisar ekonomisinin lokomotifi görevini görecek olan Organize Sanayi Bölgemiz 292 hektar alanda kurulmuş ve üç aşamada planlanmış olup  1.914.533 m2 lik 120 parselden oluşmaktadır. 42 parsel satılmış, satılan parsellerde 12 firma  üretime başlamış, 14 firma inşaat aşamasında, 12 firma proje aşamasındadır. bölgedeki yatırımcılara enerji, su,telefon ve Adsl internet hizmeti verilmektedir. İzmir limanına 90,Adnan Menderes Hava alanına 110 km mesafede olan Akhisar Organize Sanayi Bölgesi İzmir İstanbul karayolu ve İzmir Ankara demiryolunun hemen yanındadır. Bölgemizde 2 firma doğalgaz kullanmaktadır, bölgemizde yatırım yapan firmalar ilçe ve ülke ekonomisine katkı sağlarken istihdam da yaratmaktadırlar. Bölgemizin istihdam yaratan firmalara ihtiyacı vardır ve onlara sahip çıkmamız gerekmektedir.  ülkemizin tavukçulukta en büyük entegre tesisine sahip Keskinoğlu yem fabrikasını OSB bölgemizde kurmuş ,yine ülkemizin en büyük seramik fabrikalarından Graniser Seramik OSB bölgemizde üretimini sürdürmektedir. OSB Bölgemizin en büyük sorunu arıtma tesisinin yatırım planına alınmamış olmasıdır.bu konuda sizlerin yardımlarını da bekliyoruz.“dedi.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, ”Akhisar’a 4. kez gelmekten mutluluk duyuyorum. Akhisar’da yaşamaktan şanslıyız, Türkiye’nin diğer coğrafyasına göre şanslıyız. Burada çok bereketli topraklar var. AB girişinde Türk tarımının şahlanışını yaşayacağız, çünkü Avrupa’nın bizler kadar verimli toprakları yok. Biz bu sürece iyi hazırlanmalıyız, iyi hazırlanmasak sınıfta kalırız. çok üreteceksin, çok satacaksın, çok alacaksın tabiî ki güçlerimizi birleştirmek lazım. Eğer güçlerimizi birleştiremesek ürettiğimiz ürünü marka haline getiremeyiz. Bu gün Türkiye son 4 yılda %35 büyüdü, % 35 büyümeyi sizler yaptınız, bu salonda oturanlar Türk özel sektörü yaptı. 4 yılda büyümeyi %31 Türk özel sektörü yaptı.%4 kamu yatırımları yaptı.ülkemizi dünyanın ilk on ülkesi arasına sokmak istiyorsak ürünümüzü daha çok pahalıya satacağız daha çok katma değer vergisi getireceğiz. Onu yapmak için formül çok üreteceksin, çok satacaksın, çok alacaksın ve marka olacaksın. Elinizde cevher var. Madem var yeşil zeytin var. Türkiye’nin %80 yeşil zeytini  üretebilmek kaynağı. Ben ürettiğim ürün ile dünya markası oldum demek ayrı bir Pazar kaynağıdır. Bütün dünyaya yeşil zeytini satarken nasıl marka haline getiririm diye bakacaksınız. Daha önce geldiğimizde Borsa binasının çatısından sigara  fabrikasına bakmıştık. Yazık 40 yılda bitirilemeyen sigara fabrikası yazık 220 milyon dolar para yatırıldı. Bu para özel sektör bunu yapabilir mi yapmaz. Sovyetler Birliği neden çöktü. 1991 yılında yıkıldı.yıkıldığında bakıyoruz dünya 1 numaralı askeri  vardı. Dünyada teknolojide bir numaralı ülke . Uzay teknolojisi ile ABD üstünde idi. Bu ülke bir tane kurşun atılmadan yıkıldı. Neden paramparça oldu. Serbest teşebbüsün olmayışından yıkıldı. Bizim en büyük kaynağımız müteşebbüs heyetimiz var. Bunca harcanan bizim kaynaklarımıza yazık. özelleştirme idaresi başarılımı başarısız mı gelsinler sigara fabrikasını bir görsünler . Bakın sigara ile de çok enteresan bir oyun oynamadı. İki yıl önce sigara fabrikaları özelleştirilsin dedik. Dış kaynaklı bir haber Türkiye’deki sigara fabrikaları 3. milyon dolar eder haberi çıktı. Hepimiz memnun olduk. Türkiye’ye 3 milyon dolar para girecek diye. O tarihteki Tekel genel Müdürü aşka geldi. Türkiye’deki sigara fabrikaları 3 milyon dolar etmez. 7. milyon dolar eder dedi. Tekel sigara fabrikalarının ihalesi yapıldı. Teklif ne geldi. 1. milyar 150 milyon dolar. Bu fiyata satsalardı hemen vatan haini yapardık. Satmadık sigara fabrikalarını 1,5 yıl sonra tekrar ihaleye çıkardık. Bize ne telif verdiler biliyor musunuz sıfır . sıfır kimse alıcı  değil fabrikalara 3 milyon dolar ettiğinde tekelin Pazar payı %62 idi. 1,5 yıl sonra hiç teklifin gelmediği tarihte  Pazar payı %38 düştü. Bizim sadece Akhisar Sigara fabrikasında 220 milyon dolar yatıyor. Alıcısı yok. Böyle başarısızlık beceriksizlik olur mu.  Bu gün bu sigara fabrikası yatırımcının eline geçseydi içinde kaç kişi çalışacaktı. Akhisar istihdam sağlayacaktı. Dedi.

Elektrik kesintilerini Başbakan elektrik önümüzde 15 gün içerisinde enerji bakanının da olduğu bir toplantımı gerçekleştireceğiz. Türkiye elindeki tesisleri tam kapasite üretebilse fazla bile elektrik var. Elektrikle rekabet olsun devlet burda karışmasın. Devlet eliyle elektrik %23 özel sektör eliyle %8 kayıp var dedi.  Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Ali Erdayıoğlu TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğluna katılımlarından dolayı  plaket verdi.

TOBB Başkanı R. Hisarcıklıoğlu’da ATSO Başkanı Ali Erdayıoğluna plaket verdi.

Ticaret Borsasında ödül töreni

ödül  töreninde konuşan Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı önder Yamanel “her türlü zorluğa karşın yatırıma ve üretmeye devam edip, istihdam yaratan, ihracat geliri sağlayan ve vergisini düzenli olarak ödeyen tüm üyelerimizi kutluyorum. Bugün fazlası ile hak etmiş olduğunuz bu ödülleri verirken yatırımın, üretimin ve ihracatın devamını diliyorum. Türkiye’ nin esas gücü, üreten kesimdir. Türkiye büyüyecek ve gelişecekse sizlerin çabasıyla olacaktır. Bu ülkede yatırım, üretim ve istihdam olacaksa sizler gerçekleştireceksiniz. ülkenin ağır işçileri sizlersiniz. Yatırım yapmadan üretim, üretim yapmadan istihdam ve ihracat olmaz. Dolayısıyla paylaşım ve bölüşüm olmaz. Borsaların gelişmesi belge düzeninin yaygınlaşması ve devletin vergi gelirlerinin artması bakımından önem arz etmektedir. Türkiye’ de fiyatların serbest piyasa koşullarında oluşmasında, Ticaret Borsalarına liberal ekonominin vazgeçilmez kurumlarındandır. Borsaların gelişmesi ve modern borsacılığa geçiş belge düzenine geçil ile olacaktır. Ticaret Borsamızın misyonu Akhisar Zeytini ve Zeytinyağını yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde tanıtmak, ürünlerin gerçek fiyatında müşteri bulması ve kolay pazarlanmasını sağlamak, aynı zamanda çiftçilerin örgütlenmesine yardım etmek ve gelirlerini artırmaktır. ülkemizde vergi adaleti hala sağlanamamıştır. Devlet vergiyi alabildiğinden alıyor. Bu da haksız rekabet ortamı yaratıyor. Tüm vergi kanunları değişmeli, mükellef lehine kısaltılmalı ve kayıt dışı olanlar kayıt altına alınmalıdır. Gündemimiz daha çok iş daha çok aş olmalıdır. Huzur ve istikrar ticareti, yatırımı ve refahı artırır. İnsanımıza refahı ve zenginliği getirecek Türk özel sektörüdür. Akhisar Ticaret Borsası bütçe imkanları dahilinde çok sayıda kurum ve kuruluşlara çeşitli sosyal yardımlarda bulunmak suretiyle bir sivil toplum örgütü olarak üzerine düşen görevi yerine getirmektedir” diyen başkan Yamanel bir de Ticaret Borsası olarak bir vakıf kurmaya çalıştığını belirtti.

Konuşmasına devam eden başkan Yamanel “Vakıfımız üyelerimiz arasında sosyal, kültürel yardımlaşmayı geliştirmek, yurtiçi ve yurtdışı ilişkilerden yararlanarak ekonomik, sosyal, teknolojik, bilimsel ve kültürel gelişmesine katkılar sağlamaktır. Aynı zamanda Atatürk ilke, inkılap ve devrimlerini benimsemiş gençler yetiştirmek için eğitim bursları vermek, sanayi ve teknolojiye yönelik okullar yapmak, meslek kursları ve benzeri eğitim kurumları ile yurtlar açılmasına, eğitime açılmış okullara katkı sağlamak ve vakıf senedinde yazılı faaliyetler yapmak olacaktır. Sayın Valim şimdi belediye ile borsa arasında yapılan yazışmalara ve sorunlara kısa olarak değinmek istiyorum. 5 Kasım 2005 tarihinde Belediye Başkanlığına verdiğimiz dilekçede borsa hizmet binası önünde İzmir-İstanbul devlet karayolu üzerinde 200 metre uzunluğunda 70 metre genişliğinde olan 14000 metrekare resmi kurum alanında Akhisar zeytinini tanıtmak ve teşhir etmek amaçlı zeytin ve zeytinyağı dükkanları ve kafeteryanın yapılması ile ilgili proje kontrol mühendisimize çizdirilmiş ve dilekçemiz ekinde sunulmuştur. Ayrıca Pazar yerinde dükkanı bulunmayan üyelerimiz içinde tekrar dükkan yapılması gereği doğmuştur. Her iki işlemin yapılabilmesi için gerekli istimlak ve yer tahsisi çalışmaları konusunda gerekli emir yardımlarınız beklenmektedir. Sayın Belediye Başkanına soruyorum; proje borsa tarafından yapılıp belediyeye sunulan Akhisar Zeytin ve Zeytinyağının tanıtımının ve markalaşmasını sağlayacak olan teşhir ve satış dükkanlarının yapılması neden istenmiyor. Zeytin pazarında dükkanları olmayan üyelerimize dükkan yapılması neden uygun görülmüyor. Bu kadar emek zaman ve para harcanarak bu hale getirilmiş olan buradaki 109 adet işyeri ve mobilin arkasındaki zeytin işletmeleri niye taşınmak isteniyor. Akhisar Ticaret Borsası olarak yaptığımız bütün çalışmalarda bizden desteğini esirgemeyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve 4. kez Akhisar’ a gelen onun genç, değerli, dinamik ve çalışkan başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’ na teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Borsa ödül töreninde konuşan Manisa Vergi  Dairesi Başkanı Ali İhsan Tunçağal,”Kayıt dışı vergi ile mücadele öncelikli görevimizdir. Vergi adaletinin sağlanabilmesi etkin bir kayıtlı bir  düzenleme oldu. Bu günlerde vergi yasaları ile önemli gelişmeler oldu sizlerde yakından takip ediyorsunuz. 50 yıllık yasa  kaldırılarak yeni kurumlar vergi yasası yürürlüğe girdi. Kar etmeyen işletmeler vergi vermeyecekler. Vergi adaleti  de budur. Başarılı mükellefleri kutluyorum “ dedi.

ödül Gecesine  katılan Manisa CHP Milletvekili Ufuk özkan” şehrimize gelen sivil toplum örgütlerinin en büyüğü olan TOBB Türkiye’ de gündemi belirleyen, Türkiye2de gündemi takip eden Türkiye’nin gerçeklerini hiç çekinmeden ortaya koyan TOBB  Rıfat Hisarcıklıoğlu’na hoş geldiniz . üretimin ne kadar önemli olup ta bilen . ürettiğimizi satmakta zorluk çeken üzülerek belirteyim ki bunu yetkililere anlatmakta güçlük çekiyoruz. Avrupa’nın 7. büyük ekonomisini yalatıyoruz. Kişi başına gelir ile Avrupa’nın en altındayız. üretimi ve pazarlamayı bir elden yapmadıktan sonra Bireysel yapabilmek çok kolay değil. Ankara Ticaret Odası Bşk. Sinan Aygün araştırması vardı. 1ton cep telefonu için 165 Tır fındık satmamız gerekiyor. 1 ton Bulatu dalmak için 57 tır Kuru kayası satmamız gerekiyor. Onun için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Vergi Adaletini sağlayamadıktan sonra vergiye tabağa yayamadıktan sonra ve ekonomimizi kayıt altına alamadıktan sonra sıkıntıyı kayıtlı ve burada oturanlar olacak. Bu ülkede başlar ayak, ayaklar baş oldu. Bunun tek sebebi kayıt altına alamadığımız ekonomi ve vergide adalet “dedi.

Borsa ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Salih HIZLI “Uzun süredir aramızda geçen tatlı polemik birçok kişi tarafından biliniyor ancak bugün bu konuşmam ile bu noktayı koyacağıma inanıyorum. Başkanımızın ifade ettiği borsanın önündeki resmi kurumun dönüşmesi vardı biz bunu gerçekleştirdik. şu anda meclis kararı alındı buradaki yapılaşma ürünlerin tanıtımı ile ilgili süreç başladı. Bu sürecin buradaki mülk sahipleri ile başlanmasını istiyoruz önder bey ise bunu borsanın istimlakı ile yapmak istiyor. Biz bunu etik olarak sıkıntılı gördük burası sadece borsanın önü ile kısıtlı bir alan değil devam eden bir alandır. Dolayısıyla bu toptan imar değişikliğinde burasını farklı tutamazdık bu belediye meclis kararı ile de sabit burada doğru bir karar verdiğimize inanıyorum ancak önder Beyin kararına da saygılıyız. Aynı zamanda Akhisar  için hazırladığımız mastır plan çalışmamız vardır. Ticaret borsasındaki ve diğer işletmelerin oluşacak olan Akhisar İhtisas Zeytin OSB’ ye taşınması gerektiğini ifade ederken bir niyet ile oluşum sağladık. Bütün zeytin işletmeleri için iyi imkanlar sağlanmak için oraya gideceklerdir biz onlara tabi iki emirvaki yapmıyoruz. Göreceksiniz ki burada bu alanın yetmediğini başkanımızda belirtti bundan dolayı doğan sıkıntı da giderilmiş olacaktır” dedi.

Gecede ödül Alanlar

Gecede ödül alanlar İlimize ve ilçemize yeni gelen üst düzey yöneticilerimizin başarılı çalışmalarına adına verilen ödüller; Manisa Valisi Refik Aslan öztürk, Manisa Milletvekili Ufuk özkan, Akhisar Kaymakamı Mustafa çek, Akhisar Başsavcı Hasan Aydın, Manisa İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir. Hayatta olan belediye başkanlarına hizmetlerinden dolayı teşekkür ödülü alanlar; Hüsnü Kahraman, Bülent Ciğeroğlu, Ahmet Dutlulu, Erdoğan Kamburoğlu, Salih Hızlı. Yaptıkları İhracatlardan  dolayı ödül alan Ticaret Borsası üyeleri; Yeniçap A.ş., Keskinoğlu A.ş., İdealim Ltd.şti., İdeal Ltd. şti., Seren Gıda A.ş., Durular Koll. şti. M. Ali Gürdük, Arda Tarım Ltd. şti., Metin Eser, şadan Aklın Ort., Aydoğan Kırkar, Güntürkün Ltd. şti., Göksel Zeytincilik. Akhisarda merka oluşturan Akhisar’ımızı tanıtımına katkıda bulunanlardan plaket alanlar; Ramis Gıda Ltd. şti., Bülent Güneş Fayton Yapımsıcı, Orhan Patoğlu Keçeci, Akhisar Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği. Kurumlar vergısındekı basarılarından dolayı ödül alanlar:Yeniçağ,A.ş,Alhatoglu  LTD. şTİ, Mantaş A.ş,Gürkay LTD.şTİ. Akhisar gıda LTD. STİ., Keskınoglu ltd. sti  Kurumlar vergisindeki başarılarından dolayı  ödül  alanlar; Yapıcıoğlu Ltd. şti, Meridiyen Gıda ltd. şti, Ertekin Un Sanayi Ltd. şti, İmren Süt ürünleri Ldt. şti, Yetgin Zeytincilik Ltd.şti, Güler çırçır,Gelir  vergisindeki başarılarından dolayı ödül alacak olanlar; metin Eser, Mustafa Yıldırım, Mahmut Yıldırım, Aydoğan Kırkar, İbrahim Pınar, özkan Kantarcıoğlu, Cengiz Gökova, Borsamıza en çok tescil ücreti  ödeyen firmalardan ödül alanlar; keskinoğlu A.ş, Yeniçağ A.ş, Metin Eser, İdeal Ltd.şti, Erkan çırçır Ltd.şti, Fat tarım Ltd.şti, ünlü Tarım Ltd.şti, Erdoğan Ansal; Akhisar’da Yatırım Yapıp ve İstihdam sağlayan firmalardan ödül alanlar; Keskinoğlu A.ş, Heybe A.ş, Göke Zeytincilik Ldt. şti, Göksel Zeytincilik  Ltd. şti, Ziya örs tarım  ürünleri,  Borsamız kuruluşu tarihi olan 1969 yılından bu güne degin meclis, yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulu Başkanlığı yapmış Olanlardan ödül alanlar; önder Yamanel, Muharrem kayalı, Fehmi Göksel, Yavuzer Kılavuz, Ahmet Bayraktar, Orhan Aklın, Mestan Bayraktar, şemsettin Eyibal, İsmail Dilli, Mustafa Bayraktar, Fehmi Yamanel  Akhisar Ticaret Borsasına 37 Yıldır kaydı devam eden üyelerimizden ödül alanlar; önder Yamanel, Bircan çetinkaya , Mustafa Taşçı, Halil Yarat, Mehmet  Akdağ, Pamuk Tarım Satış Koop.  üzüm Tarım Satış Koop., Zeytin ve Zeytin yağı tar. Sat. Koop, besim çolak , D.Ali Nurcan, Talkend Koll.şti, halim Dinmez, Hizmetlerinden dolayı plaket alacak olan Borsa personelleri , Yüksel keskin, Süleyman Topatan, Emel Yenigelen, Nilgün Afyonlu, Reyhan Yamanel,   İlçede yaptıkları haberlerle Akhisar’ın tanıtımına Ticaret ve Ekonomisine katkı veren Ulusal ve Yerel Basın Mensupları; Haldun Akyüz hürriyet gazetesi, Kenan Molla  Yeni Asır Gazetesi, A.A , Akif özalp Yerel Gözde Gazetesi, Kadir Boz Trt kameramanı, Ramazan Sarı Zaman Gazetesi  temsilcisi, Kubilay şenbay Türkiye Gazetesi Temsilcisi.

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.