• BIST 102.240
 • Altın 261,945
 • Dolar 5,7196
 • Euro 6,3705
 • Manisa 28 °C
 • İzmir 30 °C
 • Akhisar Penta KPSS kursundan erken kayıt indirimi
 • Barista aranıyor
 • Amerikan Kültür Dil Kursu 107 yaşında
 • Penta Kişisel Gelişim Kursu Britishtown yayınları ve sistemleri ile YKS-Dil gruplarına hizmet verecek!
 • Ahenk Anaokulundan duyuru
 • ASDER'den Çocuklara Hareketli Müzik Eğitimi
 • Kurbanlık kesimlerinizde sıra almayı unutmayın
 • Akhisar’da İngilizce konuşamayan çocuk kalmasın! Duyuru
 • Nuri Giyik Sanayi sitesinde kiralık iş yerleri
 • ÖTV'lik hurda araçlarınız alınır
 • Stüdyo Taner'de dış çekim randevuları devam ediyor
 • Depocu bay elemanlar aranıyor
 • Kurbanlık dana satışları başladı
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Ege Yüzme Akademi
 • Özel Pinokyo Kreşi yaz okulu ve yeni dönem kayıtları devam ediyor
» »

İnsan Hakları Günü Akhisar'da törenle kutlandı

İnsan Hakları Günü Akhisar'da törenle kutlandı
khisar Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama programı Akhisar Belediyesi Şehit Necdi Şentürk Merkez Park içi Sinema Salonunda yapılan törenle kutlandı.

İnsan Hakları Günü törenle kutlandı
Akhisar: (Kenan MOLLA)

Akhisar Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama programı Akhisar Belediyesi Şehit Necdi Şentürk Merkez Park içi Sinema Salonunda  yapılan törenle kutlandı. Akhisar Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni Nezih Savcı'nın sunuculuğunu yaptığı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama programı Saygı Duruşu ve Müzik öğretmeni Eliz Caner yönetiminde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

2 dakikalık Suriyeli çocuğun slayt gösterisiyle başlayan programın günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni Namık Keskinbudak yaptı. Namık Keskinbudak;" İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Milletler Gene! Kurulu’nca kabulünün 69. yıldönümü olan bu gün boyunca süren bir mücadelenin ürünü olarak/insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı bir gündür. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 10 Aralık 1948 tarihinde beyannameyi kabul etti. İnsan hakları günü d kabul edilmesinden iki yıl sonra 1950’de kabul edildi. Türkiye 6 Nisan 1949’da beyannameyi kabul eden ülkeler arasına katıldı. insan Hakları Beyannamesi 30 maddeden oluşmuştur. Bu beyanname insana değer veren, özgürlük, eşitlik tanıyan bir duyurudur. İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine/ İnsan Hakları” denir. İnsanlara insan oldukları için/sşhip olmaları gereken bir takım hakların bulunduğu fikri/flk kez İngiltere’de ortaya atıldı.18. Yüzyılda Amerika ve diğer birçok ülkelere yayılan bu fikir akımından sonra 1789 Fransız İhtilali, Avrupa’da insan haklarının kabul edilmesini ve uygulanmasını sağlamıştır. Amerikan Cumhurbaşkanı Rozvelt ile İngiliz Başkanı Churchill tarafından imzalanıp duyurulan Atlantik Beyannamesinde hakları genişletildi. Bu beyannamede insanlara millet, inanç, ırk ayırımı gözetmeksizin herkes için eşit haklar konmuş ve yasaların korumasına verilmiştir. İnsan hakları sözleşmeleri şu hususları kapsamaktadır.

1-Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi

2-Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi

3-İşkenceye Karşı Sözleşme

4 Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Sözleşmesi

5-Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi

6-Çocuk Hakları Sözleşmesi

Türkiye, Birleşmiş Milletler çerçevesinde olu temel insan hakkı sözleşmelerinin tümüne taraftır. İnsan Hakları Bildirisi, insanın değerini, onun hak ve özgürlüklerini tanıtan bir bildiridir. İnsanlar hangi ırktan, hangi dil ve dinden olursa olsun kardeştirler. Birbirlerine karşı hak ve özgürlük yönünden eşittirler. İnsanların ellerinden alınamayacak hak ve özgürlükleri vardır. İşte bu bildiride bunlar açıklanıp, korunmaya çalışılmaktadır. Ama ne yazık ki, yeryüzünde hala milyonlarca insan hak ve özgürlüklerinden yoksun, aç ve sefil yaşamaktadır. Bizlere düşen görev; böyle insanlara yardımcı olup, hak ve özgürlüklerinin tanınmasını sağlamaktır. İnsan hakları sorunu, bütün ülkelerin gündeminde olmalıdır.. Bütün ülkelerin hükümetleri; insan hakları ihlallerine meydan vermemeyi başlıca görev olarak kabul etmek durumundadır. Ancak insan haklarının korunması görevi, sadece Hükümetlerin başarabileceği bir iş değildir. Bu görev, bütün kuruluşların, bütün insanların işbirliğini gerektirmektedir. Bu çerçeve içerisinde, insan hakları bilincinin tam olarak benimsenerek, uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve bütün insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır.

İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmes4nsan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça insanlar arasında da kavgalar ve savaşlar azalmıştır. Evrensel Bildirgenin ilanından sonraki yıllarda(tüm dünyada insan hakları ihlallerinin önlenmesine yönelik(uluslararası mekanizmalar oluşturulmuş ve işletilmeye başlanmıştır. Öyle kı artık insanlık suçu işleyenlerin yargılanabileceği mahkemeler oluşturulması aşamasına ulaşılmıştır. Tüm bu gelişmelerin anlam ve öneminin Dünya kamuoyunca paylaşılması, insan haklarının korunması ve güvence altına alınması konusunda tüm Dünyada insanların bilgilendirilmesi, insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Tüm bu düşünce, çaba ve çalışmaların amacı, insanların daha iyi yaşama olanaklarına sahip kılınmasıdır. İnsana, insan olmasının önem ve değerini kavratmak, tüm insanlık içinde sevginin, dostluğun yerleşmesini sağlamaktır. Yaşamak. Bir sevgide, bir aşkta yaşamak. Bir dost gönlünde açan bir çiçekte, bir yağmur damlasında yaşamak. Her koşulda insanca yaşamak. Özgür ve bağımsız yaşamak. Kula kül olmadan yaşamak. Zaman değirmeninde horlanmadan, acılara ve gözyaşlarına boğulmadan kavgasız yaşamak. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin İnsan Hakları gününü kutluyor;insanın insanı ezmediği, ona hükmetmediği, ulusal ve uluslararası barışın korunduğu; Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi “Yurtta sulh, cihanda sulh” parolasının tüm dünya halklarının uyguladığı barış dolu bir dünya özlemi ve dileklerimle hepinize saygılar sunuyorum.

ORATORYO GÖSTERİSİ

5 dakikalık İnsan Hakları Slayt gösterisinden sonra Öğrenci konuşmasını Aleyna Vardar yaptı. Akhisar Anadolu Lisesinden yaklaşık 30 öğrencinin yer aldığı İnsan Hakları Evrensel Oratoryosu çok beğenildi. Öğrenciler Türker  Kabayel "Sevgi Dolsun Bu Dünya", Tuğçe Koç "Hiroşimalı Kız", Gaye Palabıyık" Asya Afrika Yazarlarına" şiirlerini okudular. Akhisar Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı program yaklaşık 45 dakika sürdü.    

PROTOKOL TEBRİK ETTİ

Programın sonunda Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Belediye başkan yardımcısı Ali Velestin, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mete Demir, Askerlik Şube başkanı Üsteğmen Mehmet Metin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer, programı hazırlayan, Okul Müdürü Ahmet Girgin, öğretmenler ve öğrencileri sahnede tebrik ettiler.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama törenine Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Belediye başkan yardımcısı Ali Velestin, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mete Demir, Askerlik Şube başkanı Üsteğmen Mehmet Metin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer, Siyasi Parti ilçe Yöneticileri, Akhisar İlçe İnsan Hakları Komisyon üyeleri, öğrenci velileri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İzlenme: 819
 • Yorumlar 0
  Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Kategoriler
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.