• BIST 75.638
 • Altın 99,400
 • Dolar 2,9175
 • Euro 3,0875
 • Manisa 5 °C
 • İzmir 9 °C
 • Halk Eğitim Merkezinden Emlak Danışmanlığı Kursu
 • ATSO ve İŞKUR’dan Duyuru
 • AKSEK Sevgi Çocuklarının Gösterisine Davetlisiniz
 • Eğitim Camiasına Özel İndirim
 • Eğitim Sen Akhisarlı Yazarı, Akhisarlı Kitapseverlerle Buluşturuyor
 • Hürrems'den Öğretmenlere Özel Cilt Bakımı
 • ASDER Enstrüman Kursları Başlıyor
 • Bahçeşehir Koleji Akhisar Kış Okulu Kayıtları Başladı
 • İpek Salça’ya Eleman Alınacaktır
 • Bahçeşehir Koleji’ne 2016-2017 Eğitim Yılı İçin Öğretmenler Alınacaktır
 • Sağlık Profesyonelleri Aranıyor
 • Bi Kahve’de Canlı Müzik Geceleri Başlıyor
 • İşkur ve Halk Eğitim Merkezinden Dikiş Kursu
 • Yediiklim Akademi'den ÖABT Kursu
 • Köfteci Gürlüoğlu’na Eleman Alınacaktır
 • İŞKUR, Engellilere Yönelik Hibe Desteği İçin Projelerinizi Bekliyor
 • Özel Yüksel Lisesi'nde Kontenjan %100 Doldu

Kurtuluş Savaşı Akhisar Kahramanları Kitabı Tanıtımı Yapıldı

Okunma Sayısı: 2882
Kurtuluş Savaşı Akhisar Kahramanları Kitabı Tanıtımı Yapıldı
Akhisar Belediyesinin destekleri ile yazarlığını öğretmen Mustafa Kuzucuk' un yaptığı Kurtuluş Savaşı Akhisar Kahramanları kitabı tanıtım programı yapıldı.

Kurtuluş Savaşı Akhisar Kahramanları Kitabı Tanıtımı Yapıldı
Akhisar (Pınar GEZİCİ)

Akhisar Belediyesinin destekleri ile yazarlığını öğretmen Mustafa Kuzucuk' un yaptığı Kurtuluş Savaşı Akhisar Kahramanları kitabı tanıtım programı yapıldı. Aslen Turgutlu doğumlu olan ve 17 yıldır Akhisar'da ikamet eden öğretmen Kuzucuk böyle bir eseri kazandırmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu kaydetti. Akhisar Belediyesi Encümen salonunda basın mensuplarına tanıtımı yapılan kitap da bir çok kurtuluş savaşı karhamı yer alıyor. Kuzucuk yaptığı açıklamada ellerinde Atatürk'ün Akhisar' da 1 gün değil yaklaşık 1 hafta kaldığına dair fotoğrafların bulunduğunu kaydetti.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ise böyle güzel bir esere sahip çıkabildikleri için duyduğu mutluluğu dile getirdi. Akhisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nadir Güven ise yaptığı açıklamada İleri ki süreçlerde Ege Üniversitesi ile birlikte Cumhuriyetin İlk Yıllarında Akhisar adlı bir eser çalışması olacağını belirtti.

Kurtuluş Savaşı Akhisar Kahramanları kitabı tanıtım programında söz alan Öğretmen Kuzucuk “1993 yılında Akhisar'a geldim. Bulunduğumuz yöreyi çalıştığımız yerleri, araştırmayı seviyorum ve tarihe karşı da büyük bir ilgim var. Ben de 1993 yılından buyana Akhisar tarihi üzerine çalışmalarım devam ediyor. Değişik çalışmalarımız var, gerek mezar taşları olsun, gerekse kitabeler olsun çalışmalar sürdürüldü. En son ise 2009 yılının Türkiye'de Kuvay-i Milliyenin kuruluşunun 90. Yılı olması münasebetiyle Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek başkanlığında bir heyet teşkil edildi. Değişik kurumlardan birimler geldi, bu konuda Akhisar'da 1919-1922 yılları arasında işgal döneminde Akhisar'da ne gibi sıkıntılar çekildi, neler oldu, Akhisar'da işgalciler karşısında duranlar gibi bunlarla ilgili neler yapabilir gibi bir konuşma geçti. En son ise bir kitap da yapılmak istenildi. Bu çalışmalarımıza başladık, yorucu ve uzun bir çalışma oldu. Bu küçük eser için 3 bin 800 km gibi bir yol kat ettik. Duyduğumuz en ufak haberi dahi değerlendirdik ve arkasından koşturduk, bunun yanında köylere gittik, yaşlılarımız ile konuştuk. Kitabın kaynakça bölümünde de bahsettiğimiz gibi oradaki şahıslar bir tanesi özellikle dikkatinizi çekmiştir, Fethiye Özcan ninemiz var, 1898 doğumlu ve halen yaşamaktadır. Bir de 97 yaşında olan Cemil amcamız var o da yaşamaktadır. İşgal yıllarını iliklerine kadar yaşamış kişilerdir. Onlardan çok bilgiler aldık, resimlerine ulaşabildiğimiz kişilerin hayat hikayelerini kitabımıza işledik. Bunun yanında Efe tabiri ile anımsadığımız bir çok Akhisarlı Kuvay-i Milliyecilerimiz var. Hayat hikayelerine ulaştık, fakat fotoğraflarına ulaşamadık. Buradan sizlerin aracılığı ile de Akhisarlı duyarlı kişilere seslenmek istiyorum, eğer ellerinde bilgiler ve belgeler varsa onları değerlendirmeyi düşünüyoruz. Onları da birleştirerek ileri ki yıllarda çok daha mükemmel bir çalışmanın olacağına inanıyorum.

Çalışmamızda amaçladığımız hedef ise; Akhisar hakkında değişik kaynaklara uymayan asırları olmayan bir takım söylentiler var. Biz bu çalışmamızda bunu da hedefledik ve bunun da başarılı olduğunu sanıyoruz. Mesela çoğu insanlardan duyduğumuz Atatürk Akhisar'ı sevmezdi, hayır öyle bir yok. Kimsenin bilmediği bizim titiz çalışmamız sonucu da bazı fotoğraflara ulaştık. Elimizde Akhisar'da Atatürk'ün çekilmiş, hiç yayınlanmamış fotoğrafları var. 1925 yılında Akhisar'da Ege Manevraları var, bu manevralardan çekilmiş fotoğraflar var. Atatürk 5 Şubat 1923' de Akhisar'a geldi, bir akşam kaldı diye söylüyoruz. Özellikle istasyon civarında program yapılıyor ve bir gece kalmıyor. Belgelerle 12 hafta kaldığını tespit ettik ve kaldığı ev de şuanda mevcut. Hamidiye köyü civarında Atatürk karargah kuruyor ve 1 hafta Ege Manevralarını Fahrettin Altay paşa, İsmet İnönü, Atatürk, Mareşal Fevzi Çakmak bunlar 1 hafta bu Ege Manevralarını idare ediyor. İleriki çalışmamızda çok daha fazla efelerimiz, kahramanlarımız var, onlarla geniş bir çalışma olacağını tahmin ediyorum” dedi.

Kurtuluş Savaşı Akhisar Kahramanları kitabı tanıtımında söz alan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı “Akhisar Belediyesi Kültür hizmetlerinde bir tanesini daha kamuoyuna sunuyoruz. Burada öğretmen Mustafa Kuzucuk özel ve titiz bir çalışması var. Bu çalışmayı yakinen takip ettik ve çok meşakatli bir çalışma oldu. Takip ettiğimiz kadarı ile hocamız da çok titiz bir saha çalışması yaptı. Bu eserin bu noktaya gelmesinde ciddi emekler var.  Tasarımda Halkla İlişkiler Personelimiz Evren Balgöz' ün büyük emeği var, sayı Kaymakamımız Mustafa Çek' in önemli katkıları var ve sonuçta böyle güzel bir esere sahip olduk. Bu eser aynı zamanda bizim Akhisar'ın tarihine sahip çıktığımız anlamına da gelmektedir. Bundan sonraki safhalarda çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürecektir. İleri ki süreçlerde Ege Üniversitesi ile birlikte Cumhuriyetin İlk Yıllarında Akhisar adlı bir eser çalışmamız daha olacaktır. Süreçleri takip edersek geleceğimizi daha iyi kurgular ve daha iyi inşa ederiz. Akhisar Belediyesi olarak böyle bir esere sahip çıkabildiğimiz için mutluluğumuz ifade etmek istiyorum” dedi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
albatros
26 Kasım 2010 Cuma 17:05
elcevap
Cemal doğru bey sizin sadece \'bukadar uğraşmanıza gerek yoktu\'cümlenizi eleştirdim.İdeolojik kelimesi Hakanöz beye yöneliktir.
CEMAL DOGRU
26 Kasım 2010 Cuma 00:50
emege saygı duyuyoruz
albatros bey ideolojik olarak her hangi bir şey yazmadım.Konuylan ilgili önerilere açık denmiş bende daha önce bu konuylan ilgili çalışmayı yazdım yoksa emege saygımız var yanlız kitap yazmanın belirli kriterleri var yoksa 97 yaşındaki amcayı kaynak göstermek bilimsel olmaz olsa olsa amcamın anıları olur.takdir edersinki bunun bilimseliği tartışılır yoksa yapılmış işi aşagılamak gibi veya sizin söylediğiniz gibi ideolojik bir yanı asla olamaz.
albatros
25 Kasım 2010 Perşembe 23:03
emeğe saygı
Öncelikle ortada harcanmış bir emek var, böyle bir çalışma teşekkürü çoktaaan hak etmiş.Eseri alıp okuyup sonra da eleştiri kısmını anlarım.Ama herşeyde olduğu gibi işi bir ideoloji savaşına dökerek eleştirmenin akılla bağdaşan hiçbir yanı yok.Yok efendim bukadar uğraşmaya gerek yokmuş,yok dost düşman karışmışmış bırakalım bunları.Bari üretemiyoruz enazından üretene saygı duyalım.
CEMAL DOGRU
24 Kasım 2010 Çarşamba 18:07
Kurtuluş savaşında Akhisar
Bu kadar ugraşmanıza gerek yoktu bu konuyla ilgili daha önceden Doçent Oktay GÖKDEMİR'in Kurtuluş savaşında Akhisar isimli eseri var.Orada kurtuluş savaşında Akhisarın durumu net olarak ortaya konuluyor incelemenizi öneririm
hakanöz
24 Kasım 2010 Çarşamba 12:00
atatürkü bir tek siz sevmemiştiniz bravo
bu aralar eski milli görüşçülerin atatürk hayranlığıda çok olmaya başladı.çalık grubunun atatürk fasikülü vermesi vb gibi.menemende sayınç arınçın dedesi kubilayı kurşunlamayı planlarken ne tesadüf ki atamız akhisardaymış ve bunada hayran olmuş gömlekleri sırtındakiler.bravo atam sen dahili ve harici bedhahların olacak derken doğruymuşsun.dost düşman karıştı.kubilayını öldürenlerle dost olduk affet halkını.
gergin
23 Kasım 2010 Salı 19:08
TEBRİK
DEĞERLİ MUSTAFA KUZUCUK HOCAMI ELİNDEKİ BİLGİ VE BELEGELERİ DEĞERLENDİREREK BÖYLE BİR ÇALIŞMA ORTAYA KOYDUĞU İÇİN; AKHİSAR BELEDİYESİNİ DE BU ÇALIŞMALARA DESTEK OLMASINDAN DOLAYI TEBRİK EDERİM.BU ÇALIŞMANIN YEREL TARİHİMİZDE GİZLİ KALMIŞ VE BİLİNMEYEN BİRÇOK GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARACAK YENİ ÇALIŞMALARA VESİLE OLMASINI DİLERİM. Şahin (SİVAS)
akhisariçin
23 Kasım 2010 Salı 11:32
ÇOK TEŞEKKÜRLER
TARİHİNİ BİLMİYEN Bİ TOPLUM GELECEĞİNE UMUTLA BAKIP SAHİP ÇIKAMAZ.BÖYLE Bİ ÇALIŞMAYI BİZİMLE PAYLAŞTIKLARI İÇİN ÖNCELİKLE MUSTAFA HOCAM VE NADİR BEYE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.MUSTAFA HOCAMDA DAHA NİCE KİTAP YAZICAK KADAR BİLGİ OLDUĞUNU BİLİYORUM BU BİLGİLERİDE BİZLERLE PAYLAŞIP BİZLERİ AYDINLATIRLARSA ÇOK SEVİNİRİZ.EMEĞİ GEÇEN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜRLER.
SERHİSARÎ
23 Kasım 2010 Salı 07:37
TEBRİK EDERİM
Akhisar'ımızın Kurtuluş Savaşı yıllarındaki olayları gün yüzüne çıkaran bir çalışma yaptığı ve bu çalışmaya yıllarını verdiği için Mustafa Beyi kutlarım. Çalışmalarının devamını bekliyorum.
Diğer Haberler
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim