• BIST 5.092,41
 • Altın 1153.775
 • Dolar 18.8065
 • Euro 20.3875
 • Manisa 8 °C
 • İzmir 9 °C
 • Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100. Yılı kutlama programı belli oldu
 • Louka'da altın saatler
 • İzmir Akhisarlılar Derneği kahvaltı programı
 • Mali müşavir aranıyor
 • Çelenlioğlu Gıda'ya personel aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Milletvekili Uğur Aydemir: Torba Yasa Komisyonda Kabul Edildi, Yakında Genel Kurula Gelecek!

Okunma Sayısı: 3580
Milletvekili Uğur Aydemir: Torba Yasa Komisyonda Kabul Edildi, Yakında Genel Kurula Gelecek!
AK Parti Manisa Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur AYDEMİR, toplumun büyük bölümünü yakından ilgilendiren

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir: Torba Yasa Komisyonda Kabul Edildi, Yakında Genel Kurula Gelecek!
Haber Merkezi

AK Parti Manisa Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur AYDEMİR, toplumun büyük bölümünü yakından ilgilendiren, ekonomiye yönelik düzenlemeleri içeren Kanun Teklifinin Komisyonda yapılan uzun müzakereler sonucu kabul edildiğini ve önümüzdeki hafta Genel Kurulda görüşüleceğini ifade etti.

Toplumda torba yasa olarak ifade edilen Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde enerjiden öğrenim kredilerinin faizlerinin silinmesine, tıp fakültesi ile diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücret kadar aylık ödenmesinden maske cezalarının silinmesine kadar çok önemli düzenlemelerin olduğunu ifade eden Aydemir, düzenlemelerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diledi.

Küresel Ekonomi Daralırken Türkiye Yeni Ekonomi Modeli ile Büyüyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda AK Parti Grubu adına söz alan Uğur Aydemir Kanun Teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu, ekonomiye ilişkin değerlendirmeler yaptı ve muhalefetin sorularını yanıtladı.

Aydemir, ekonomiye ilişkin yaptığı değerlendirmelerde küresel ekonomide daralma yaşanırken ülkemizin 2022 yılının ilk yarısında %7,5 büyüme kaydettiğinin altını çizdi. Devreye alınan Yeni Ekonomi Modeli ile istihdamın da arttığını, toplam istihdamın 31 milyonu aştığını ve işsizliğin %9,6 oranıyla tek haneye indiğini ifade eden Aydemir, ihracatta da Cumhuriyet Tarihimizin rekorlarını kırarak 250 milyar doları aştığımızı belirtti.

Doğalgaz ve Elektrikte Sübvansiyonlar Devam Edecek!

Komisyondaki görüşmelerde Muhalefet Milletvekillerinin, ‘küresel anlamda enerji krizi yaşandığını, kışın dünya genelinde zor geçeceğini, hükümetin buna ilişkin bir programı olmadığına’ ilişkin yaptığı eleştirilere de cevap veren Aydemir;

‘ Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizin yürüttüğü dengeli politika sayesinde öncelikle doğalgaza ulaşım sorunu yaşamayacağız. Fiyatlar konusunda da devletimiz doğalgazda %80, elektrikte de %30 sübvansiyon uyguluyor. Bu sübvansiyonlar devam edecek. Şuanda Avrupa’da en ucuz doğalgaz ve elektrik sunan ülkelerin başında geliyoruz. Buna devam etmek için de 2023 yılı bütçesinden 600 milyar liralık büyük bir kaynak ayırdık.’ dedi.

TORBA YASADA NELER VAR?

Öğrenim kredisi borçlarının enflasyon farkları silinecek. Öğrenciler aldıkları borç miktarında ödemeyi mezuniyetlerinden 2 yıl sonra ödemeye başlayacak. Eğer 2 sene sonra iş bulamazlarsa borç 1 yıl daha ertelenecek. Askerlik süresince de erteleme yapılabilecek ve fark hesaplanmayacak.

Apartmanların çatı ve cephelerinde üretilen elektrik için muafiyet sınırı 25’ten 50 kW’ya çıkarılıyor.

Çalışanlara günlük 51 liraya kadar ödenen nakit yemek ücretleri vergi istisnası kapsamına alınacak.

İşveren tarafından çalışanlara 1.000 liraya kadar ödenecek elektrik ve doğalgaz destekleri de vergiden istisna olacak.

Yurt dışında inşaat, onarım ve teknik işlerde çalışan işçiler gelir vergisinden muaf olacak.

Elektrik, doğalgaz ve telefon borçlarından kaynaklanan icra dosyalarının 2 bin liraya kadar olan kısmı silinebilecek.

Varlık yönetimlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan kredi sözleşmelerinden kaynaklanan borçlar tasfiye edilecek.

Pandemi döneminde kesilen maske ve sokağa çıkma cezaları silinecek.

Sicil affı geliyor. Borçlarını ödeyemedikleri için sicili bozulan kişiler bankalara olan borçlarını 1 Haziran 2023 tarihine kadar ödemeleri veya yapılandırmaları halinde olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacak.

Son sınıf tıp ve diş hekimliği öğrencilerine net asgari ücret tutarı kadar aylık ödenecek.

Kanun Teklifinin önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilmesi ve kanunlaşması bekleniyor. Cumhurbaşkanının onayından sonra Resmi Gazetede yayımlanmasıyla da Kanun yürürlüğe girecek.

720-011.jpg

Etiketler:
 • Yorumlar 9
  Diğer Haberler
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.