• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Manisa -3 °C
 • İzmir 2 °C
 • Donbaycıoğlu Hanı’nda dükkan kiralama ilanı
 • Akhisar Penta Kişisel Gelişim kursundan sömestr tatil hediyesi
 • Özel Yüksel’e öğretmen alımı yapılacaktır
 • Ön muhasebe personeli aranıyor
 • Bay – bayan servis elemanı aranıyor
 • Çınarlı Makina’ya personeller aranıyor
 • Penta Akademi KPSS kursları başlıyor
 • Yılın büyük, deve güreşi 28 Ocak’ta
 • Seç Markette Ocak ayı indirimleri
 • Berberler Odası başkan adayı Durmuş Özçelik
 • Paketleme, Ön Muhasebe ve Plasiyer aranıyor
 • Musiki Derneği koro konseri 18 Ocak’ta
 • Enza Home açıldı

Tebrikler Yılmaz Atabarut

Dr. Gökhan Gürel

                    TEBRİKLER YILMAZ ATABARUT, BİSİKLET KENTİ AKHİSAR,

                                        IŞILAY SAYGIN İLE AKHİSAR TURU

 

      Tebrikler Yılmaz Atabarut ve bir öneri …

 

Türkiye Futbol Adamları Derneği Akhisar şubesi Yılmaz Atabarut' un öncülüğünde  “İnsanlar Yaşarken Anılmalıdır ” diyerek önemli bir organizasyonun hazırlığına girişmiş.

Akhisarlı olan ya da yolu bir şekilde Akhisar' dan geçmiş, özellikle futbol alanında çok önemli kişiler davet edilerek görkemli bir ödül töreni yapılması planlanıyormuş.

Buram buram vizyon kokan önemli bir girişim. Bu nedenle Yılmaz Atabarut ve emeği geçen herkesi şimdiden kutluyorum. Düşüncesi bile takdire değer ! Başarılı bir organizasyon olacağından ve Akhisar' a getireceği katkıdan hiç kuşkum yok. O gün orada olmayı çok istediğimden de…

Sadece futbol alanında değil, bir çok alanda yurt ve dünya çapında çok önemli yerlere gelmiş bir çok Akhisarlı var Akhisar dışında yaşayan.

Adına bir dernek deyin, bir platform deyin ya da başka bir şey. Ne derseniz deyin öyle bir çalışma yapılmalı ki bütün bu insanlar bir araya getirilmeli.

Çünkü; Akhisar dışarıdan daha farklı görünmektedir. Akhisar' ın bu bakışa da ihtiyacı vardır,

Çünkü; Akhisar' ın polemiklerden, kişisel hırslardan ve beklentilerden uzak olan dışarıdaki Akhisarlı' ların deneyimlerinden, donanımlarından, vizyonlarından yararlanmaya ihtiyacı vardır.

Çünkü; Artık ' Ankara' ya bir milletvekili gönderelim bütün sorunlar çözülsün' dönemi bitmiştir.  Sivil toplumu güçlü, lobisi olan, ürettiğini iyi pazarlayan, markalar yaratabilen, vizyonu güçlü kentler kazanıyor.

Çünkü; Bütün bunları yapabilmek için  ' Akhisar' ın dışındaki Akhisar' dan da en iyi şekilde yararlanmalıyız.  En az Akhisar' daki kadar Akhisar dışında da yetişmiş insan gücümüz olduğunu unutmamalıyız.

Çünkü; ' Büyük Akhisar İçin El Ele '  vermek zorundayız.

Bakın ondan sonra nasıl projeler geliştirecek Akhisar !  Ne atılımlar yapacak !

Buradan ilan ediyorum. Böyle bir organizasyon için üzerime ne düşerse yapmaya hazırım ! Yeter ki Akhisar kazansın…

 

 

Bisiklet Kenti Akhisar

 

            İlk olarak Berlin' de gördüm. Anneler bisikletlerinin arkasına puset takarak bebekleriyle birlikte 3,5 milyonluk Berlin'de bisiklet yollarında güvenle gezebiliyorlar. İsteyen herkes belirli bir süre ücretsiz olmak şartıyla bisiklet temin edebiliyor.

Paris' te otobüs ve bisikletlere özel şerit ayrılarak özel arabalara trafik cehennem haline getiriliyor. Belediyeye ait binbeşyüz durakta yaklaşık yirmibin bisiklet var kiralanabilen.

Cenevre' de muazzam bisiklet yolları ve bisiklet parklarından çok etkilenmiştim.

Son olarak Barselona' da gördüm. Belediyeye ait ' Bicing ' firmasının altıbin bisikleti var kiralanabilen. Burada da arabaların yola park etmesi çok pahalı ve evlerin içindeki otoparklardan dahi çok yüksek vergiler alıyor belediye.

 

Bir anlamda Avrupa otomobillere dur deyip bisiklete yol vermek istiyor.

Çünkü bisiklet benzin tüketmiyor, hava kirliliği ve küresel ısınmaya neden olmuyor. Hem ekonomik hem de çevre dostu.

Ayrıca kullananın kalori yakmasına neden olduğu için obeziteden (şişmanlık) korumakla birlikte bundan doğabilecek tansiyon, şeker, kalp krizi ve felç gibi hastalıkların da önüne geçiyor. Koruyucu tedavi gibi yani. Böylece ek bir ekonomik katkı da sağlıyor.

Avrupa' dan çok önce bisikleti benimseyen, belki de Türkiye' de kişi başına düşen bisiklet sayısı hesaplansa birinci sırada olması muhtemel olan Akhisar' ım !

 

Senin bisiklet yolların var mı ?

 

Çocuklarımız bisiklet kullanarak güven içinde okullarına gidebilirler mi ?

 

Senin bir bisiklet festivalin ya da şenliğin olsa fena mı olur ?

 

Ulusal ya da uluslararası bisiklet yarışlarına ev sahipliği yapmak istemez misin ?

 

İçinden yılda 25 milyon kişi geçiyor senin. Bir girişine bir de çıkışına ' Burası sağlıklı yaşama ve çevreye saygı duyan bir bisiklet kentidir ' diye yazan iki bisiklet figürü ile cümle aleme farkını göstermek istemez misin ?

 

Bu kentte sağlığımız ve çevreye olan saygımız için bisiklet kullanıyoruz diyerek Türkiye ve Avrupa' da tanınmanı sağlayacak bir seferberliğe başlamak istemez misin ?

İki ay önce Seferihisar belediye başkanı Tunç SOYER ' Sakin Kent ' projesini, Kadıköy belediye başkanı Selami ÖZTÜRK ise 'Anadolu'dan Kadıköy' e gelenlerin uyumu' ile ilgili projelerini anlattılar AB' nin Brüksel' deki ' OPEN DAYS' toplantısında. Sen de birkaç yıl içinde belediye başkanının Brüksel'de ' Bisiklet Kenti Akhisar'ı ' Avrupa' ya anlatmasını ve fonlarla geri dönmesini istemez misin ?

 

 

 

Işılay Saygın ile Akhisar Turu

 

Yirmibeş yaşında Buca belediye başkanı oldu. Beş dönem milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliği, Çeşitli komisyon başkanlıkları ile Devlet Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı yaptı.

Şimdilerde aktif olarak siyasetle uğraşmıyor. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda ve Gediz Üniversitesi mütevelli heyetinde görevleri var.

Hala devam eden siyasi tekliflere karşın sadece eğitim ve hayır işleri ile meşgul. Dolu dolu bir yaşamı var.

Işılay SAYGIN' dan bahsediyorum..

Bir yıldır planlıyoruz birlikte Akhisar' a gelmeyi. Bugüne kısmet oldu. Yeni Asır gazetesinin genel yayın yönetmeni Şebnem BURSALI da gelecekti ama programı uyduramadık. Diliyorum bir dahaki sefere hep birlikte geleceğiz.

Özellikle Ravika köyünü görmek istedi. Sağ olsunlar İsmail ve Hamit KESKİNOĞLU kardeşler harika bir ev sahipliği yaparak ağırladılar bizi.

Manisa' da önemli bir toplantısı olmasına rağmen sayın başkan Salih HIZLI da bize zaman ayırarak eşlik etme nezaketini gösterdi.

 

 Ardından Birtan TAŞKINLAR' ın davetlisi olarak Köfteci RAMİZ' e geçtik. Gelirken Ramiz köftenin Manisa kebabı kadar iyi olacağı konusunda kuşkusu olan Işılay Hanım' ın dönüşte fikrinin değiştiğini söylemeliyim.

Akın ÖNGÖR' ün bağlarını da gezdikten sonra şehir turu yaptık. Gördüğümüz tek olumsuzluk Tepe Mezarı' nın bakımsızlığıydı o kadar.

Işılay Hanım Akhisar gezimizi Yeni Asır gazetesinde yazacağını söyleyince ve dönüş yolunda bir de Akhisarspor' un Altay'ı yendiğini öğrenince keyfim ikiye katlandı.

 

Not: Bayrama kadar bir daha yazamayacağım için şimdiden tüm Akhisar halkının Kurban bayramını kutluyorum. Allah her şeyi gönlünüze göre versin….

Bu yazı toplam 2790 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.