• BIST 96.121
 • Altın 242,203
 • Dolar 6,2046
 • Euro 7,2854
 • Manisa 17 °C
 • İzmir 17 °C
 • Akhisar Seyahatten Krasnodar maçı için ek sefer
 • Gölette satılık arsa
 • Gölette satılık villa
 • Ön muhasebe personeli aranıyor
 • Halk Eğitim’den ücretsiz piyano kursu
 • Makinacı, makine bakımcı ve yetiştirilmek üzere elemanlar aranıyor
 • Güres Tavukçuluk'ta çalıştırılmak üzere personel aranıyor
 • Özel Deniz Kişisel Gelişim Kursu’nda Kayıtlar Devam Ediyor
 • Sahibinden satılık Fiat Fiorino
 • Tavuk çiftliğine aile ya da bay elemanlar aranıyor
 • Penta Kişisel Gelişim Kursu Brıtıshtown yayınları ve sistemleri ile YKS-Dil gruplarına hizmet verecek!
 • Bursa Kebap Evi’ne çalışma arkadaşları aranıyor
 • Ustabaşı ve üretim şefi aranıyor
 • Özel Doğuş Hastanesine Güzellik Uzmanı aranıyor
 • Küçük Mucitler Atölyesi yeni döneme başlıyor

Merhaba yazısı ve Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu

İrem Nur Oruntaş Pancaroğlu

Merhaba yazısı ve Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu

Sevgili Akhisar Haber Okurları,

Memleketinden uzakta olan herkesin içinde bir memleket özlemi olduğuna inanıyorum. Kimisi elinden geldiğince ziyaret eder, kimisi fotoğraflarla dindirir özlemini, kimisi de döner gelir. Ben dönüp gelenlerden oldum, çok da uzaklaştım denemez zaten. Akhisar’da doğdum ve büyüdüm. İlköğretim hayatımı Misak-ı Milli Ali Şefik İlköğretim okulunda tamamladıktan sonra, 2009 senesinde Akhisar Anadolu Lisesinden mezun olarak Ankara’ya hukuk eğitimi almaya gittim. 2014 senesinde İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nden mezun olup, İstanbul’a yerleştim. 2014-2016 yılları arasında İstanbul Barosuna bağlı olarak çalıştım. Bu süreçte hep bir hayalim vardı. Memlekete, Akhisar’a dönmek, mesleğimi Akhisar’da icra etmek ve benim herhangi bir katkım, faydam olacaksa bunun Akhisar önceliğinde, tüm Türkiye ve insanlık için olması. Ne mutlu ki, olmak istediğim yerdeyim. Asıl iş şimdi başlıyor. Faydalı olma fikri ile ne yapabilirim düşüncesi… Temenni ediyorum ki, bana ayrılmış bu köşe ile bu isteğimi bir nebze olsun karşılayabilirim.

Akhisar Haber Genel Yayın Yönetmeni Kenan Molla Bey tarafından, hukuk alanında yazmam önerisinde bulununca doğrusu çok mutlu oldum. Kendisine teşekkürlerimi bir kere daha dile getirmek isterim. Ne var ki, ben yazma konusunda ehil değilim. Bunun ne büyük bir zorluk olduğunun bilincinde, meslek hayatının başlarında genç bir avukatım. Niyetim profesyonel yazarlarla yarışmak değil, hele ki meslek büyüklerime bilgiçlik taslamak hiç değil. Niyetim, bana ayrılmış bu köşede; dilim döndüğünce, kalemim yazdığınca hukuk alanında çeşitli konular üzerinde yazmak, yazarken gelişmek ve gelişirken de bir kişiye dahi olsa faydalı olma umudunu taşımak olacaktır. Tam da bu noktada, siz değerli okurlar tarafından görüş bildirip sorular yöneltmekle, yeni konular önermekle ve beni eleştirmekle, bu köşeye destek olunmasını temenni ediyorum. Ve “merhaba” diyerek başlıyorum bir yerden söze, en yüksek yargı merciinden.

 

ANAYASA MAHKEMESİNE BİREYSEL BAŞVURU YOLU

Kamu gücünün ihlallerine karşı kişilerin temel hak ve hürriyetlerinin korunmasında, iç hukuk bakımından son bir çare olarak görülen, hukuksal koruma aracı “bireysel başvuru yolu” yürürlük tarihi olan 23.09.2012 tarihinden beri Türk Hukuk sisteminde artarak kullanılmaya devam etmektedir. Anayasa Mahkemesi Aralık 2016 tarihi itibariyle yayınlamış olduğu istatistik raporları gösterir ki; bireysel başvurular 2016 yılı itibariyle hatırı sayılır biçimde bir artış göstermiştir. 2012 yılından itibaren toplam 132.949 başvurudan 80.756’sı 2016 yılına aittir. Karara bağlanan ve derdest bireysel başvuruların dağılımına bakıldığında ise %36’lık bir oranla başvuruların karara bağlanmış olduğu görülmektedir.

Temel hak ve hürriyetlerin korunması hususunda kişilerin Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilmeleri, demokratik hukuk devletinde elde edilmiş ciddi bir başarıdır. Ancak başvuru sonuçlarının hızlı elde edilmesi gerek eşitlik ilkesi, gerekse hak arama hürriyetinin korunup, mevcut bir ihlal varsa son verilmesi bakımından oldukça önemlidir.

Peki ya Bireysel Başvuru Yoluna Kimler Başvurabilir, Şartları Nelerdir?, Başvuru Nereye Yapılır? Usulü Nedir? Hangi Sürede Yapılır?

Gerçek kişiler ve sadece tüzel kişiliğe ait haklarının ihlali gerekçesiyle sınırlı olarak özel hukuk tüzel kişileri bireysel başvuru hakkına sahiptir. Ancak başvuruda bulunulabilmenin belli şartları vardır. Bireysel başvuru yoluna başvurabilmek için öncelikle, Anayasa’mızda güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü davranışı ile ihlali söz konusu olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; adil yargılanma hakkı, ayrımcılık yasağı, kişi hürriyeti ve güvenliği, yaşam hakkı, eğitim hakkı sıralanabilir. Diğer bir başvuru şartı ise kanun yollarının tüketilmiş olması şartıdır. Bireysel başvuru yoluna, ancak temel hak ve özgürlük ihlalinin başka bir yolla kaldırılmasının mümkün olmadığı hallerde başvurulabilir. İtiraz, dava, istinaf ya da temyiz süresinin kaçırılması gibi bireysel başvuruda bulunanın kendi kusurundan kaynaklanan nedenlerle, bu imkânlardan yararlanamaması hallerinde kanun yollarının tüketildiğinden bahsedilemez. Bireysel başvuru Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde bulunan başvuru formu kullanılarak, resmi dilde; formun doğrudan Anayasa Mahkemesi’ne, herhangi bir mahkemeye, Cumhuriyet Baş Savcılıklarına ve yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti’nin temsilciliklerine sunulmasıyla mümkün olur. Bireysel başvurunun, başvuru yollarının tüketildiği tarihten, başvuru yolu öngörülmemişse ihlalin öğrenildiği tarihten itibaren 30 gün içinde yapılması gerekir.

Saygı ile,

Av. İREM NUR ORUNTAŞ PANCAROĞLU

Paşa Mah. 125.Sk. NO:4/304 Akhisar-Manisa

0236 412 19 91 - 0506 460 90 57

info@oruntashukuk.com /irem@oruntashukuk.com

www.oruntashukuk.com

Bu yazı toplam 2233 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
 • Akhisar T&D Yapı
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.