• BIST 79.433
 • Altın 125,849
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • Manisa 8 °C
 • İzmir 16 °C
 • Suyolcu Otomotiv’den çiftçilere müjde
 • Sigorta acentesinde çalışacak teknik personel aranıyor
 • Hamath Kariyer Okulu’ndan seminer
 • Devren satılık köfte ve döner salonu
 • Makfry Chicken'ın katkılarıyla O Ses Türkiye İlker Novada Outlet’te
 • Oto mekanik tamir ustası aranıyor
 • AHBS programı satış ve desteği Emir Bilgisayar’da
 • Konfeksiyon kalıpçısı aranıyor
 • MEQQAAN 2016 – 2017 sezonu açıldı
 • Funny Fun oyun alanları & Bowling’te kampanyalar başladı
 • Üzüm işletmesinde çalışacak bay bayan eleman aranıyor
 • ASDER 2016-2017 dönemi çalışma programı belli oldu
 • Vasıflı – Vasıfsız eleman aranıyor
 • Zeytin işinde tecrübeli elemanlar aranıyor
 • Tecrübeli kuaför aranıyor
 • Bay – Bayan personel aranıyor
 • Deneyimli Bay – Bayan eleman aranıyor
 • SRC belgeli şoför aranıyor
 • Bayan eleman aranıyor
 • Devren Kiralık Çocuk Giyim Mağazası

Neden Cimnastik?

Dilara Taşköprü

Neden Cimnastik? 

Uygulaması heyecan veren, seyretmesi ise hayranlık uyandıran, yaşadığımız çağa çok uygun olan ve vücudun doğal hareketlerini kullanarak bütün kasların çalışmasını sağlayan böylece izleyene sanat tadı veren spor CİMNASTİKTİR.
Asıl amaç fiziksel uyum sağlamak olduğunda Cimnastik ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkar. İyi ve doğru yönlendirilmiş cimnastik programı esneklik, koordinasyon, kuvvet, çabukluk gibi fiziksel özellikleri geliştirir. 

Ayrıca bale, modern dans, folklor gibi sanatların figürlerini çeşitli Cimnastik hareketleri ile birleştirmeleri, bu sporu yapanlarda yaratıcılık özelliğinin geliştirilmesine neden olur.

İşte bu özellikler ile cimnastik, bütün dünyada kitle sporu olarak kabul edilen ve aynı zamanda temel spor olarak da uygulamaya konulan çok teknik bir daldır.

TÜM SPORLARIN TEMELİ CİMNASTİK!

Hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle en erken başlanabilen (3 yaş) bir spor olan, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Cimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur.

3 Yaşından İtibaren Cimnastik Yapan Çocuk, Diğerlerinden Farklı Olur Mu?

3 yaşında spora cimnastik ile başlayan bir çocuk, kaçınılmaz derecede diğer çocuklardan farklı olur. Çünkü beden hâkimiyetine sahip, esnek, el- ayak koordinasyonu gelişmiş, kas-kemik yapısı 
güçlenmiş, denge sahibi bir çocuktur artık! Bunlar fiziki farklılıkları, bir de sosyal anlamda gelişimini düşünelim; sorumluluk sahibi, spor disiplininin ne demek olduğunu bilen, özgüveni yüksek ve sosyal bir çocuk...

AİLELERİN TUTUMU

Aileler eskiye nazaran, son yıllarda yavaş yavaş spor konusunda bilinçleniyorlar. Tek eksik, hangi yasta çocuklarını spora başlatmalılar? Hangi branş ile başlatmaları doğru olur? Devamında ne yaptırabilirler? Gibi teknik konularda detaylı bilgi sahibi olmayışları. Bu tarz soru işaretleri de bazen onları endişelendiriyor ve çocuklarını spora başlatmakta geciktiriyor.

PROFESYONEL CİMNASTİK YAPMAK İSTEYENLERİ YÖNLENDİRME

Cimnastik başta olmak üzere, hareket kabiliyetlerini, genetik yapılarını ve aile yapılarını tespit ederek mutlaka sporun farklı dallarına da yönlendirmek gerekmektedir.

SAĞLIĞA VE ZEKÂYA FAYDALARI

Geç yaşlarda fiziki yapının bozulmasını engeller.

Sağlıklı beslenirler.

Düzenli egzersiz yaparlar.

Gerekli uykuyu alırlar.

Esnekliği, koordinasyonu, dayanıklılığı ve kuvveti arttıran faaliyetlerde bulunursa büyüme, gelişme yeteri kadar olur ve genetik olarak sahip olduğu fiziki yapıya daha hızlı ulaşabilir. Böylece çocuk yetişkin çağa geldiği zaman uzun boya ve iyi bir solunum, dolaşım sistemine sahip olabilir.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve daha birçok kanser türünün oluşma riskini azaltır.

Kardiyo-vasküler dayanıklılığı artırır.

Sinir – kas koordinasyonunu geliştirir.

Kuvvet- denge ve esneklik kavramlarını geliştirir.

Yaşıtlarına göre daha az hastalıklara yakalanır ayrıca, daha çabuk iyileşir.

Spor gelişmekte olan çocuklar için yalnızca sağlık ve gelişme için değil aynı zamanda şahsiyet gelişimleri ile mental sağlıkları açısından da önemlidir.

Spor yapan çocuklar kişisel deneyimlerini, yaratıcılıklarını geliştirir ve sorumluluk duygusu kazanırlar.

Yardımlaşma ve işbirliği yapma, arkadaşlarına ve oyun kurallarına saygı gösterme gibi sosyal davranışları da kazanarak olumlu bir benlik gelişimi sağlarlar.

Spor yapan çocuklar, enerjilerini sporla boşalttıkları için dersin başına oturduklarında daha verimli çalışır ve boşa vakit geçirmezler.

Takım ruhuna sahip oldukları için de yalnızlık hissetmez ve kendilerini dinleyecek bol zamanları kalır.

Gençlik döneminde de bu çağın dinamizmini sporla değerlendirdikleri için alkol ve sigaradan uzak kalırlar.

Gençliğin aşırı heyecanını spora aktarmak, olaylara yaklaşımlarda daha serinkanlı olmayı sağlar.

Aynı zamanda gençler için çok gerekli olan kendine güven duygusu ve ifade yeteneği artar.

Küçük yaşta cimnastik eğitimi alan çocuklarda göze çarpan baskın özellikler şöyle sıralanabilir;

Daha sosyal ve dışa dönük bireyler,

Hiperaktif çocuklarda daha sakin davranış durumu,

Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesi,

Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerleme,

İletişim kuramayan çocuklarda sosyalleşebilme,

Yaşıtları arasında daha aktif ve girişken olabilme,

Yaşıtlarına oranla her alanda daha fazla başarı gösterebilme,

Yaşıtlarına göre daha olgun ve sorumluluk sahibi olabilme…

NEDEN ÖNCE CİMNASTİK


Her spor branşı belli oranda denge, esneklik, kuvvet, koordinasyon, sürat, çeviklik, dinamizm ve dayanıklılık gibi temel motorik özellikleri içerir. Cimnastiğin tüm branşların temeli sayılmasının nedeni motorik özelliklerin tamamını bünyesinde barındıran ve gelişimini sağlayan tek branş olmasıdır. Cimnastik sporu çok küçük yaşlarda başlar bunun nedeni ise küçük yaşlarda vücuttaki eklem ve kas yapısının kolay şekillenebilir olmasıdır.Dolayısıyla küçük yaşta spora cimnastikle başlayan çocukların diğer sporlara yönelmek istemesi durumunda vücut yapılarında bir hazır bulunuşluk söz konusu olur ve diğer spor branşlarında cimnastik yapmamış bireylerle kıyaslandıklarında üst düzey bir yatkınlık ve başarı örneği sergilerler. Mücadele ve takım sporu olmaması nedeniyle cimnastik; çocukta oluşabilecek rakip kavramını farklı bir boyuta getirmektedir. Şiddet eğilimi ya da kazanma hırsı gibi kavramlardan uzak sadece kendini rakip olarak gören ve kendini geliştirmeyi hedefleyen bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Aynı zamanda yapılan egzersizler esnasında grupça hareket edebilme yetisini paylaşmayı, yardımlaşmayı ve belirli bir disiplin anlayışıyla davranmayı çocuklara temelden aşılayan bir spor branşıdır. Kısacası neden cimnastik sorusunun cevabı; cimnastiğin hoşgörü, disiplin, özgüven, sosyalleşme, yardımlaşma, yaratıcılık ve temel fiziksel gelişim açısından bir çocuğun ihtiyacı olan her şeyi içinde barındıran tek spor branşı olmasıdır. Amaç fiziksel uyum sağlamak olduğunda cimnastik ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkar. İyi ve doğru yönlendirilmiş cimnastik programı esneklik, koordinasyon, kuvvet, çabukluk gibi fiziksel özellikleri geliştirir.

Cimnastik, bütün dünyada alt yapı sporu olarak kabul edilen ve temel spor olarak da uygulamaya konulan çok teknik bir daldır. Okul öncesi çocuklar için ideal bir branş olan Cimnastik özellikle 3-12 yaş çocuklarına yönelik olimpik bir branştır. Çocukların (özellikle rekabetin olmadığı bir ortamda) psiko-motor, bilişsel, sosyal, duygusal gelişimlerine önemli katkılar sağlamaktadır. Cimnastik çalışmaları çocuklarımızın yetişkinlik döneminde "spor ve sağlıklı yaşamı", bir yaşam tarzı olarak benimsemelerine de yardımcı olur. Çünkü fiziksel bir aktiviteyi başarmaktan dolayı duyulan heyecan, çocuğun yaşamının her döneminde ihtiyaç duyacağı kendine saygı ve güven duygularının gelişiminde önemli bir rol oynar. Okul öncesi çocuklarda öncelikle hareketliliği sağlayacak aktivitelerin yapılması, yaş dönemlerine göre hazırlanmış özel programlarla doğal gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir ve bu yüzden Cimnastik sporu, otomatik olarak tercih sırasında ön planda olmalıdır.Cimnastik, öncelikle spor yapma kültürünü çocuklara aktardıktan sonra, onlara en doğru aktivitelerin yapılması için bilinçli tercih imkanı sunmaktadır.

* Spor, çocuğunuzun daha sosyal ve dışa dönük bireyler olarak gelişmesine imkan tanır. 

* Hiperaktif çocuklarda daha sakin davranış durumu oluşmasını sağlar.
 
* Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesine yardımcı olur. 

* Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerleme sağlar. 

* İletişim kuramayan çocukların sosyalleşebilmesine imkan tanır. 

* Çocuğunuzun yaşıtları arasında daha aktif ve girişken olabilmesini sağlar.
 
* Yaşıtlarına oranla her alanda daha fazla başarı gösterebilmesine yardımcı olur. 

* Yaşıtlarına göre daha olgun ve sorumluluk sahibi olabilmesine imkan tanır. 

* Bedensel ve ruhsal yönden gelişimlerini ve estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlar.
 
* Dikkat, algı, karar verme becerileri v.b. gelişir.. * Boylarına göre kilo ve vücut kas kütlesini dengeler. 

* Yaşıtları arasında daha aktif ve kendi çevresiyle barışık, mutlu ve özgüvenli olmalarını sağlar.

CİMNASTİK EĞİTİMİ ALAN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN ÖZELLİKLER

• Daha sosyal ve dışa dönük bireyler

• Hiperaktif çocuklarda daha sakin davranış durumu

• Duruş bozukluklarını düzenler

• Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu etkisi vardır

• İletişim kuramayan çocuklarda önemli ilerleme görülmüştür

• Yaşıtları arasında daha aktif ve girişkendir

• Yaşıtlarına oranla her alanda daha başarılıdırlar

• Yaşıtlarına göre daha sorumluluk sahibidirler.

Cimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 – 12 yaş arası olan çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Cimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlesini dengeler. Mutlu olmayı isteyen bireyler yetiştirmek için özgüvenli bireyler yetiştirmek gerekir. Bunun için de küçük yaştan itibaren hem fiziksel hem de pedagojik gelişimlerini destekleyecek spor ve sanat eğitimleri gereklidir. Tüm çocuklar için en iyi başlangıçtır. Sizler de çocuklarımızın kendilerini kanıtlamaları için fırsat verin, şikâyet eden değil, daha iyisi için mücadele veren bir toplum yapısına doğru yol alalım. Bizlere ses olun ki daha fazla çocuk için yeni pencereler açabilelim. Çalışarak nelerin yapılabileceğini, emek vererek bir şeylere ulaşmanın keyfini hep birlikte izleyelim…

Bu yazı toplam 1152 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.