• BIST 97.726
  • Altın 145,622
  • Dolar 3,5781
  • Euro 4,0001
  • Manisa 10 °C
  • İzmir 15 °C
  • Penta Akademi’de Şimdi Kayıt Zamanı!
  • Bahçeşehir Koleji yaz okulu başlıyor
  • Akıllı ev sistemleri çok yakında hizmetinizde
  • Mek-Hann Cafe sahura kadar açık!
  • Yaz Tenis Kursu kayıtları başladı
  • Satış Temsilcileri Aranıyor
  • Satılık Daire
  • Zeytinli Bahçe; İftara hazırız!
  • Çocuk Gruplarında yaz dönemi kurs kayıtları başladı
  • Özel Yüksel’de erken kayıt fırsatı
  • Bay - Bayan eleman aranıyor
  • Sınav Lisesinde erken kayıt indirimi
  • Bay - Bayan eleman aranıyor
  • Ege Tenis Yüzme Kursu Kayıtları Başladı
  • Gaye Plus firmasına eleman aranıyor
  • "Aşkla buluşturup sanatla çekiyoruz"
  • Gülbeyaz havuz ve cafede yüzme kursu kayıtları başladı
  • Pinokyo'da Yaz Okulu ve Yeni Dönem Kayıtları Başladı
  • Gafe – Gürgendağ Kır Düğün Salonu
  • Akhisar'a iz bırak

E-Fatura Yerine Kağıt Ortamında Fatura Düzenle bilir mi?

Sedat Tetiker

E-Fatura Yerine Kağıt Ortamında Fatura Düzenle bilir mi?

Düzenlenirse Ne Olur?

Bu günlerde  Vergi Mükelleflerin çok konuştuğu  konulardan biri E fatura düzenlemesi.

Biliyorsunuz ki E Fatura,satıcıların alıcılara elektronik ortamda fatura düzenlemesi olarak tanımlanıyor.

Eskilerde kırtasiyecilerden aldığımız,daha sonraki yıllarda ise matbaalarda bastırdığımız fatura ciltlerinin yapraklarına yazdımız,bilgileri artık elektronik ortamda yazmamız demek.

Kimler E Fura düzenleyecek,kimlere düzenleyecek,bu konular artık kullanıcılar tarafından biliniyor.

Peki,E Fatura düzenlemek zorunda olan firmalar,E Fatura kullanmak zorunda olan firmalara ,E Fatura değilde,kağıt ortamında fatura düzenlerse ne olacak.

Faturayı, Düzenleyen ve kullanan bu belgeyi kayıtlarına intikal ettirebilecekler mi.?

 Fatura bedelini,Gider veya maliyet olarak kayıtlarına alabilecekler mi?

Fatura da görülen KDV sini indirim konusu yapabilecekler mi?

                Fatura da gösterilen KDV sini iade alabilecekler mi?

Şimdi bu sorulara cevap arayalım.

E fatura yerine ,Kağıt ortamında düzenlenen fatura ;Hukukumuzda ’ Sehven’ olarak  tanımlanan,kasıt olmadan, bilmeden yapılan yanlışlıklar sonucu yapılan bir işlemdir.

Yani mükellefin vergi kaçırma kasdı yoktur.

 Malını satmış,faturasını düzenlemiştir.

 Yapılan hata faturanın düzenleme  şeklinden ibarettir.

E- Fatura düzenlenmesi gerektiği halde kağıt ortamında fatura düzenlenmesi fatura içeriği

mal teslimi veya hizmet ifasının yapılmadığı anlamına gelmez.

Satılan  mal teslimi veya hizmetin ifa edilmiş olması faturanın şekli ile ilgili olamaz.

Başka bir ifade ile beliritrsek,malın teslimi veya hizmetin ifa edilmiş olması nedeni ile Katma Değer Vergisi açısından vergiyi doğuran olay gerçekleşmiştir.

Faturada gösterilen KDV nin,KDV Kanununda belirtilen şartları taşıması şartıyla söz konusu KDV’nin indirim olarak dikkate alınması yasa gereğidir.

Vergi Usul hukukumuzda;(VUK 3.madde) vergiyi doğuran olayda  ve bu olaya bağlı işlemlerde,işlemlerin  gerçek mahiyeti esastır.

Gerçek bir işleme dayanan, bir malın satılması veya bir hizmetin yapılması karşılığında düzenlenecek faturanın,E fatura olarak veya Kağıt ortamında düzenlenen fatura olması, Net kazancın tespit edilmesi amacı yönelik gider olarak dikkate alınmasında,kayıtlara intikal ettirilmesinde bir engel olmayacaktır.

Aynı şekilde; gerçek bir işleme dayanan, bir malın satılması veya bir hizmetin yapılması karşılığında düzenlenecek faturanın,E fatura olarak veya Kağıt ortamında düzenlenen fatura olması ve faturada gösterilen KDV’nin , KDV Kanununun 29. maddesinde belirtilen şartları taşıması şartı ile  indirimine engel olmayacağıda açıktır.

Ancak,E- Fatura düzenlenmesi gerektiği halde kağıt ortamında fatura düzenleyen mükellefin cezai bir sorumluluğu yok mudur.?

E- Fatura düzenlenmesi gerektiği halde kağıt ortamında fatura düzenleyen mükelleflere,  yasa koyucu Vergi Usul Kanununda öngördüğü  ceza hükümlerinin uygulanmasını istemektedir.

Maliye Bakanlığı ;E  Fatura uygulaması ile ilgili  olarak,Elektronik fatura uygulamasına dâhil olma zorunluluğu getirilen mükelleflerin,Elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan diğer mükelleflere kâğıt ortamında fatura düzenleyemeyeceklerini; düzenlemeleri halinde kâğıt ortamında düzenlenen bu faturalar hiç düzenlenmemiş sayılacağını belirtmişti.

Ancak daha sonra E Fatura yerine kağıt ortamında fatura düzenlenmesi durumunun,’Hiç düzenlenmemiş sayılmayacağını belirterek görüş değiştirmiştir.

Bu durumda mükelleflerin yasa gereği fatura düzenleme gün süresine itibar etmesi yeterli olacaktır.

Yani; ister  kağıt ortamında olsun,ister E Fatura olsun; faturaların malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren 7 gün içinde düzenlenmesi şarttır.

Fatura,Kağıt ortamında  düzenlense bile, zorunluluk kapsamındaki mükelleflerin düzenlemesi gereken asıl belge olan e-faturanın malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren 7 gün içinde düzenlenmiş olması gerekir.

Faturalar ister kağıt ortamında olsun ister elektronik ortamda olsun 7 gün içinde düzenlenmiyorsa, Vergi Usul kanunu gereği Özel Usulsüzlük cezası na tabidir.

Özetlemek gerekirse;

E Fatura düzenlemek zorunda olan firmalar,E Fatura kullanmak zorunda olan firmalara ,E Fatura değilde,kağıt ortamında fatura düzenlerse;

Faturayı, Düzenleyen ve kullanan bu belgeyi kayıtlarına intikal ettirebileceklerdir.

                Fatura bedelini,Gider veya maliyet olarak kayıtlarına alabileceklerdir.

Fatura da görülen KDV sini indirim konusu yapabileceklerdir.

                Fatura da gösterilen KDV sini iade alabileceklerdir.

                                                                                                                             SEDAT TETİKER

                                                                                                                                  YMM-1494

Bu yazı toplam 2630 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.