• BIST 8087.44
 • Altın 1883.665
 • Dolar 28.9156
 • Euro 31.7493
 • Manisa 11 °C
 • İzmir 11 °C
 • Manisa Valiliğinden Meteorolojik Uyarı
 • Akhisar Enza Home Sevkiyat Personeli Aranıyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Tek Acil Serviste Bekleyen Hastalar İsyan Ediyor!

Okunma Sayısı: 7832
Tek Acil Serviste Bekleyen Hastalar İsyan Ediyor!
“2-3 Saat Bekliyoruz. İki Hastane Var Tek Acil Servis Var. Kime Hizmet Etmek İsteyerek Bu Karar Alındı” Diyorlar. CHP İlçe Başkanı Güngör Lalancı  Yaptığı Açıklamada, “Anlaşılır Gibi Değil. Kararı Alanlar Herhalde “Acil” Kelimesinin Anlamını

Tek Acil Serviste Bekleyen Hastalar İsyan Ediyor!

“2-3 Saat Bekliyoruz. İki Hastane Var Tek Acil Servis Var. Kime Hizmet Etmek İstiyerek Bu Karar Alındı” Diyorlar. CHP İlçe Başkanı Güngör Lalancı  Yaptığı Açıklamada, “Anlaşılır Gibi Değil. Kararı Alanlar Herhalde “Acil” Kelimesinin Anlamını Bilmiyorlar” dedi.

>>>>>Kenan MOLLA

Bir gün önce, Devlet Hastanesi Baştabibi Muzaffer Balsoy’un  Akhisar’daki iki devlet hastanesinin birleştirilmesi, tek acil servisin hizmet verdiğini, yapılan değişiklikler, çalışmalar ve sağlık hizmetlerinde daha iyi hizmet verilmesi için girişimler hakkında bilgi vermesinden sonra, bir gün sonra acilde saatlerce sıra bekleyen, bakılmadıkları için  özel hastaneye giden eden vatandaşlardan isyan çığlıkları yükseldi. CHP Akhisar İlçe Başkanı Güngör Lalancı’ da konu hakkında, acil serviste sıra bekleyen vatandaşlarla görüştü ve büromuza gelerek açıklamada bulundu.

Yapılan şikayet çağrıları üzerine Mustafa Kirazoğlu Hastanesinde deki Tek Acil Servis’te uygulamayı görmek için gittiğimizde, 100 aşkın hastanın Poliklinik salonunda beklerken bulduk. 1,5 saattir üzerinde pijamalarla bekleme sandalyelerinde yatan  49 yaşındaki  Emine Kalaş, “Evde baygınlık geçirince beni buraya getirdiler. Sıran gelince bakacağız dediler.  Başım dönüyor. Çocuğumu çağırdım.Gelince beni özel hastaneye götürsün diyeceğim” dedi. “Biz bu hastanenin acil servisine devamlı geliyorduk. Ama hiç bu kadar sıkıntı çekmiyorduk.” Diyen  Lütfiye Sezer, “Hastalar adeta ölsün diye bekliyorlar. Kime hizmet için bu kararı aldılar. Ard düşünce arıyorum” diyor. 25 yıldır Akhisar Belediyesinde çalıştıktan sonra emekli olduğunu söyleyen  Kenan Güneş, “Adete bir özel hastane gibi çalışan Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinin  içine ettiler. İşler şıkır şıkır yürüyordu. Acile geldiğimizde 15 dakikada işimiz bitiyordu. Polikliniklerde hemşireler, ve doktorlar güler yüzlü hizmet veriyorlardı. Saat 10 da geldik. 2 saattir bekliyoruz” dedi. Annesinin dizine yatmış, ateşler içinde yanan 2 yaşındaki minik Güler’in annesi konuşmaktan çekinirken,  karşısında oturan bayan “bir saattir burada bekliyorlar” dedi. İlk görüştüğümüz üzerinde pijamaları olan  Emine Kalaş komşusunun kolunda, “Özel Hastaneye Gidiyorum” derken, hastalarla konuşan Güvenlik Görevlisinin elindeki sıra bekleyen hastaların fişlerini gösteren CHP Akhisar İlçe Başkanı Güngör Lalancı, “Bende yıllardır
annemi ve yakınlarımı buraya acil servisi getiriyordum. Aksaklık yaşanmıyordu. Bu günde 9 yaşımdaki kızım  Gamze biraz ateşlenince ilk müdahale yapılır diye geldik. Fakat çok acayip bir sistem kurulmuş  bir saattir bekliyoruz.Haftalardır Akhisar’da sağlıkta yaşanan kargaşa araştırmalarımızın  raporunu hazırlamıştık. CHP ilçe başkanlığı olarak basına en kısa zamanda bu konuda geniş bir açıklama yapacağız” dedi.

Üç saat sonra büromuza eski yönetim kurulu üyesi  Yüksel Yiğitaslan ile birlikte gelen CHP Akhisar İlçe Başkanı Güngör Lalancı,  “Siz hastaneden ayrıldıktan sonra ateşten kızım havale geçirdi ve bayıldı. Müdahale yapılmasına rağmen kucaklayıp, hemen yakındaki Özel Doğuş Hastanesine götürdük ve yatırdık. Şimdi eşim başında bulunuyor.” Haftalardır Akhisar’daki iki hastanenin birleştirilmesi, başarılı Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi baştabibi Cem ün’ün görevden alındığını, yapımına başlanan  modern ek binanın inşaatının durduğunu takip ettiklerini belirten Güngör Lalancı, “anlaşılır gibi değil. İki Hastane binası var. Tek acil servis mevcut. Akhisar’ın 86 köyü 9 beldesinin yanında, çevre Kırkağaç, Gördes, Gölmarmara, Balıkesir’in Sındırgı ilçelerinden hastalar hep Akhisar’a geliyorlar. Hizmet verilen nüfus sayısı nerede ise 500 bini buluyor. Ayrıca izmir-İstanbul  karayolu da bilindiği gibi Akhisar’ın tam merkezinden geçiyor. Bu yüzden Bakanlık ile yapılan protokol gereği Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinin  bahçesine 200 yataklı modern ek bina yapılması kararı alında ve inşaat başladı. Ama ne yazıkkı AKP ilçe yöneticilerinin siyasi baskısı ile hiç yararı olmayan iki hastanenin birleşmesini ve Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinin yapımında büyük çaba sarfeden ve başarılı Baştabip Cem Ün’ün görevden alınmasını sağladılar. Tek Acil Servisindeki uygulamalarda adeta evlere şenlik. Giriş yapıyorsunuz. Bir hemşire hastanın durumuna göre 1.gurup hastaları acil müdahale bölümüne,  2. gurup hastaları ellerindeki belgeleri ile poliklinikler giriş kapısından bekleme salonuna alıyorlar. Güvenlik görevlisi, acil hastaların durumunu bilmeden başvuru kağıtlarını elinde tutup  sıra ile içeriye alıyor. Bu kararı alanlar herhalde “Acil” kelimesinin anlamını bilmiyorlar. 4 Kilometre uzaktaki diğer hastanenin yanında oturan ve rahatsızlanan bir vatandaşımız taksi tutup Mustafa Kirazoğlu’na gelecek ya saatlerce bekleyecek, yada cebinde parası varsa özel hastaneye gidecek. Nasıl bir anlayıştır. Kimlere hizmet etmek isteniyor. Akhisar’da 3 ay öncesini kadar adeta saat gibi işleyen sistem bozuldu. Odalardaki hasta yatakları kaldırıldı. Yeni hastaneden taşındı. Aylardır yataklar, etejerler, karyolalar yağmur altında hastanenin bir köşesine atılmış durumda. En mükemmel cihazları, en modern araçları getirseniz, anlayışınız değişmezse hiçbir şey olmaz.  Halkımızın ön önemli sorunlarından biri olan sağlıkta eğitimde olduğu gibi siyasi kadroların istekleri doğrultusunda şekillenince işleyen sistem işlemez oldu. Tabii ki olan vatandaşımıza oldu” dedi.
 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.