• BIST 96.142
 • Altın 241,008
 • Dolar 5,8753
 • Euro 6,5757
 • Manisa 16 °C
 • İzmir 17 °C
 • ASDER'den tiyatro etkinliği
 • Akhisar Kent Orkestrası bahara merhaba konseri
 • Akhisar Musiki Derneğinden bahara merhaba konseri
 • Temizlik görevlileri aranıyor
 • ASDER'den TSM konseri
 • Zeytin sektöründe tecrübeli bayan eleman aranıyor
 • Gülbeyaz Yüzme Havuzu Cafeye personel aranıyor
 • Zeytin sektöründe deneyimli, ihracat bilgisi olan eleman aranıyor
 • Novada Outlet'te Kitap Fuarı heyecanı
 • Mikrop Hikmet 1 Mayıs'ta 1941 Taş Konak'ta
 • Küçük Mucitler’e personel aranıyor
 • Stüdyo Özge’den bir not
 • Akhisar yerel seçim sonuçları
 • Özel Pinokyo Kreşi yaz okulu ve yeni dönem kayıtları devam ediyor
 • Çarıkçı Grup güvencesiyle ev sahibi olun!

İnternetten Alışverişlerde Tüketici Hakları

İrem Nur Oruntaş Pancaroğlu

İnternetten Alışverişlerde Tüketici Hakları

Hızla gelişen teknoloji ile insanlar arasındaki iletişimde telefon, televizyon, elektronik posta mesajı, kısa mesaj ve internet gibi araçlar kullanılmaya başlanmıştır.  Bu araçların ticari alanda kullanımı da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Özellikle internet kullanımı hayatımızın çoğu alanında olduğu gibi, ticaret alanında da oldukça önemli değişikliklere neden olmuştur. Günümüzde oldukça fazla sayıda elektronik ticaret siteleri mevcuttur ve çoğu kişi çevrimiçi (online) alışveriş yapmaktadır. Bahsi geçen e-ticaret siteleri sayesinde alıcının fiziken bir yere gitmesine gerek kalmamış, bilgisayarından veya cep telefonundan inceleme ve sipariş etme imkanına erişmiştir. Yoğun hayatı oldukça rahatlatan, bu e- ticaret sitelerinin faydalarından şüphe edilemez. Ancak satıcı- sağlayıcı ve alıcının yüz yüze gelmeden, pazarlanan mal ve hizmet hakkında fiziken bilgi sahibi olmadan, sözleşme yapmasının çeşitli riskler taşıdığı da bir gerçektir.  Pazarlanan mal veya hizmetin vaat edilen kaliteyi taşımaması, ayıplı olması ve malın geç gönderilmesi veya hiç gönderilmemesi ya da hizmetin alınamaması bahsi geçen risklerdendir.

Kanun koyucu mesafeli satışlarda bu risklerin önlenmesini ya da en aza indirilmesini sağlamak amacıyla, konuyu ayrıntılı olarak düzenlenmiştir ve mesafeli sözleşmelerde uyulması zorunlu bir takım kurallar getirmiştir. Bu yazımda, mesafeli sözleşmeler bakımından, tüketicilerin hak ve yükümlülükleri ile satıcı ve sağlayıcıların hak ve yükümlülüklerinin neler olduğunu kısaca aktarmaya çalışacağım.

Mesafeli Sözleşme Nedir?

Mesafeli sözleşme tanımı, sözleşmenin niteliğine yönelik değil, kurulma biçimine ilişkindir. Yani, internet ortamında yapılan alışverişte taraflar arasındaki, hukuki ilişki bir satım sözleşmesidir. Ancak taraflar yüz yüze gelmemiş, alıcı malı görmemiş, sadece malın fotoğrafına veya videosuna bakarak sipariş vermiştir. Mesafeli sözleşmeyi, satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin fiziksel olarak varlığı olmaksızın mal ve hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik, taraflar arasında iletişim araçları vasıtasıyla kurulan sözleşmelerdir şeklinde tanımlamak mümkündür. Mesafeli sözleşme, tüketici hukukuna ait bir kavramdır.

Mesafeli Sözleşmelere İlişkin Düzenlemelerin Kaynağı Nedir?

28.05.2014 tarihli 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 27.11.2014 tarih ve 29188 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde konu ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Sözleşme Ne Zaman Kurulur?

Sözleşme, tarafları fiziki ortamda bir araya gelmedikleri için, ıslak imza ile imzalanmaz.  Tüketicinin kullandığı iletişim aracı ile sözleşme şartlarını kabul edip, onayladığı takdirde sözleşme kurulmuş olur. Sözleşme şartlarının kabul edilip, siparişin onaylanması ile birlikte tüketici ödeme yükümlülüğü altına girer. Bu hususun satıcı veya sağlayıcı tarafından tüketiciye ön bilgilendirme olarak yapılması gerekmektedir.

Yapılmış Olan Alışverişten Vazgeçmek Mümkün Müdür?

Satıcı veya sağlayıcı siparişin kendisine ulaşmasından itibaren 30 gün içerisinde, malı göndermez ya da hizmeti sağlamaz ise; tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Ayrıca tüketici 14 gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahiptir.

Cayma Hakkı

 Mesafeli satışlarda tüketici, malın teslim edilmesinden veya hizmetin sağlanmasından itibaren 14 gün içinde, gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmemiş ise, tüketici 14 günlük süre ile bağlı değildir.  Bu gibi durumlarda, tüketici cayma süresinin bitiminden itibaren 1 yıl içerinde bu hakkını kullanabilir.

Cayma hakkını kullanmak isteyen tüketici, süresi içinde satıcı veya sağlayıcıya cayma kararını açıkça bildirmelidir. İnternet sitesi üzerinden tüketicilere cayma hakkı sunulması durumunda satıcı veya sağlayıcı, tüketicilerin iletmiş olduğu cayma taleplerinin kendilerine ulaştığına ilişkin teyit bilgisini tüketiciye derhal iletmek zorundadır. Cayma hakkının kullanılıp kullanılmadığını tüketicinin ispatlaması gerekir. Bu nedenle, noter kanalı aracılığı ile ya da taahhütlü olarak cayma formunun gönderilmesi, ispatlama açısından daha uygun bir yoldur.

(Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin” 15. maddesinde sayılan sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz.)

Satıcı ve Sağlayıcının Yükümlükleri

Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaşmasından itibaren 14 gün içinde malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen ödemeyi iade etmekle yükümlüdür. Tüketici ödemeyi nasıl yaptı ise, geri iade de o şekilde yapılmalıdır. Örneğin kredi kartı ile yapılan ödemelerin iadesi de kredi kartına yapılmalıdır.

Satıcı veya sağlayıcı, siparişin kendisine ulaştığı andan itibaren; taahhüt ettiği sürede edimini (mal teslimi ya da hizmet sağlama) yerine getirmelidir. Bu süre en çok 30 gün olabilir. Bu sürede yükümlülük yerine getirilmezse, tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih halinde satıcı veya sağlayıcı teslimat masrafları da dahil olmak üzere, tüm tahsil edilen bedeli fesih bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içinde; tüketiciye kanuni faizi ile birlikte geri ödemek ve varsa tüketiciyi borç altına sokan, kıymetli evrak ve benzeri belgeleri iade etmek zorundadır. Hak kayıplarını en aza indirmek ve önlemek amacıyla, tüketicilerin fesih usulüne ilişkin bilgi almak üzere, bir meslektaşa danışmalarında fayda vardır.

Tüketicinin Yükümlülükleri

Tüketici, cayma hakkı bildirimini satıcı veya sağlayıcıya bildirmesinden itibaren, 10 gün içinde malı geri göndermekle yükümlüdür. Cayma hakkının kullanılması için malın ambalajının açılmamış olma zorunluluğu yoktur.

Son olarak, tarafımızca tavsiye edilenler sıralanacak olursa; kredi kart şifreleri talep eden e-ticaret sitelerinden alışveriş yapılmaması gerektiği, alışveriş yapılan e-ticaret sitesinde muhatabın açık adresinin ve telefonunun bulunmasına dikkat edilmesi gerektiği ve alınmış olunan mal ve hizmete ilişkin garanti belgesi ve faturanın temin edildiğinden emin olmak gerektiği sıralanabilir.

Aldanmadan ve aldatmadan sağlıklı alışverişler.

Saygı ile,

Av. İrem Nur ORUNTAŞ PANCAROĞLU

www.oruntashukuk.com

 

Bu yazı toplam 1387 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
ALKAN TAVLI
 • CHP Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Alkan Tavlı
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.