• BIST 8093.54
 • Altın 1888.689
 • Dolar 28.9038
 • Euro 31.7895
 • Manisa 12 °C
 • İzmir 11 °C
 • Manisa Valiliğinden Meteorolojik Uyarı
 • Akhisar Enza Home Sevkiyat Personeli Aranıyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Korkmaz; Eğim anayasal bir haktır, engellenemez

Okunma Sayısı: 2479
Korkmaz; Eğim anayasal bir haktır, engellenemez
İYİ Parti Akhisar İlçe başkanı Halil Korkmaz, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi. Halil Korkmaz;”2023-2024 Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına çok az kala kronikleşmiş eğitim sorunlarının çözümleri bir yana “fırsat eşitsizliği” giderek

Korkmaz; Eğim anayasal bir haktır, engellenemez

Haber Merkezi

İYİ Parti Akhisar İlçe başkanı Halil Korkmaz, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi. Halil Korkmaz;”2023-2024 Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına çok az kala kronikleşmiş eğitim sorunlarının çözümleri bir yana “fırsat eşitsizliği” giderek derinleşmekte ve çoğalmaktadır. Ekonominin içinde bulunduğu durum en çok da en mağduru etkilemektedir. Yüksek enflasyonun öğrenci, veli, eğitim çalışanları üzerinde oluşturduğu ağır yüklerin çözümü bir yana seçim öncesi verilen sözler dahi unutturulmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda, Seçim öncesi öğrencilere bir öğün yemek verileceği söylemleri unutturulmaya çalışılmaktadır” dedi..

Korkmaz;”2023-2024 Eğitim öğretim yılına sağlıklı beslenme, barınma ve ulaşım sorunlarıyla girmekteyiz. İkinci el öğrenci kıyafetleri internet satış ağlarına düştü bile. Tek bu gösterge bile ülkemizde yaşanan yoksulluğun boyutunu görmek için yeterlidir. Akaryakıt, yurt ve kiralara gelen zamlar ebeveynler için ulaşılamaz hale gelmiştir. Veli çocuğunu servis aracı ile okula gönderemez olmuş, çocuğu bir yükseköğretim programına yerleşen veli sevinmesi gerekirken evladı ile ekonomik koşulları arasında sıkışıp kalmıştır. Eğitime yeterli kaynak aktarılmamıştır. Bu durum eğitim yatırımlarının ihtiyaç oranında yapılmaması sonucunu doğurmuştur. Bu uygulamalarla çocuklarımız adeta kalabalık sınıflara, ikili eğitime mahkûm edilmiştir. Bir uzmanlık mesleği olan öğretmenlik mesleği ekonominin olumsuz koşullarına kurban edilmiştir. Öğretmenin daha az ücretle istihdamına amaçlayan ücretli ve sözleşmeli öğretmen uygulaması ısrarla sürdürülmektedir. Bu eşitsiz uygulama ile öğretmenler ayrıştırılmış iş barışı bozulmuş, mesleğin saygınlığı azaltılmıştır” dedi.

Korkmaz;” Yine Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenler ayrıştırılmıştır. Bu uygulama ile öğretmenlerin ekonomik ve özlük hakları sınav ve kariyer odaklı hale getirilerek meslek barışı bozulmuştur. Okullarda mevcut öğretmen ve yardımcı personel açığı devam etmektedir. Yarım milyona yakın atanamayan öğretmenin olduğu bir ülkede öğretmen açığının olması ancak yönetememekle açıklanabilir. MEB yönetici atama süreçleri liyakati değil sadakati öncelemiştir. Bu durum eğitimin niteliğinin sürekli düşmesini sağlamıştır. 12 yıl zorunlu eğitim sözden öteye geçememiştir. Mevcut sistem ve ekonomik koşullar öğrenci devamsızlıklarını artırmıştır. Yine Açık öğretim zorunlu öğretimden bir kaçış alanı olarak tercih edilmiş ve örgün eğitimin içi boşaltılmıştır” dedi.

Korkmaz;” Mesleki eğitimde başlatılan Mesleki Eğitim Merkezi uygulaması ile çocuklar okullarından uzaklaştırılmış çocuk işçiliği oluşumunun önü açılmıştır. Özetle eğitim bir anayasal hak olmaktan çıkarılmış piyasa koşullarına terk edilmiştir. Fırsat eşitliği sağlanması gerekirken birçok çocuğumuz eğitim öğretimden mahrum kalacaktır. Özetle 2023-2024 eğitim öğretim yılına okullar fiziki altyapı, donanım, kalabalık sınıflar, ikili eğitim, taşımalı eğitim, eğitim programlarının çağın ihtiyaçlarından uzak oluşu, dini cemaat ve vakıfların yurtlarına çocuk ve gençlerin yönlendirilmesi, öğretmenlik mesleğinin ayrıştırılması, atanamayan öğretmenler gibi çok sayıda sorunla girilmektedir. Bütün bunlar bizlere ekonominin olumsuz koşullarına eğitimin kurban edilmekte olduğunu göstermektedir. Uyarıyoruz uygulanan eğitim politikalarıyla çocuk ve gençlerimizde oluşan geleceksizlik duygusu derinleşmekte, beyin göçü katlanarak büyümektedir” dedi.

Korkmaz;” Biran önce eğitime aktarılan kaynak OECD   ülkeleri seviyesine çıkarılmalıdır. Çocuklarımıza vaat edilen ücretsiz yemek ivedilikle uygulamaya geçirilmelidir.  Okulların fiziki yetersizlikleri, donanım, öğretmen       ve yardımcı personel ihtiyaçları giderilmelidir. Eğitimin siyasallaştırılması uygulamalarına son verilmeli, eğitim programları akıl ve bilimin gerektirdiği çağın erişi düzeyine uygun hale getirilmelidir. Öğrenci sayıları dikkate alınarak kapatılan köy okulları da en kısa sürede açılmalıdır. Yargı kararları uygulanarak “Andımızın” okullarımızda okunmasına hemen başlanılmalıdır. Eğim anayasal bir haktır, engellenemez” dedi.

1-376.jpg

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.