• BIST 5.031,98
 • Altın 1211.371
 • Dolar 19.046
 • Euro 20.5229
 • Manisa 14 °C
 • İzmir 15 °C
 • Akhisar’da 2023 ramazan imsakiyesi
 • E sınıfı ehliyetli, şoför aranıyor
 • Ziyafet Kuzu Çevirme Ramazan menüsü
 • Forklift operatörü aranıyor
 • Bayan ön muhasebe elemanı aranıyor
 • Akhisar'da hatimle teravih ve sabah namazı kılınacak camiler
 • Sekreter büro personeli aranıyor
 • Makine bakımcı ve elektrik teknisyeni aranıyor
 • B ehliyetli şoför aranıyor
 • Tavuk çiftliğinde çalıştırılmak üzere personel aranıyor
 • Son & Balo ve Tütün İşçisi Tiyatro Oyunu
 • Tad Zeytin Ramazan kampanyası
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Merdiven altı eğitim tehlikesi !

Ahmet Ünsal

Merdiven altı eğitim tehlikesi !

 Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 Türkiye’de geçen eğitim öğretimin 2.yarısında Milli Eğitim Bakanlığınca Uzaktan Eğitim Platformunun hazırladığı Eba Tv  ve  Zoom üzerinden sanal eğitimle dönemi kapattı. Evet yüz yüze eğitim ‘Aut ‘ olurken Online eğitim ‘İn’ oluverdi. 

  İnternet alt yapısından yoksun şekilde bir yarı yıl eğitim dönemi kargaşalarla, bilmeceler ve çıkmazlarla noktalandı.  

   Ülke genelinde geçen eğitim döneminde okul hayatı ile tanışan 1. Sınıflar eğitim gören O mini minicik yavrularımızın ve ülkemizin gelecek nesillerin yarı yılı heba oldu. Liseye geçiş yapacak olan 8. Sınıftaki çocuklarımız da aynı sancıyı yaşadı. Üniversite hedefleri olan binlerce öğrenci de hayallerini bu yıla aktardı. 

   İşte tamda bu bağlamda veliler çocuklardan fazla endişeye kapıldılar. Özel okullara ödedikleri paraları mı düşünsünler, çocuklarının yarı yılının heba olduğuna mı yansınlar. Hangi anne-baba ya sorsanız aldığınız yanıt “Bakanlığın veya YÖK’ün eğitim öğretimle ilgili köklü çözümleri olmalıydı. Ödediğimiz özel okul paralarını kimden alacağız.? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ağızında sadece bir tavsiye kararı duyduk. Özel okul yöneticilerine yönelik direk yaptırım işitmedik.” Evet yerden göğe kadar haklılar. Onların haklı olmaları kendilerine bir artı ve katkı getirmedi. 

   Yeni eğitim öğretim dönemi geldi de çattı bile. Yazımın başlığında dediğim gibi ‘Merdiven altı eğitim’ şimdi nereden çıktı bu söylem diyenleriniz olacaktır. Sanal eğitimin yetersizliği, Kovid-19 riski nedeniyle Etüt merkezlerinin kapatılması, kaybolan yarı yıl tüm velileri özel ders verecek öğretmen arayışına yöneltti.  

  Çünkü Eba veya Zoom üzerinden bağlanarak verilen eğitim sistemine gerek internetleri olmadığı gerekse karı-koca çalıştıkları için evde yalnız kalan sanal ortamdaki derslerden gereken katkıyı bulamıyor. Öğretmenlerin de 40 dakikalık ders sürecinin 10 dakikalık bölümünde öğrencilerin bağlanması beklemesiyle birlikte kaybedilen zaman süresi derse adaptasyonu ortadan kaldırıyor.  

  Çocuğunun Türkçe ve Matematik ders açığını ortadan kaldırabilmek için kendince kovid-19 bulaşığı olmadığına inandığı apartman dairesinde ders veren öğretmene emanet etmeye başladı. İşte O zaman çare olarak düşünülen fakat sağlık açısından büyük riskler taşıyacak olan ‘Merdiven altı eğitime selam’ yönteminin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte inanılmaz ve önü alınamayacak Korona vakalarında patlamaların yaşanmasına neden olması da kaçınılmazdır. 

Hatta ‘Selam’ sözcüğü ‘Yaşama veda ya’ dönüşmesin. 

   Salt çocuğum eğitim öğretimden geri kalmasın diye hareketle çocuğunuz başta olmak üzere tüm aile Kovid-19 riski ile karşı karşıya kalabilir ve buda kaçınılmazdır. 

   Düşünün ‘Merdiven altı eğitim’ yöntemiyle ders aldırdığınız öğretmen sizler gibi birçok çocuğa saatler aralığı ile ders verecektir. Bir şekilde Kovid bulaşı kaçınılmaz olacaktır. 

  Oysa ki Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık Bakanlığı ile koordineli biçimde hareket noktası belirleyerek Özel okullara yönelik yaptırımları devlet okulların da uygulayarak hedeflenen yüzde elli kapasite ile yüz yüze eğitimi hayata geçirebilir. Hatta çoktan bunun fiziksel ve dezenfaktasyon sürecini tamamlamış olması gerekirdi. Velilerin bu önlemlerin alındığına olan inancını tam olarak taşımadıkları için ‘Merdiven altı eğitime’ yönelmelerine neden oluyorlar. 

   Düşünün Devletin FETÖ’den ihraç ettiği binlerce öğretmen kapı aralığında böylesi ‘Merdiven altı eğitimi’ fırsat bileceklerdir. 

 Bu başka bir yönden bakıldığında kapatılan ve Vergi vermek durumda olan Etüt Merkezlerinin bir daha öğrenci bulamaması demektir. 

  Çünkü Velilerin ‘Merdiven altı Eğitim’ alışkanlığının önü alınamayacak çok ciddi vergi kaçaklarına yol açacaktır. Alın size bir ekonomik açık daha. 

   Üstelik ders ücretleri öyle böyle değil. Saati en az 200-300 TL’yi bulacak. Bu parayı kazanmak isteyen ülkemizde binlerce işsiz öğretmen var. 

   Siz bu ülkede Kovid-19 bulaş tehdidini bertaraf etmek için düğünleri yasaklıyor, maçları seyircisiz oynatıyorsanız, kahvehanelerde okey ve benzeri kağıt oyunlara izin vermiyorsanız ve bu yönde İl Hıfsısıha kurullarından kararlar çıkartıyorsunuz.Sonra da sanki hayati önem arz eden o yaptırım kararlarını kendiniz almamış gibi  hareket noktasından hareket ederek egolarınız için ve bulaş riski çok çok yüksek olan Mitingler için kaldırıyorsanız vay ki vayyy. Kazan Korana olur kaybeden ise İnsan hayatı. 

   Sayın Sağlık Bakanı Koca, aldırttığınız kararların arkasında durun ki istikrarlı ve güvenilir olduğunuzdan ödün vermeyin. Hele hele özellikle sizin ödün vermemeniz gerekir. 

    Kovid-19 belası Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Saraylı, Saraysız, Zengin ve fakir ayrımı yapmaz tüm dünyada yaşanan binlerce ölümler bunun bir ispatıdır. 

  Aldığınız kararları da ‘Merdiven altı’ kararlarına dönüştürmeye devam ederseniz ki sonucu ölümlerin artması demektir. O zaman velilerin kendince bulduğu ‘Merdiven altı eğitiminin’ önünü alamazsınız..  

     Sağlıklı ve uygulanabilir, İnsanlığı sağlık yönünde yaşama bağlayacak kararlara imza atılması dileğimle sağlıkla kalın. Saygılarımla…

Bu yazı toplam 2748 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.