• BIST 7948.6
 • Altın 1889.046
 • Dolar 28.8651
 • Euro 31.4684
 • Manisa 14 °C
 • İzmir 15 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

İlçemizin Zeytin ve Zeytinyağı 3. Uluslararası Çukurova Tarım ve Veter

Hatice Güryıldız

İlçemizin Zeytin ve Zeytinyağı  3. Uluslararası  Çukurova Tarım ve Veteriner Kongresinde

Bu yıl 9 -10 Ekim 2021 tarihleri arasında Adana’da düzenlenen Türk ve yabancı ülkelerden akademisyenlerin de katıldığı III. Uluslararası Çukurova Tarım ve Veteriner Kongresinde “Akhisar Yöresi Zeytin-Zeytinyağının Ülke ve Bölge Ekonomisindeki Yeri ve Geleceği” konusunda katılımcı oldum. İlçemizin zeytin-zeytinyağı üretimi, tüketimi ve ihracatı hakkında sunum yaptım.  Ayrıca kongrede ilçemizin üreticilerinin sorunlarını da ele aldım.

            İlçemiz, Manisa ilinin %71’lik zeytin üretimini karşılamakta olup Türkiye'nin 38. en büyük ilçesidir. Edremit, Trilye, Domat ve Uslu ilçemizde yetişen zeytin çeşitleridir. Türkiye’nin %70’lik yeşil zeytin üretimini ilçemiz karşılamaktadır. Akhisar zeytin üretiminde sofralık zeytin üretimi yapmakta olup yaklaşık 13 milyon zeytin ağacı bulunmaktadır. Ancak ilçemiz zeytin üretiminde istenilen hedefe ulaşamamaktadır. İstenilen hedefe ulaşmak için yapmamız gerekenleri kongrede   belirleyip sunum yaptım. Çıkarım yaptığımız sonuçlar kongre tarafından akademik platformda yayınlanacak.

Zeytin ve zeytinyağı üretiminin ilçemizdeki resmi kurumlar tarafından cazip hale getirilip köyden kente göç eden genç nüfusunun da zeytin üretiminde yer almasını sağlamalıdır. İlçemizde zeytin üreticisinin girdi fiyatları çok yüksek olduğu için üretim maliyeti artmaktadır. Üreticinin üretimdeki girdi maliyetlerinin düşürülmeli zeytin ürününün ham satışını yapan üreticiteşvik edilmelidir.

İlçemizde verimli fidan ekimi için çiftçimiz desteklenmelidir. Ayrıca ilçemizdeki “küresel ısınma” sonucunda oluşan iklim değişikliği nedeniyle zeytin ağaçlarımız  kurumakta olup ilçemizdeki Zeytin Meslek Yüksek Okulu ile üretici ortaklaşa çalışmalı ve zeytin ağaçlarının bu sorununa çözüm getirmelidir. Bölgemizde zeytin üretiminde kalifiyeli eleman kullanımı artırılmalı üretim standartlara uygun yapılmalıdır. Merdiven altı üretim yetkili kurumlar tarafından yeterli şekilde kontrol edilip büyük zeytin firmaların fason üretim merkezi olmaktan çıkarılmalıdır.

İlçemizde üretici ve yetkili kurumlar birleşip “ Zeytin Birliğini” kurulmalıdır. Yaklaşık 13 milyon zeytin ağaca sahip olan ilçemiz büyük firmaların zeytinde fason üretimi yapan bölge olma durumundan çıkmalıdır. İlçemiz kendi coğrafi işaretine sahip “Domat ve Uslu Zeytinlerini” yurtdışı piyasada farklı firmalarının ambalajı ile pazarlamaktadır. Zeytin Birliğinin kurulması durumunda üretici üretim aşamasında, paketleme, ambalajlama ve yurtdışı piyasa oluşumunda bilgilendirilecek ve ilçemizin zeytini standart üretimde tüm dünyada kendisine pazar bulacaktır.Zeytin üreticimiz ürettiği üründe karı artıkça ilçemizde zeytin üretimine talep artacaktır.Marmara Birliği ilçemizde üretilen zeytini ihracat standartlarına uygun ambalajlayıp 60 ülkeyedış piyasaya pazarlamaktadır.

İlçemizde üretilen zeytin ve zeytinyağında fiyatında istikrarı sağlanmalı ve  zeytin hasatı döneminde  ilçemize zeytin ithalatı azaltılmalıdır. İlçemizin ürettiği zeytin ve zeytinyağı cazip şekilde pazarlanıp ilçemize yerli ve yabancı turistin gelmesini sağlanmalıdır. İlçemizin  zeytin ve zeytinyağının pazarlamasında “Beypazarı İlçe Örneği”  baz alınmalıdır. 2009 Yılında kız kardeşimin işi nedeniyle Beypazarı’nda ikamet ettik. O yıllarda “Beypazarı’nın Sesi” gazetesinde  köşe yazarı ve muhabirlik yaptığımda ilçenin değişimine şahit oldum. Her hafta sonu otobüslerle yurt ve yurt dışından turistler Beypazarı tarihi evlerini, havuçtan yapılan her türlü yiyeceği almaya geliyordu. Şimdi Ankara Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş Bey ilçenin tanımı için hem ekonomik hem de siyasi açılımlarda bulunuyordu. Havası soğuk olan ilçe İstanbul’un tarımsal olarak ihtiyacını karşılayabilir durumdaydı. İlçemiz, Beypazarı ilçesinin gelişimini inceleyip ilçemizde de uygulamalıdır. 

İlçemizde üretilen zeytin, zeytinyağı, lokum, kavun, karpuz ,domates gibi tüm ürünlerin satıldığı süpermarketler kurulmalıdır. İlçemizin giriş ya da çıkışında kurulacak süpermarketler hem ilçemizi tanıtacak hem de ilçemizdeki  üretilen  tüm ürünlere talebi artıracaktır. Ticarette üretim önemli olduğu kadar pazarlama da  önemlidir. Geçen hafta Show TV’de “Akhisar Zeytini ve Zeytinyağı”  hakkında Akhisar Ticaret Borsası tarafından tanıtım haberi yapıldı. Akhisarlı bir vatandaş olarak  şahsım adına  Alper Alhat Bey’e  teşekkür ediyorum ve yine bir Akhisarlı olarak ben de  ilçemizin yurtiçi ve yurt dışında akademik platformlarda temsil etmeye devam edeceğim.

Bu yazı toplam 8748 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
  Yazarın Diğer Yazıları
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.