• BIST 2.372,35
 • Altın 942.117
 • Dolar 15.8689
 • Euro 16.7587
 • Manisa 22 °C
 • İzmir 21 °C
 • Depo görevlisi personel aranıyor
 • Eleman aranıyor
 • Key Performans Kurs Merkezi'nde erken kayıt fırsatları
 • Tecrübeli makineciler aranıyor
 • Merkez İlk Adım’da erken kayıt avantajları
 • Bayan kasiyer aranıyor
 • Akhisar Tepe Kursta KPSS lisans ve ön lisans deneme kayıtları başladı
 • FİBERR KOMPOZİT/RENCO KOMPOZİT firmalarına personel alımı yapılacaktır
 • Kaynakçı, elektrik bakımcı ve mekanik bakımcı aranıyor
 • Vasıflı vasıfsız elemanlar alınacak
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Dış ticaret ve pazarlama personeli aranıyor
 • Hıdır besi çiftliğinde kurbanlık dana satışlarımız başlamıştır
 • Kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan satışları başladı
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

İş Süreçlerinde Verimliliği Artırmak İsteyen İşletmeler Desnet’i Tercih Ediyor

Okunma Sayısı: 7534
İş Süreçlerinde Verimliliği Artırmak İsteyen İşletmeler Desnet’i Tercih Ediyor
Barkod yazıcı günümüzde farklı sektörlerde kişiselleştirilmiş etiketlerin kullanılmasıyla birlikte giderek artan bir sıklıkta kullanılmaya başlamıştır.

İş Süreçlerinde Verimliliği Artırmak İsteyen İşletmeler Desnet’i Tercih Ediyor

 

Barkod yazıcı günümüzde farklı sektörlerde kişiselleştirilmiş etiketlerin kullanılmasıyla birlikte giderek artan bir sıklıkta kullanılmaya başlamıştır. Barkod yazıcı ve karekod okuyucu modelleri teknolojideki en son gelişmelerin bir sonucu olarak farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerde kullanılan aynı zamanda Desnet ürün kategorilerindeki farklı çeşitleriyle geniş kullanım alanına sahip olan ürünlerdir.

 

Barkod, altta sayısal bir karşılığı olan taranabilir bir koddur. Her zaman geçerli olmasa da genellikle beyaz bir arka plana karşı siyah olan paralel çizgilerden oluşan bir desenden meydana gelir. Siyah çizgiler ve beyaz boşluklar, envanter gibi verilerin depolandığı yerdir. Barkodlar, barkod taratıcılarla tarandığında içerisindeki veriler okunabilir bilgilere çevrilir. Bu veriler genellikle POS sistemlerinde görüntülenir. 

 

Barkod tarayıcılar, verileri okunabilir bilgilere dönüştürmek için bu barkodları tarama amacıyla kullanılan cihazlardır. Farklı özelliklere sahip barkod tarayıcıların çoğu elde taşınır ve kullanımı çok kolaydır. İhtiyaca göre kablolu ya da kablosuz modeller kullanılabilirler. Barkod tarayıcıların temel amacı, barkod sembollerini okumak eğer barkod tarayıcı kablosuz değilse bir dekoder ve kablo aracılığıyla bilgisayara çıkış üretmektir. Kod çözücü; barkod sembolünü taramak, verileri çevirmek ve bilgileri bilgisayara okunabilir bir formatta iletmek için kullanılır. Barkod tarayıcılar özellikle işlerin yürütülmesi için verimli ve daha organize bir yol anlamına gelir.

Barkodların ve Barkod Tarayıcıların Faydaları

 

Barkod tarayıcılar özellikle envanter yönetimi konusunda son derece faydalıdırlar. Barkod kullanarak envanterin düzenlenmesi ve yönetilmesi oldukça kolaydır. Barkod sistemleri sayesinde barkod kullanılarak ürünlere barkod tarayıcı tarafından kolayca okunabilen benzersiz barkod sembolleri atanabilir.

 

Ek olarak barkodlar işletme sahiplerinin stoklarında ne kadar ürün olduğunu takip etmelerine yardımcı olabilir. Envanter kontrolleri, bir işletmeye sahip olmanın gerekliliklerini yerine getirmeyi sağlayan barkodların ve barkod tarayıcıların birincil amasıdır.

 

Barkodlar aynı zamanda müşteriler için de daha hızlı ve sağlıklı bir satın alma süreci sağlar. Verimlidirler çünkü ürün kodunu, fiyatını ve miktarını manuel olarak girmek yerine tek yapılması gereken müşterinin satın almak istediği ürünlerin barkodunu taratmaktır. Bunun sonucunda ödemeler hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir.

 

Barkodlar makbuzların altına da basılabilirler. Bunun amacı, işlemin gerçekleştiği yeri, ödeme yönteminin, kasiyerin adının, satın alınan ürünlerin ve her bir ürünün fiyatının da dahil olacağı şekilde bir işlemden gelen tüm bilgileri depolamaktır. 

 

Barkod tarayıcıların diğer bir avantajı da virüs ya da yazılım güncellemesi gibi yazılım sorunlarının yaşanmamasıdır. Ayrıca diğer tarayıcılardan gelen sinyaller ya da çağrılar nedeniyle kesintiye de uğramazlar. Barkod tarayıcılar uzun ömürlü ve dayanıklı olacak şekilde üretilirler. Ayrıca çok işlevseldirler. Modellerin özelliklerine göre kodları uzaktan ve hızlı bir şekilde okuyabilirler.

 

Barkod tarayıcıların amacı; barkodlarda bulunan bilgileri okumak, tercüme etmek ve iletmektir. Bu özellikleri nedeniyle barkod tarayıcılar işletmelerin işleyişi açısından son derece faydalıdırlar. Barkod tarayıcılar kullanılarak; envanter yönetimi iyileştirilebilir, ödeme süreleri hızlandırılabilir, yazılım sorunlarından kaçınılabilir. Aynı zamanda paralel siyah çizgiler ve beyaz boşluklardan oluşan bir düzende derlenmiş depolanmış bilgilere kolayca erişilebilir. Barkod tarayıcıların önemi yadsınamaz ve uzun vadede işletmelere fayda sağlayabilir.

 

Barkodların bileşimi basit olmakla birlikte farklı barkod türleri çok çeşitli uygulamalar için bilgileri kodlayabilir. Bir barkod, paralel siyah ve beyaz çizgilerden ya da karmaşık geometrik düzenlemelerden meydana gelen görsel bir desendir. Çubuklar, rakamları ve genellikle harflerle sembolleri temsil edecek şekilde düzenlenir. Bir barkodda gösterilen bilgiler, kullanıcının ihtiyaçlarına ve sistem gereksinimlerine bağlı olarak basit ya da karmaşık olabilir. Ancak bu sistemler yalnızca barkod tarayıcı tarafından okunduğu zaman çalışır. 

 

Tüm barkod okuyucular, benzersiz paralel çubuk deseni içindeki beyaz boşluklardan yansıyan ışığın yoğunluğunu algılamak ve ölçmek için bir ışık kaynağı ve sensörleri kullanır. Yansıyan ışık bir fotodiyot aracılığıyla algılanır ve barkod modeline karşılık gelen bir elektronik sinyal üretir. Elektronik sinyal, barkodun temsil etmek üzere oluşturulduğu orijinal rakamlara ve muhtemelen barkod tipine bağlı olarak harflere ve sembollere geri çeviren devrelerden geçer. Rakamlar sistem tarafından kullanıcının veri tabanında çalışan ve önemli bilgileri inanılmaz bir hızla sağlayan anlamlı bir metne dönüştürülür. Ancak farklı uygulamalar için farklı barkod okuyucu türleri vardır.

 

Her farklı barkod okuyucu türünün kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Doğru barkod okuyucu türü; izlenen barkod sistemine, çalışma ortamına, menzile, maliyete ve benzer etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Barkod yazıcılar baskı teknikleri ve DPI değerleri başta olmak üzere birçok farklı değişkene göre modellerde üretilirler. Günümüzde taşınabilir barkod yazıcı modellerinin yanı sıra masaüstü ve barkod yazıcılar da sıklıkla kullanılır. Barkod yazıcılarda baskı işlemi Printer Head aracılığıyla yapılmakta olup üzerinde iğne ucu büyüklüğünde ısı hücreleri yer alır. Baskı sırasında yüzlerce ısı hücresi aktive olur. Böylece ısı, baskı yapılacak malzemeye aktarılır. Barkod yazıcılarda termal transfer ve direkt termal transfer olmak üzere iki farklı baskı tekniği kullanılabilir. 

 

Desnet'i Ziyaret Etmek İçin: https://www.desnet.com.tr/

 

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
TUNÇSEL ASANSÖR
 • Tunçsel Asansör
 • Tunçsel Asansör
 • Tunçsel Asansör
 • Tunçsel Asansör
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.