• BIST 95.734
 • Altın 271,249
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703
 • Manisa 27 °C
 • İzmir 28 °C
 • Özel Penta Kişisel Gelişim Kursunda yeni kurlar açılıyor
 • Elit Kuaför, yenilenen yüzüyle yeni adresinde
 • Emir Bigisayar'dan dev kampanya
 • Köşkler Kitap Kırtasiye’den imza günü
 • Gölette satılık villa
 • Forklift operatörü aranıyor
 • Tecrübeli ustabaşı aranıyor
 • Devren kiralık lokanta
 • Çarıkçı Grup güvencesiyle ev sahibi olun!
 • Nuri Giyik Sanayi sitesinde kiralık iş yerleri
 • ÖTV'lik hurda araçlarınız alınır
 • Özel Pinokyo Kreşi yaz okulu ve yeni dönem kayıtları devam ediyor

POS cihazları kullananlar dikkat! Hapis cezası alabilirsiniz!

Sedat Tetiker

 

Pos cihazı kullanıyoruz da, Nereden çıktı hapis cezası diyebilirsiniz.

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları kanununun 36. Maddesi ile Vergi Usul Kanununun  359 Maddesi öyle diyor.

Biliyorsunuz pos cihazları mal teslimi veya hizmet ifası olduktan sonra satış veya hizmet bedelinin tahsil edilmesi için kredi kartı çekimi yapılması için kullanılan bir cihaz.

Yani pos cihazında kredi kartının kullanılabilmesi için;

Alıcıya Mal teslimi veya Hizmet tesliminin yapılması şart.

Pos cihazlarında herhangi bir mal teslimi veya hizmet teslimi olmadan sadece nakit ihtiyacını gidermek için kredi kartı çekimi yapılıyor ve harcama belgesi veriliyorsa, düzenlenen bu harcama belgesi gerçeğe uygun olmayan bir belgedir.

Gerçeğe uygun olmayan belge düzenlemek ise 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları kanununun 36. Maddesi gereğince, düzenleyen işyeri sahiplerine 2 ila 5 yıl arası hapis cezası verileceğine amirdir. Ve 5.000 güne kadar adli para cezası verilebilir.

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda kredi kartları kullanımı çok artmıştır. Yapılan ticari alışverişlerde nakit para yerine kredi kartları kullanımı olmaktadır.

Kredi kart sahipleri aldıkları mal veya hizmetleri karşılığında kredi kartını sunmakta, mal veya hizmet satan firmalarda kredi kartını POS cihazından geçirmek sureti ile bedeli tahsil etmektedir.

Pos cihazı bankalar tarafından üye işyerlerine verilmektedir. Kredi kartı sahipleri kartı kullanmak sureti ile bankaya borçlanır iken, Pos cihazı sahipleri de bankadan alacaklı duruma gelmektedir.

Görüldüğü gibi burada asıl amaç mal veya hizmet alımlarına /satışlarına aracılık etmektir. Aynı zamanda gerçek bir işlem vardır.

Piyasalarda bazen POS cihazı sahiplerinin bu amaç dışına çıkarak, kendilerine, yakınlarına veya üçüncü kişilere finansman temin etmek amacı ile herhangi bir mal teslimi veya hizmet teslimi olmadan kredi kartlarını POS cihazlarından geçirdikleri ve bu yolla finansman yarattıkları gözlenmektedir.

Bu uygulama kurallara aykırı bir uygulamadır. Aynı zamanda bu tür işlemler gerçeğe aykırı işlemlerdir. Zira bankalar banka kredi kartlarını müşterilerine gerçek ticari alış verişlerinde kullanmak için vermişlerdir.

5464 sayılı Banka ve Kredi kartları Kanununun amacı kartlı ödemeler sisteminin etkin kullanımını sağlamaktır. Gerçeğe aykırı olarak harcama belgesi düzenlemek sureti ile kendisine veya başkalarına menfaat sağlayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Görüldüğü gibi 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları kanununun 36. Maddesi; POS cihazlarından hiçbir mal veya hizmet teslimi olmadan sadece nakit ihtiyacını karşılamak amacı ile kredi kartı çekim işlemini yapan POS cihazı kullanıcılarının bu suçu işlemiş olacağını ortaya koymaktadır.

Ayrıca gerçeğe aykırı belge düzenlemek Vergi Usul Kanunda ki düzenleme ile de suç sayılmıştır.

Pos cihazından kredi kartı slibi geçmek gerçek olmayan bir işlem olup, vergi hukukunda sahte belge olarak tanımlanmıştır.

Sahte belgenin tanımı 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 359. maddesinin b bendinde yapılmıştır.

Söz konusu madde hükmüne göre sahte belge “Gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belge, sahte belgedir.” şeklinde tanımlanmıştır.

Görüldüğü gibi gerçeğe uygun olmayan belge kullanımı sahte veya muhteviyatı itibarı ile yanıltıcı belge olarak Vergi hukukunda değerlendirilmektedir.

Gerek sahte fatura gerekse muhteviyatı itibariyle yanıltıcı fatura düzenleyerek veya kullanarak vergi kaybına neden olunması halinde VUK’un 344. maddesine göre vergi zıyaı cezası uygulanacaktır.

Vergi ziyaı suçu işleyenlere, ziyaa uğrattıkları verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir.344. maddenin üçüncü bendine göre; vergi ziyaına 359. maddede yazılı fiillerle sebebiyet verilmesi halinde bu ceza üç kat, bu fiillere iştirak edenlere ise bir kat olarak uygulanır.

Vergi ziyaına bağlı vergi ziyaı cezası dışında, sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyen ya da kullananlara, VUK’un 353. maddesinde belirlenen maktu ve nispi tutarlar üzerinden vergi ziyaına bağlı olan veya olmayan özel usulsüzlük cezaları da kesilir.

Vergi kanunlarına aykırı hareket edenler, vergi cezaları dışında hürriyeti bağlayıcı cezalara da çaptırılırlar.

 Hürriyeti bağlayıcı cezalar VUK’ta düzenlenmiş olmakla birlikte, cezalandırma Türk Ceza Kanunu’nun genel ilke ve esaslarına göre yapılmakta ve bu cezalara ceza mahkemelerinde hükmolunmaktadır. Yargılanmaları ceza mahkemelerinin yetkisine giren kaçakçılık ve iştirak suçları dolayısıyla, bu mahkemelerce hüküm altına alınabilecek cezalar, hapis, ağır hapis ve para cezalarıdır.

 Bu cezalar VUK'nun 359 ve 360. maddelerinde düzenlenmiştir.

O nedenle POS cihazı sahipleri aman dikkatli olun.

Başkalarına İYİLİK adına kendinize KÖTÜLÜK yapmayın.

Bu yazı toplam 8338 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
ALKAN TAVLI
 • CHP Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Alkan Tavlı
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.